Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TOSHIBA MK5056GSY - Błąd podczas uruchamiania + "przycinanie" się dysk

09 Lut 2014 20:36 1425 7
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie.

Mam problem z pracą mojego dysku Toshiba MK5056GSY w laptopie HP Pavilion DV6-2190US. Mianowicie bardzo często (99% przypadków) podczas uruchamiania laptopa - jeszcze przed botowaniem Windows 7 - dostaję informację o błędzie dysku (kod błędu podam za moment, wcięło mi gdzieś karteczkę z zapiskiem -.-). W tym momencie mogę ten błąd zignorować, albo przeprowadzić skan, który zwiesza się na samym początku testu i nie reaguje na nic przez najbliższą godzinę. Błąd ten wpływa też na pracę całego dysku po dostaniu się na pulpit Windowsa. Sporadycznie przy normalnej pracy da się odczuć 1 sekundowe przycięcie, gorzej jest w przypadku słuchania muzyki czy odpalenia gier.

Przycięcia przy muzyce:
    1 objaw: W Foobarze mam ustawione zapisywanie ilości odtworzeń bezpośrednio do "mptrójki" w momencie gdy pasek odtwarzania dojdzie do połowy. Do tej pory nie było problemów, teraz gdy dochodzi do momentu zapisu tych danych w mp3 muzyka przycina się na sekundę, pokazuje się pasek postępu zapisu i dopiero wtedy muzyka odtwarza się dalej. Ewidentnie nie wyrabia z zapisem.
    2 objaw: Rzadko, ale jednak zdarza się, że muzyka kilkukrotnie przytnie się sama z siebie w trakcie odtwarzania. Dzieje się tak oczywiście tylko w przypadku muzyki odtwarzanej z dysku.

Przycięcia w grach:
    1 objaw: Po odpaleniu jakiejkolwiek gry przez pierwszych parę minut gra chodzi skokowo. Chwila gry - sekunda przycięcia - chwila gry itd. Po 5-10 minutach wszystko się normuje i gra chodzi już względnie normalnie (przytnie się raz na parę minut).
    2 objaw /na przykładzie Counter Strike GO/: Pomijając podobne błędy jak w objawie 1, zdarza się bardzo często rozbieżność między dźwiękiem, a tym co widzimy na ekranie - wystrzelę z broni, a sekundę później dostanę dźwięk strzału. Podobnie przy starcie rundy, kiedy nastąpić ma pierwszy odgłos wystrzału gra się zwiesza zupełnie jakby dysk potrzebował nie wiadomo jakiej mocy laptopa na odczytanie pliku z dźwiękiem z folderu gry.
    3 objaw: W niektórych grach na początku rozgrywki muszę poczekać chwilę na wczytanie się wszystkich tekstur. Wcześniej nie było takich problemów, pojawiły się wraz z błędami przy włączaniu laptopa.

Muszę też dodać, że czasami laptop uruchamia się bez wspominanego na początku błędu i wtedy wszystko chodzi całkiem przyjemnie. Przytnie się może 1 czy 2, ale poza tym wszystko jest w porządku..

Poniżej zamieszczam screeny z dwóch programów testujących stan dysku (CHKDSK w konsoli nie pokazuje żadnych błędów). Czy to już oznaka powolnego umierania mojego dysku? Da się go jakoś odratować?

TOSHIBA MK5056GSY - Błąd podczas uruchamiania + "przycinanie" się dysk TOSHIBA MK5056GSY - Błąd podczas uruchamiania + "przycinanie" się dysk TOSHIBA MK5056GSY - Błąd podczas uruchamiania + "przycinanie" się dysk

PS. Dysk jest już na swój sposób wiekowy - 3 lata wymagającej pracy mogły odcisnąć na nim swoje piętno.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    SilesiaVratislavia napisał:
    CHKDSK w konsoli nie pokazuje żadnych błędów

I bardzo mocno szkodzi dyskowi !

Zabezpiecz się kopią zapasową najważniejszych danych. Dysk umiera, jego koniec jest nieuchronny.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Dysk jest uszkodzony i nadaje się do wymiany.
  • Poziom 9  
    Wszystkie najważniejsze dane mam na dysku zewnętrznym także jestem zabezpieczony. Sam dysk z kolei chodzi praktycznie 2 lata także jak myślę ma prawo być na wykończeniu..

TOSHIBA MK5056GSY - Błąd podczas uruchamiania + "przycinanie" się dysk
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Sam dysk z kolei chodzi praktycznie 2 lata także jak myślę ma prawo być na wykończeniu..

Żartujesz? To nie jest czas dokonania żywota.
    Za to 71 niedopuszczalnych uderzeń jakie otrzymał dysk podczas pracy może być jak najbardziej przyczyną takiego stanu.
  • Poziom 9  
    Nie znam się za bardzo na stosunku czasu pracy do żywotności, po prostu wydawało mi się, że 2 lata pracy w przypadku dysku w laptopie do dużo.

Co do samych uderzeń to jestem ciekaw co do takich uderzeń jest zaliczane. Laptop nigdy nie upadł, nie był narażany na mechaniczne uszkodzenia/wibracje, nie był transportowany więcej niż 2-3 razy - ogólnie nic złego się z nim nie działo. Dbam praktycznie o wszystkie swoje sprzęty tak by przetrwały ze mną jak najdłużej i w przypadku laptopa było tak samo. Służy mi już ponad 3 lata i z niczym poza dyskiem nie miałem najmniejszych problemów.

No, ale tak czy inaczej testy dają jasno do zrozumienia - czas na wymianę dysku. Czy mógłbym tu prosić o nakierowanie na jakiś w miarę tani, ale dobry dysk na który mógłbym się przesiąść? Czym się kierować przy jego wyborze by był odpowiedni do posiadanego przeze mnie laptopa? Na przełomie lipca-sierpnia chciałem się przesiąść na jakiś SSD także obecnie nie muszę kupować żadnego demona wydajności.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Czy mógłbym tu prosić

Załóż temat w dziale "Co kupić?".
  • Poziom 9  
    Przepraszam, uciekam z pytaniem do odpowiedniego działu.

Co do tego problemu to wydaje mi się, że dowiedziałem się wszystkiego co mogłem. Żadnego magicznego sposobu na naprawienie tego dysku już nie dostanę więc temat uważam za zamknięty. Dziękuję wszystkim za pomoc i dobitne stwierdzenie, że dysk umiera.