Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o ocenę poprawności schematu

10 Lut 2014 07:39 3447 22
 • Poziom 7  
  Witam Kolegów serdecznie:)
  Zwracam się z wielką prośbą o sprawdzenie poprawności schematu rozdzielni domku jednorodzinnego.
  Ale może od początku. Jestem zeszłorocznym absolwentem "zawodówki" o profilu elektrycznym. Posiadam uprawnienia SEP E do 1 kV. Od września zeszłego roku znajduję się na stażu w firmie elektrycznej. Do tej pory moja praca polegała na prostych czynnościach typu rozrzucanie instalacji w nowobudowanych domach. Oczywiście pod nadzorem "starych elektryków" :) Czyli krótko mówiąc byłem osobą typu: wywierć,zamocuj te przewody i tyle :)
  Staram się w miarę możliwości regularnie przeglądać forum (wiele już się z niego nauczyłem :-) ale jednak brak doświadczenia również daje o sobie znać...)
  Lecz przedwczoraj szef poinformował mnie że "awansowałem" i mam z elektrykiem uzbroić i podłączyć rozdzielke. Z jednej strony się cieszę ale z drugiej strony troszkę się boję bo to będzie moja pierwsza taka praca. Ale jak to się mówi; do odważnych świat należy :) Ale do rzeczy.
  Będę to robił pod opieką już doświadczonego elektryka ale po prostu nie chciałbym wyjść przy nim na totalnego idiotę dlatego wcześniej założyłem ten temat...
  Dlatego bardzo prosiłbym o wytknięcie błędów. Na schemacie nie umieściłem wszystkich obwodów (ale będą podłączone analogicznie jak pozostałe pod RCD 40 A) z uwzględnieniem równomiernego rozłożenia obciążenia.
  Na projekt instalacji (ten z projektu) nie mam co liczyć bo tam wszystko jest podpięte pod RCD 3 FAZ. a i obwodów jest bodajże 10... A to nijak ma się do rzeczywistości. Podejrzewam że to również rodzaj testu pracodawcy typu czy coś w ogóle "kumam"...
  A co do instalacji. Zasilanie kablem 4x10 mm2, rodzaj sieci zasilającej to TN-C. Zabezpieczenie przedlicznikowe C25A, zasilanie trójfazowe. Podział PEN na PE i N w rozdzielce. Uziom pionowy dociągnięty linką 10 mm2. W budynku rozciągnięta instalacja trzyżyłowa.
  Połączenia w rozdzielni (wedłu mnie) powinny być również linką o przekroju 10mm2.
  Na schemacie umieściłem również obwody oświetleniowe zabezpieczone RCD. Oglądając wcześniejsze rozdzielnie kolegów (z firmy w krórej pracuję) widziałem że te obwody zawsze wpinają pod RCD natomiast czytając forum powtarza się informacja że nie powinno się tego robić. Tylko mam ppytanie czy jest to powiedzmy ze zbytnia nadgorliwość ale dopuszczalne przepisami i "nieszkodliwe" czy mogę się "wychylić" do szefa i powiedzieć że jest to niedopuszczalne?
  Wiem że jeszcze nie posiadam doświadczenia ale prosiłbym kolegów o nie "jechanie" po mnie za mocno i ewentualną konstruktywną krytykę wraz w wyjaśnieniem co zrobiłem źle :)
  Aha, przepraszam również za taki schemat ale zrobiony był tak na "szybko".
  Pozdrawiam
  Prośba o ocenę poprawności schematu
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 16  
  Oświetlenie salon i piwnica na B10 a przewody 3x2,5mm podczas gdy oświetlenie pokój i korytarz na 3x1,5. Niekonsekwentnie.
  Gnioazda piwnica i oświetlenie piwnica na tej samej różnicówce - jak wywali to nie masz światła i tak samo w gniazdach w kuchni. Niepraktyczne.
  Gniazdo w garażu (na B16 3x2,5mmm) i oświetlenie w kuchni i łazience - to samo - jak w garażu ktoś bedzie pracował i wywali RCD to równocześnie komuś pod prysznicem i w kuchni zrobi się ciemno. Niepraktyczne.
  Nie jestem pewny, bo nie jestem praktykiem ale PEN chyba powinien iść najpierw na szynę PE a potem połączyć ją z GSU. W tej chwili gdyby przerwane zostało połączenie szyny PE z GSU to szlag trafia całą ochronę.

  marek-mar napisał:
  Podział PEN na PE i N w rozdzielce

  a na schemacie widac podział na GSU.
 • Poziom 7  
  Witam
  Co do przekrojów przewodów to wkradła się literówka. Całe oświetlenie jest na 3x1.5 mm2 natomiast obwody gniazd na 3x2.5 mm2
  Co do piwnicy. Oczywiście nie ma problemu aby oświetlenie i gniazda nie były podłączone pod tą samą różnicówkę. Nad garażem właśnie zastanawiałem się czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby zabezpieczenie tego obwodu RCBO B16.
  A za ostatnią sugestię oczywiście dziękuje. Ma to sens. I właśnie na takie uwagi liczyłem :)
  Pozdrawiam
 • Poziom 29  
  Dlaczego ochronnik przeciwprzepięciowy czteropolowy?
 • Poziom 7  
  Witam
  Taki ochronnik chciałem zastosować aby zabezpieczyć wszystkie "drogi" z zewnątrz. Czy to złe rozwiązanie? Wiem o zasadzie że jeśli podział PEN na PE i N jest w odległości do 0.5 m od ochronników można zastosować 3-polowy ale to wydawało mi się lepszym rozwiązaniem. Czy źle myślę? To znaczy i tak wszystko będzie zależało od elektryka który będzie mnie nadzorował ale ja chciałem po prostu "zabłysnąć" :) Ale tak jak mówię, doświadczenia mi brak więc i błędy w rozumowaniu mogą się pojawiać.. Dlatego proszę Kolegów o pomoc:)
  Pozdrawiam
 • Moderator Energetycy
  Oczywiście że źle ... myślisz -

  Prośba o ocenę poprawności schematu
 • Poziom 7  
  Czy dobrze zinterpretowałem rady kolegów?
  Pozdrawiam
  Prośba o ocenę poprawności schematu
 • Moderator Energetycy
  No to ... po co ta szyna GSU, skoro ... pusta ?
 • Poziom 7  
  Uznajmy że jej nie ma, dobrze? W tym pośpiechu zapomniałem ją po prostu wymazać...
 • Moderator Energetycy
  Niech ona będzie, a kolega nauczy się, do czego służy GSU (GSW).
  Są informacje i na forum, i w publikacjach.
 • Poziom 12  
  Witam
  Ochronniki B+C czteropolowe są wymagane przez rejon energetyczny, ponieważ N z budynku też powinien być przez nią przepuszczony, ale wtedy wyjście z ochronników nie do szyny tylko do zwodu.
 • Moderator Energetycy
  Kolega wskaże te wymagania ZE, to popatrzymy.
 • Poziom 12  
  Jest taki jeden, może nie będę podawał nazwy, ale nawet zgłaszając budynek do zalicznikowania, chcieli ode mnie kwity o prowadzeniu działalności.
 • Moderator Energetycy
  Co mają kwity do ochronników przepięciowych ?
  Jeden kwit - jeden ochronnik ?
  Cztery kwity - czteropolowy ?
 • Poziom 7  
  Tak pobieżnie postarałem się dokształcić w sprawie GSU...:) i szczerze mówiąc to moim zdaniem tą rolę w tym przypadku spełnia szyna gdzie jest podział PEN... Dobrze rozumuję? Bo szczerze mówiąc do rozdzielni podciągnięta jest jeszcze jedynie linka do uziemienia samego pieca. Instalacje CO, wodna, kanalizacyjna odpadają ponieważ wykonane są z rur plastikowych. Instalacji piorunochronnej brak. I ten przewód od pieca również podłączyłbym pod tą szynę. Jeśli źle myślę proszę o naprowadzenie mnie na dobry trop :)
  Aha, jeszcze kwestia obwodów oświetleniowych zabezpieczonych RCD... Czy mógłby któryś z kolegów rozwiać moje wątpliwości?
  Pozdrawiam
 • Poziom 7  
  Witam Kolegów
  Ponawiam moje pytania i bardzo prosiłbym o pomoc...
  Pozdrawiam
 • Poziom 16  
  Ochronniki są niedobezpieczone. Należy zabezpieczyć ochronniki przed skutkami zwarć w następujący sposób:
  -za rozłącznikiem zastosować zabezpieczenie przeciwprzetężeniowe(bezpiecznik, wyłącznik inst.)
  Lub:
  -przed ochronnikiem umieścić 3 polowy wyłącznik instalacyjny lub bezpiecznik.
  Jeśli jest to schemat montażowy, to zasilanie aparatów powinno pochodzić nie z zacisku FR-a, a z zacisku ochronnika przeciwprzepięciowego.
  Kontrolka zasilania powinna być umieszczona na początku rozdzielni, za rozłącznikiem, dobrze by było ją zabezpieczyć wyłącznikiem instalacyjnym.
  W miejscu rozdziału przewodu PEN na PE i N powinieneś zastosować 2 listwy zaciskowe.
  Osobną na PE i na N i to z niej doprowadzić przewody do RCD.

  Moderowany przez kkas12:

  Proponuję dobrze się zastanowić przed zamieszczaniem następnych "rad" tego typu.

 • Poziom 7  
  Witam
  Nie wiem czy dobrze pamiętam ale gdzieś czytałem że nie ma obowiązku dobezpieczania ochronników. Oczywiście mogę się mylić.
  Nie, nie jest to schemat montażowy. określiłbym go raczej mianem ideowego :)
  A co do zabezpieczenia kontrolek zasilania. Czy muszę umieścić dodatkowe zabezpieczenie do tylko tych kontrolek? Jeśli tak to chyba wolałbym z nich zrezygnować...
 • Poziom 42  
  Treść raportu:
  Cytat:
  "Ograniczniki przepięć, zwłaszcza klasy I (odgromniki), mogą wymagać dobezpieczenia za pomocą bezpieczników, wyłączników bądź innych urządzeń zabezpieczających, w tym termicznych i nadci- śnieniowych. Dobór tych zabezpieczeń i ich usytuowania powinien uwzględniać nie tylko skutecz- ność dobezpieczenia, ale również eliminację niepożądanych przerw w zasilaniu w razie ich zbędnej interwencji. Gdzie stawia się wysokie wymagania co do ciągłości zasilania, tam wypada zapewnić koordynację całkowitą zabezpieczeń nadprądowych z odgromnikami, aż do przepisowej granicy spodziewanych obciążeń o rozkładzie losowym." "Zwykłe odgromniki, nieograniczające prądu następczego, wtrącając do obwodu rezystancję łuku w niewielkim stopniu zmniejszają wartość prądu następczego i jego skutek cieplny I 2 t w po- równaniu z wartościami spodziewanymi. Ich zdolność wyłączania prądu następczego I f jest niedu- ża, wynosi od 1,5 kA do 4 kA. Jeśli spodziewany prąd następczy jest od niej większy, to odgromnik wymaga dobezpieczenia, a tę rolę zwykle spełnia bezpiecznik klasy gG. Jego rolą jest przetrzymać prąd następczy przynajmniej do chwili pierwszego naturalnego przejścia przez zero, by mógł go wyłączyć odgromnik, a gdyby to się nie stało – samemu go wyłączyć. W tym celu bezpiecznik po- winien przetrzymywać bez nadwerężenia topika sumaryczną całkę Joule’a" Przypominam - ochronnik typu b to najczęściej iskiernik. "Przy poziomie ochrony I przez wkładki bezpiecznikowe może popłynąć prąd piorunowy nie- co większy niż 20 kA sprawiający, że wkładki gG o prądzie znamionowym nieprzekraczającym 200 A mogą zadziałać, a wkładki o prądzie znamionowym nieprzekraczającym 100 A mogą nawet eksplodować. Mianowicie przy prądzie piorunowym kilkakrotnie większym niż udarowy prąd za- działania wkładki dochodzi do wybuchowego rozpadu topika i wzrostu ciśnienia we wkładce po- wodującego pękanie korpusu, a nawet jego eksplozyjne rozerwanie. Progowa wartość prądu pioru- nowego zagrażającego eksplozją wkładki bezpiecznikowej jest tym większa, im większy jest jej prąd znamionowy (rys. 6). To kolejny powód, aby odgromniki dobezpieczać bezpiecznikami o prą- dzie znamionowym równym największemu dopuszczalnemu przez wytwórcę I nmax" Edward MUSIAŁ DOBEZPIECZANIE OGRANICZNIKÓW PRZEPIĘĆ Proszę podać przyczynę wpisania przez Pana komentarza. Post który zamieściłem jest zgodny z obowiązującymi normami: PN-IEC/TS 61312-3:2004 :PN-EN 60099-5:1999/A1:2004.

  Najpierw proszę zapoznać się powtórnie z pierwszym wątkiem a później z instrukcją odgromników gdzie producent podaje od jakiej wartości zabezpieczenia poprzedzającego odgromniki należy stosować ich dobezpieczenie.
  W tym przypadku mamy do czynienia z domkiem (jednorodzinnym) i wartość zabezpieczenia "limitującego" moc na pewno nie wymaga stosowania żadnych dobezpieczeń.
  Po co się stosuje owe dobezpieczenie?
  Ano po to by ograniczyć ewentualne prądy następcze po zadziałaniu odgromnika.
  Jaką wartość dobezpieczenia kolega zaproponuje autorowi wątku jeśli zabezpieczenie przedlicznikowe ma wartośc 25 lub 32 Amperów?

  Kwestia zabezpieczania lampek kontrolnych była już wyjaśniana kilkakrotnie. Miedzy innymi tu Link

  Proponuję również by kolega nie nadużywał słowa "powinno", gdyż w normach oznacza ono tyle co słowo "musi".
  To również na forum wyjaśniane było.
 • Poziom 7  
  Dziękuje serdecznie za pomoc :)
  Oraz za link. Wyjaśnił mi już dokładnie kwestię wpięcia tych nieszczęsnych lampek :)
  A co do doboru słownictwa do moich myśli również postaram się zastosować :)
  Pozostaje jeszcze kwestia obwodów oświetleniowych pod RCD... Nie chce wyjść na totalnego durnia... Przeglądałem forum w tej kwestii ale jak w jednym temacie jest zezwolenie żeby nie wpinać to znowu w drugim są już jakieś wątpliwości... Czyli krótko. Czy wpinanie obwodów oświetleniowych (tak jak zauważyłem w firmie w któej pracuję) jest dopuszczalne ale niekoniecznie dobre czy w ogóle nie ma prawa mieć miejsca?
  Pozdrawiam
 • Poziom 7  
  Witam Kolegów
  Rozdzielnia już praktycznie skończona. Obwody oświetleniowe podpiąłem zgodnie z zaleceniami nadzorującego elektryka pod RCD. Ponieważ nie dostałem tu odpowiedzi na moje pytanie odnośnie tej kwestii to wolałem się nie "wychylać". Mam nadzieję że nie popełniłem jakiegoś strasznego błedu?
  Pozdrawiam
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 7  
  Mam nadzieje że to kolego Bronek22 nie jest jakaś sarkastyczna pochwała ;)?
  A czy ja mogę w ogóle coś "grzebać" przed licznikiem? Raczej nie ;) Chyba że znowu się mylę.. Chyba że kolega miał coś innego na myśli a ja nie załapałem.