Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik silnika 48V - Przepięcia na bramce tranzystora

09 Lut 2014 20:35 2436 7
  • Poziom 12  
    Witam,
    Zbudowałem sterownik silnika prądu stałego 48V/12kW (choppera) silnik jest zasilany z baterii akumulatorów 48V 240Ah. Silnik jest kluczowany przez 400A tranzystor IGBT. Równolegle do baterii podłączone są dwa kondensatory 1100uF/450V (podłączone pod zaciski tranzystora). Tranzystor jest sterowany poprzez driver TLP250 wzbogacony o dwa tranzystory BC337 BC327 dla zwiększenia obciążalności (sterowanie +-12V). Gdy układ jest odłączony od napięcia i driver przeładowuje bramkę, przebieg na bramce jest bardzo ładny. Jednak gdy załączę napięcie i silnik zaczyna pracować powstają okropne przepięcie na bramce (dosłownie w chwili załączenia tranzystora), które działają zabójczo na tranzystor, bramka jest zabezpieczona zenerkami ale one nie wytrzymują. Nie wiem co się stało ale wcześniej wszystko było ok. Gdy raz dałem w "palnik" popłynął za duży prąd i przepięcie było na tyle silne że spaliły się zenerki i tranzystor- (przynajmniej tak mi się wydaje). Zastanawia mnie co jest powodem takich anomalii. Czy przypadkiem nie padły mi kondensatory, wyglądają na solidne wyprowadzenie śrubowe, kupiłem je dość tanio na alle... były nowe, miernik wskazuje 90uF(nie wiem czy pomiar jest miarodajny bo zakres miernika wynosi 100uF), ale gdy mierzę stałą czasową wychodzi że powinny być ok. Niestety nie mogę dzisiaj wrzucić zdjęć przebiegów z oscyloskopu. Może ktoś z kolegów spotkał się z takim problemem i podzieli się jakimiś wnioskami Sterownik silnika 48V - Przepięcia na bramce tranzystora
    Pozdrawiam Łukasz
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 43  
    A jak byś użył pary BD139/140 i zamiast Zenerek użył transila AC :?: Jak są poprowadzone przewody/ścieżki? Impulsy prądowe są bardzo duże więc mogą generować w przewodach spore napięcia. Może obwód sterujący podłącz skrętką/skrętką w ekranie idącą możliwie z dala od przewodów zasilających?
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 12  
    próbowałem z BD139/140, nic nie pomogło. Zamieszczam przebieg napięcia na bramce. Dodatkowo dodam, że płytka sterująca jest obecnie zasilana z zasilacza podłączonego do sieci, myślałem że przepięcia biorą się z baterii, ale nic nie pomogło Sterownik silnika 48V - Przepięcia na bramce tranzystora
  • Poziom 13  
    Dodaj transile równolegle do tranzystora, zwiększ pojemność kondensatorów na zasilaniu silnika.
  • Poziom 43  
    Ciekaw jestem sposobu połączenia, czy wziąłeś pod uwagę indukcyjności i rezystancje przewodów, niby niewielkie, ale w układach szybko przełączających, na duże prądy, mogą się odłożyć znaczące napięcia, na schemacie rysujesz symbol masy i myślisz sobie że masz wspólny potencjał, nic bardziej mylnego, każdy punkt masy ma inny potencjał i to gdzie podłączysz masę driver'a z emiterem IGBT ma duże znaczenie.
  • Poziom 12  
    jarek_lnx o rezystancję i indukcyjność których przewodów Ci chodzi ?
    Może później wrzucę widok płytki i będzie można ocenić czy "masa to masa"
    Najlepsze jest to, że ten układ wcześniej działał dobrze (przy zasilaniu z prostownika 48V). Płytka sterująca nie uległa modyfikacji, jedynie wydłużyły się przewody zasilające płytkę są dość długie (ok. 1,5m) :idea: dzisiaj je skrócę i zobaczę czy coś się zmieni.
  • Poziom 12  
    Cześć
    Dzisiaj udało mi się kupić transile 17,1V skróciłem przewody zasilające i nic.
    Najlepsze jest to, że jak odłączyłem kondensatory z szyny DC szpile zniknęły. Trochę mnie to zdziwiło, więc pożyczyłem oscyloskop cyfrowy od kolegi i mam teraz niezłą zagwozdkę. Nie wiem czy mój oscyloskop jest zły czy co, ale jak widać na fotografii przebieg napięcia na bramce jest akceptowalny a w sumie podłączyłem dwa transile jeden przed rezystorem bramkowym, drugi przy zaciskach sterujących tranzystora.
    Czy przepięcia na bramce, które zniszczyły mi poprzedni moduł mogły powstać na skutek zbyt małego ograniczenia prądowego? Bo ograniczenie było ustawione chyba na 500A
    Czy po prostu diody zenera miały za małą moc i one były powodem usterki ?
    Sterownik silnika 48V - Przepięcia na bramce tranzystora Sterownik silnika 48V - Przepięcia na bramce tranzystora
  • Poziom 2  
    Ostatnio chciałem zobaczyć oscyloskopem napięcie na bramce w układzie z driverem i jak się domyślam sonda była dla drivera dodatkowym obciążeniem, bo falownik nie działał prawidłowo.
    Dodanie rezystora o dużej R szeregowo z sondą naprawiło problem.
    Stary kotlet, ale może komuś pomoże :)