Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gramofon Bernard - lewa strona buczy, prawa gra cicho

09 Lut 2014 18:02 5838 13
 • Poziom 8  
  Witam. Proszę o pomoc w sprawie nowego zakupu mojego teścia - gramofonu Bernard. Po podłączeniu do wzmacniacza okazało się, że lewy głośnik tylko głośno buczy (w ogóle nie słychać muzyki) a prawy głośnik gra, ale bardzo cicho. Wzmacniacz na 100% jest ok, mój Pro-Ject pod nim gra. Teść mówi że to może być źle podłączona wkładka (MF 102), ale w takim razie jak podłączyć ją prawidłowo? Czy ktoś ma pomysł co może być przyczyną? Będę wdzięczny za pomoc, pozdrawiam.
 • Poziom 15  
  Odłącz wkładkę, przeczyść styki wkładki, poodpinaj przewody łączące wkładkę z ramieniem, musisz wszystkie styki wyczyścić, ale uważaj są bardzo delikatne.
  Zdemontuj głowicę i wyczyść dokładnie styki w głowicy i w samym ramieniu.
  Sprawdź przy odpiętej wkładce przejścia pomiędzy stykami ramienia, a wtyczką sygnałową.
  Gramofon Bernard - lewa strona buczy, prawa gra cicho Gramofon Bernard - lewa strona buczy, prawa gra cicho Gramofon Bernard - lewa strona buczy, prawa gra cicho
 • Poziom 22  
  Schemat podłączenia przewodów: Gramofon Bernard - lewa strona buczy, prawa gra cicho
  Do jakiego wejścia wpinasz gramofon do wzmaka?
  Dodatkowo sprawdź kable w ramieniu aż do samej płytki, czy mają przejście i czy nie zwierają.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 15  
  dj-MatyAS napisał:
  gerdowski napisał:
  Schemat podłączenia przewodów:
  Dotyczy polskich wkładek - Mf 100-104. Inne mogą mieć inaczej wyprowadzone końcówki.


  To prawda, chociaż pytanie było o Mf'y.

  Ortofon, którego pokazałem na fotce ma patrząc od strony styków:

  L RG
  R LG

  i uważam, że zdecydowanie lepiej jest zastąpić MF'a nawet najprostszym Ortofonem OMB 5E, dodatkowo wywalić trafo i zastosować dobrej klasy zasilacz impulsowy, a pozbędziemy się buczenia, ale to już trochę OT.
 • Poziom 42  
  Buczenia a przynajmniej jego dużej części można się pozbyć montując prostownik graetza zamiast pojedynczej diody
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 8  
  Dziękuję Panowie za porady, przekazałem wszystkie teściowi. Oczywiście jak już sprzęt będzie sprawny dam znać jaka była przyczyna niesprawności.
 • Poziom 15  
  dj-MatyAS napisał:
  Zasilacz impulsowy? W pobliżu wkładki gramofonowej? A nie słyszałeś, że takie cuda sieją zakłóceniami znacznie lepiej, niż poczciwy transformatorek? Dobrej klasy zasilacz impulsowy - znaczy jaki?


  Sam wywaliłem trafo i zamontowałem zasilacz MDR-20-15 Mean Well i powiem Ci, że nie słyszałem, żeby zasilacz impulsowy zakłócał wkładkę, powiem więcej, nie słyszę żadnych zakłóceń a przede wszystkim buczenia, które powodował poczciwy transformatorek.
  Buczenie w Bernardzie nie wynika ze sposobu prostowania napięcia, buczenie pojawia się i narasta w miarę przybliżania ramienia do środka, czyli w pobliże trafa.

  Gramofon Bernard - lewa strona buczy, prawa gra cicho
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 15  
  dj-MatyAS napisał:
  Powiem, że nadal mam wątpliwości... Sprawdzałeś oscyloskopem, czy nie ma zakłóceń z tego zasilacza impulsowego na wyjściu wzmacniacza? Jeżeli transformator sieciowy może powodować zakłócenia to mo0że się wydawać, ze tym bardziej zasilacz impulsowy - chociażby ze względu na przebiegi w transformatorze impulsowym - jeśli nie; być może są albo nie słyszalne (częstotliwość zasilacza impulsowego rzędy dziesiątek kiloherców), lub są skutecznie filtrowane przez stopień wejściowy.
  W każdym razie ja bym się nie odważył na taki eksperyment... :)

  Odważyłem się i jestem bardzo zadowolony z efektu.
  fuse napisał:
  buczenie pojawia się i narasta w miarę przybliżania ramienia do środka, czyli w pobliże trafa.
  dj-MatyAS napisał:
  najlepiej jest zastosować prócz tego jeszcze jeden "patent" - odsunąć maksymalnie transformator od płaszczyzny w której się porusza ramię z wkładką.

  No tak, tylko odsunąć to można go praktycznie tylko "wywalając" poza obudowę gramofonu
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 15  
  dj-MatyAS napisał:
  Sprawdzałeś oscyloskopem, czy nie ma zakłóceń z tego zasilacza impulsowego na wyjściu wzmacniacza?Nadal mnie nurtuje ta kwestia...


  Mogę sprawdzić to w poniedziałek, nie robiłem tego do tej pory, ponieważ nie słyszę zakłóceń i to mi wystarcza, po usunięciu transformatora efekt był, napisałbym nawet rewelacyjny, niestety zakłóceń z transformatorem już nie sprawdzę, ale jak ktoś ma to niech przesunie ramię do środka, nie opuszcza na płytę i podkręci trochę wzmacniacz ... nie trzeba podłączać oscyloskopu :D
 • Poziom 30  
  W moim przypadku(GS460) wystarczyło zaekranowanie puszką z materiału AISI430 trafa. Trafo wklejone na szczeliwo K+D w celu wytłumienia rezonansów.Wymieniłem przy okazji kondensatory(jeden z nich wysechł) oraz dołożyłem mostek prostowniczy. Sprawdzałem widmo po preampie na DEQ2496 oraz oscyloskopem - jest zadowalający odstęp.