Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powolna praca atmegi - częstotliwość?

02 Kwi 2005 11:39 1152 9
  • Poziom 12  
    Czasami to sam sie dziwię ze mam jeszcze do tego cierpliwości :) Nie wiem dalczego ale układ Atmega16 pracuje jakby 10 razy wolniej niz jest to ustawione w programie... robie wstawiki waitms 100 a na wyswietlaczu zmiany te sa co ok 1 sekunde. Mam kwarc 10MHz i tak jest ustawnionce w kompilatorze. Juz sam nie wiem co moze być tego przyczyną ...
  • Poziom 28  
    Przyczyna jest to ze nie przestawiles FUSEBITS.
    Atmega fabrycznie jest ustawiona na prace z WEWNETRZNYM generatorem RC o wartosci ok. 1MHz. Podlaczanie kwarcu nic nie daje dopoki nie przestawisz w/w bitow konfiguracyjnych. Robi to sie z poziomu programu programujacego. Szczegoly w dokumentacji procka i helpach programow programujacych.
    Pozdro
    Dexter
  • Poziom 12  
    Czy moze ktos juz ustawial te fusebits w bascomie pod atmega 16 ?
  • Poziom 14  
    W bascomie - już w programie programującym masz 3 zakładki
    flash ROM, eeprom, i trzecia w której masz fuse bits
  • Poziom 12  
    Jednak co mam przestawic w tych fusebitach aby nie uzmiec tej atmegi ?

Dodano po 28 [minuty]:

jesli ktos juz przestawial te fusebity to nich napisze dokalsnie co mam przestawic abym nie uzmiemil atmegi 16
  • Poziom 28  
    Nie mam juz kabla do programowania w Bascomie ale z tego co paietam jest tam taka opcja ktora mozna zmieniac pomiedzy Internal RC oscillator, External clock i kilka opcji z cyferkami 1111:1111 itp.
    Bron Boze nie zmieniaj na External clock, Internal masz w tej chwili wiec pozostaje Ci na przestawienie na ktores z tych cyferek. ja mam bodajze 1110:1110
    Pozdro
    Dexter
  • Poziom 12  
    jakim klawiszem z boku potwierdzic moj wybor ?
  • Poziom 14  
    Skróty odpowiadają sekcjom. Z pamięci ci nie napiszę ale napewno się zoriętujesz.
  • Poziom 12  
    Sa tam po prawej stronie przyciski
    Write LB
    Write FS
    Write FSH
    Write FSE
    Write PRG

ustawiajac w Internal RC oscillator 1110:1110 mam kroty przycisk nacisnac aby nie uwalig atmegi ? wole samemu nie ryzykowac tylko spytac :)
  • Poziom 24  
    Hej,
    Jeśli do tej pory nie wiesz jak to zrobić, to ściągnij PonyProga i zrób według instrukcji z mojej strony http://www.tkdami.net/~voytek/programy/programy.html
    Pozdrowienia

Przepraszam ale nie znam programatora Bascoma i nie wiem czy PonyProg go obsługuje. Tak czy inaczej pokazałem również wartości fusebitów ściągnięte z różnie ustawionych procesorów.
    Dla wewnetrznego generatora 8MHz "Fuse Low Byte" jest równe 0xe4 co daje
    1110 0100 wg Twojego zapisu.
    Jeszcze raz pozdrowienia i bądź ostrożny.