Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Iphone 5 - Zalany iPhone 5 - nie włącza się

Geto90 09 Feb 2014 18:10 18885 17
    Geto90
    Level 11  
    Witam!

Kupiłem po promocyjnej cenie zalanego iPhone 5 16GB. Telefon był zalany około 2 tygodnie temu. Do dyspozycji mam wanienke, multimetr, hot air, podgrzewacz i stacje lutownicza. Rozebrałem go i w górnej części płyty widać było zaśniedziałe elementy (okolice złącz lcd i digitizera), niestety nie zrobiłem żadnego zdjęcia. Wrzuciłem do wanienki na godzinke, wyczyściłem wszystko szczoteczką i płyta wyglądała ok, wysuszyłem, wyczyściłem złącza wszystko złożyłem ale nadal brak jakichś oznak życia. Zostawiłem na cała noc pod ładowarką, nadal nic, sprawdzałem multimetrem bateria ma 3.7V więc chyba musiała się normalnie naładować. Po podłączeniu do komputera również zero reakcji. Czy mógłby ktoś poradzić co mogę zrobić dalej? Co sprawdzić etc?

Z góry bardzo dziękuje
    Pozdrawiam
    mario987
    Level 14  
    sprawdź czy na płycie nie ma zwarć w górnej części nad taśma dotyku są kondensatory sprawdź pod względem zwarcia obejrzyj gniazdo kamery przedniej najlepiej je wyjmij i wyczyść.
    zdejmij wszystkie blachy obejrzyj płytę sprawdź usuń wszystkie uszkodzone kondensatory.
    Sprawdź czy nie ma zwarcia na złączu baterii.
    Nie powinno sie ładować telefonu jeśli nie wstaje do ładowania po pierwszym podłączeniu.
    Geto90
    Level 11  
    Więc tak, zwarć nie znalazłem, te kondensatory nad taśmą dotyku też nie mają zwarcia więc chyba są ok. Gnizado tej kamery przedniej jak dobrze pamiętam było ok, tzn nie widziałem tam tej korozji, ale wyczyściłem mimo wszystko jeszcze raz.

Wylutować wszystkie blachy?

Na złączu baterii brak zwarcia.

Zauważyłem że przy czyszczeniu odpadł jeden elemnet - C1730_RF ale od chyba nie powinien mieć jakiegoś znaczenia przy ruchomieniu się telefonu, tak?
    mario987
    Level 14  
    Wymontuj blachy i obejrzyj płytę pod nimi. Brak tego kondensatora nie ma wpływu na działanie telefonu.
    jeśli jesteś pewien że nic nie ma pod gniazdem to ok ale jeśli na początku była tam korozja to lepiej jest je zdjąć bo tylko to może być przyczyna nie włączania się telefonu.
    Geto90
    Level 11  
    Niestety dzisiaj już nie mam możliwości zrobienia tego ale spróbuję jutro po pracy a na noc zostawie płyte jeszcze w izopropanolu.

Ale mówimy o gnieździe kamery przedniej, tak?

Chyba będzie to dość cięzka sprawa przy użyciu tylko hot aira?
  • Helpful post
    mario987
    Level 14  
    Tak to gniazdo przedniej kamery. Nie jest to łatwe ponieważ w pobliżu są elementy które łatwo ściągnąć razem z gniazdem, ale przy odrobinie cierpliwości jest to do zrobienia oczywiście wszystko zależy od twoich umiejętności.
    Ja używam do tego hot air jak.
    Geto90
    Level 11  
    Dzisiaj po tych 24 godzinach jeszcze raz spróbuje podczyścić płytę, wysuszyć i spróbować odpalić telefon bo szczerze powiedziawszy wolałbym uniknąć podnoszenie tego gniazda. Po demontażu hot airem ono w ogóle będzie się nadawało do ponownego montażu? Nie stopi się? Napisałeś że tylko to może być przyczyną nie włączania się telefonu - możesz to jakoś sprecyzować? Bo nie miałem nigdy wcześniej iphona 5 i nie wiem jak się w ogole do tego zabrać, pod tym gniazdem jest coś od zasilania? Z góry wielkie dzięki
  • Helpful post
    mario987
    Level 14  
    gniazdo nie stopi się ja je ściągam przy temperaturze 270-280 stopni i jest ok można je montować jeszcze raz. To może być jedna z przyczyn która jest bardzo często przeze mnie zauważana w iphone 5 po zalaniach. I bardzo często w martwych fonach to pomaga.
    Możesz zalać je fluxem i przelutować bez zdejmowania na hot air oczywiście.
    Na gnieździe jest kamera oraz 2 czujniki jeden odpowiada za automatyczna regulacje podświetlenia backlight, natomiast drugi włącza lub wyłącza lcd podczas rozmowy. jest tam jeszcze kilka innych rzeczy ale mniej istotnych jeśli chodzi o niewłączanie się telefonu.
    jeśli masz zwarcie na którymś z pinów odpowiadających za sterowanie backlight telefon nie wstanie. jest to bardzo ważne gniazdo warto jest na nie zwrócić uwagę jak pisałem wcześniej szczególnie jeśli tam było zalanie.
    Geto90
    Level 11  
    Czyli z pomocą widzę nie przyszedł mi nikt przypadkowy, wiedza którą posiadasz na ten temat - nabyłeś ją po prostu w praktyce naprawiając kolejne sztuki? Bo tutaj na elektrodzie niewiele można znaleźć na temat iphona 5.

Nie jestem zaawansowany, cały czas się uczę więc chciałbym się upewnić. Zalać fluxem i podgrzac przy temp 270-280 aż cyna będzie błyszcząca? Przyznam boję się zdjemować to gniazdo. Odgrodzić cała reszte jakąś folią aluminiowa? Bo nie mam taśmy kaptonowej. I jeszcze dwa pytania - siła nadmuchu chyba jak najmniejsza tak? I Jaką "dyszę| do tego dobrać?

Wielkie dzięki za bardzo konkretne informację, które z pewnością sprzydadzą mi się w przyszłości.
    mario987
    Level 14  
    W serwisie w ktorym pracuje wiekszosc to iphony i samsungi malo jest nokii i tanszych telefonow ;) nie wiem jaki masz sprzet mozesz dla pewnosci wyjsc od 240 i stopniowo sobie doregulowac bez dyszy najlepiej zeby nie zjechaly ci elementy obok. zabezpiecz gniazda lcd i digi dogrzej do plynnosci cyny wyczysc i sprawdz efekty;)
    Geto90
    Level 11  
    Rozumiem :) Zazdroszcze możliwości pracy w serwisie w którym na prawdę można się rozwijać.

A wracając do telefonu do zmartwychstał! :) po tych godzinach w wanience, i ponownym czyszczeniu i suszeniu. Póki co podłączony tylko "na krótko" tzn sam lcd, digitizer i kamerka przednia i to wszystko działa, zaraz złoże go do kupy i sprawdzę cała resztę.

A wracając jeszcze do tego elementu który wcześniej uleciał ten C1730_RF - jaka funkcję on spełnia, zerkałem na schemat i chyba jest odpowiedzialny za coś przy GPS. Czym może grozić jego brak?

Pozdrawiam :)
  • Helpful post
    mario987
    Level 14  
    Jest to element na szynie zasilania wartości 4,7pf mało znaczący jego usunięcie niczym nie grozi. jest tam jeszcze jeden 0,1 uf tak że spokojnie nic się nie stanie ;)
    Ważne że telefon ruszył. Żywotność baterii jest prawidłowa ?
    Geto90
    Level 11  
    Po raz kolejny klikam "pomógł" :)

Czyli nie ma się czym przejmować, sprawdzałem wszystkie funkcje telefon w tym GPS i wszystko działa bezbłędnie.

Przez noc się ładował rano wrzuciłem mu karte i zostawiłem żeby właśnie zaobserować baterie i jakąś godzine temu wróciłem i poziom baterii to 96% więc chyba jest wszystko ok :)
    mb83
    Conditionally unlocked
    Podpinam się pod temat... mi udało się uruchomić tel ale niestety mam problem z przednia kamerą... nie działa. Przelutowałem złącze, robiłem zworke na FL15... ale dalej to samo... tylna kamera smiga, ale po przełączeniu na przednią rozmyty obraz i zwiecha aplikacji... macie pomysł?
    djkaczor
    Level 11  
    Borykam się z identycznym problemem. IPHONE 5S upadł na górną część obudowy, główne uderzenie poszło w ramkę od strony przycisku ON/OFF, niestety w efekcie pękła szybka. Telefon działał - teraz już nie. Wymieniłem cały komplet (wyświetlacz wraz z szybką), lecz dalej nie uruchamia się ON/OFF + HOME nie skutkuję, czytałem o wcześniejszych wypowiedziach dot. czujnika, ale ja zacząłem od pomiaru baterii którą próbowałem ładować i chyba bezskutecznie 0.0v - 0.34v ?? Bateria posiada 3 piny, rozumiem, iż jeden z nich to masa/ładowanie/zasilanie ??? Czy ktoś naprowadzi?
    djkaczor
    Level 11  
    Ktoś pomoże??

Wykonując pomiar baterii pin #1 i #3 = 2.60v , pomiar pinu #2 i #3 = 2.04v
    Pomiar gniazda w iphone 5s bez baterii #2 i #3 = 0.13v - rozumiem, że czeka na zwrotne napięcie od baterii aby ruszyć z ładowaniem ??

POWER+HOME nie skutkuje, cały czas czarny ekran...

//Edit
    Próba uruchomienia telefonu w trybie "DFU" bezskuteczna, iTunes nawet nie reaguje.. podłączyłem pod ładowarkę na kolejną godzinę, pomiar baterii pin #1 i #3 = 2.40v ..
    djkaczor
    Level 11  
    Ktoś pomoże, naprowadzi co wykluczyć/zweryfikować?? Poszukuję manualu... odpowiednio gniazdo power & home - który z pinów przynależy do POWER oraz HOME, choć i tak dziwi mnie fakt, iż w trakcie przesyłki "przestał" działać iphone..
    djkaczor
    Level 11  
    1. Bateria do wymiany 2. Wyświetlacz na reklamacji - paski.
    Telefon po wymianie baterii zaczął uruchamiać się w trybie DFU - próba odtworzenia plików poprzez iTunes kończy się niepowodzeniem wszystko idzie prawidłowo do momentu pamięci NAND, logi:

Depth:0 Error:AMRestorePerformRestoreModeRestoreWithError failed with error: 40
    Depth:1 Error:The operation couldn\U2019t be completed. (AMRestoreErrorDomain error 40 - Failed to handle message type StatusMsg)
    Depth:2 Error:The operation couldn\U2019t be completed. (AMRestoreErrorDomain error 40 - storage device did not become available)

Rozumiem, że jest uszkodzona? W jaki sposób mogę ją odratować? Reflow??