Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Satellite , Windows 7 - Brak dostępu do danych na dysku systemowym.

zEBq 10 Lut 2014 13:02 1509 8
  • #1 10 Lut 2014 13:02
    zEBq
    Poziom 8  

Znajomej padł system, a trzymała na dysku C wszystkie zdjęcia jakie miała (jakieś 15 GB z tego co mówi). System dochodzi do okienka ładowanie systemu windows, i tam się zawiesza

Myślałem, że po prostu uruchomię linuxa z usb, wyciągnę dane, przeinstaluję system i pójdę do domu. Niestety wystąpiły komplikacje i laptopa musiałem wziąć do siebie. Jak na razie żadna z opcji które przyszły mi do głowy nie dają się wykonać. Ale po kolei, co próbowałem:

Z dostępem do dysku zmierzył się Mint, Fedora i Ubuntu. Pierwszy w ogóle nie wiedział co ma zrobić, natomiast dwa pozostałe uznały, że należy odpalić chkdsk /f. Sugeruje mi to, że partycja uległa uszkodzeniu, ale nie wiem czy dobrze myślę.
    Niestety system nie rusza, nie ruszają też żadne narzędzia diagnostyczne ani naprawcze. Tryb awaryjny nie działa, wiersz poleceń nie działa i w ogóle nic nie działa. Zrobiłem z obrazu Windows 7 bootowalny usb (w laptopie nie działa napęd DVD) który też nie działa. Zaczyna się ładować, a potem robi się czarny ekran, widać kursor (daje się poruszyć), ale to tyle. Dostępu do narzędzi brak. Na moim laptopie rzecz rusza bez problemu (na stwierdzenie, dlaczego to się z usb nie ładuje z powodu uszkodzenia partycji która nie powinna brać w tym procesie udziału, posiadam niestety za małą wiedzę).

Rozważam użycie linuxowego fsck, ale nie mam pojęcia jak narzędzie poradzi sobie z NTFS i czy nie narobi więcej szkód.
    Dysk nie wydaje się być fizycznie uszkodzony, ponieważ druga partycja na, z tego co wiem, fizycznie tym samym dysku działa bez zarzutu (wszystkie trzy linuxy mają do niej bezproblemowy dostęp).
    Najchętniej użyłbym jakiejś metody uruchomienia chkdsk z poziomu linuxa lub w jakiś inny sposób poprzez bootowanie z usb, ponieważ wydaje mi się, że daje to największe szanse na niepogorszenie sytuacji.
    Biorę też pod uwagę możliwość sformatowania tego dysku i późniejszego odzyskania tych danych (lub przynajmniej ich części), ale w kwestii odzyskiwania plików jestem w sumie świeżakiem (czasem odzyskuje sobie pliki które niechcący skasowałem, ale to tyle, nie wiem jakie są możliwości odzyskiwania po formacie). Jak już wspomniałem, pliki do odzyskania to głównie zdjęcia i pliki tekstowe (pdfy w sumie pewnie też, ale nie wiem tego na pewno).

Tyle. Najważniejsze jest odzyskanie tych danych, system i tak spisałem na straty.

0 8
  • Pomocny post
    #2 10 Lut 2014 13:06
    Kasek21
    Poziom 43  

Skorzystaj z MHDD i podaj SMART dysku.

0
  • #3 10 Lut 2014 14:08
    zEBq
    Poziom 8  

Mam lekki problem, bo nie mam doświadczenia z tym programem, ale tak:
    Zainstalowałem i uruchomiłem program (przez USB używając MultiBootISOs-v0.2).
    Wyskakuje mi coś takiego:

Code:
    PORT 1F0h (Primary Controller)

1. [
    PORT 170h (Secondary controller)
    3. [
    POER 100h(PC-3000 board)
    5. [
    WARNING: SLAVE DEVICES NOT SUPPORTED
    Enter HDD numer [3]:

Pierwsze co mi się wydawało, to wybrać 1.
    Tak zrobiłem, po czym dałem "F8" (getting smart attributes).
    Wyskakuje coś takiego:
    Code:

Smart -> ATT
    Getting SMART attributes...Error: Drive not ready

Potem zmieniałem liczby (do 5), ale przy każdym wyskakuje to samo.
    Co zrobiłem źle?

0
  • Pomocny post
    #6 10 Lut 2014 18:35
    Kasek21
    Poziom 43  

Dysk jest uszkodzony.

Masz dostęp do plików spod Parted Magic?
    Jeżeli nie to zostaje kopia posektorowa dysku na inny dysk.

0
  • #7 10 Lut 2014 19:02
    zEBq
    Poziom 8  

Dostępu niestety brak.

W takim razie, idę się dowiedzieć, jak zrobić taką kopie.
    Jaka jest szansa, na jakiś umiarkowany sukces?

Drugie pytanie:
    Cały dysk jest uszkodzony? Bo druga partycja działa bez zarzutu. Czy w takiej sytuacji mogę po prostu zrzucić jedną partycje na drugą? (są z tego co widzę to są prawie w tych samych rozmiarach, ta zdrowa jest minimalnie większa).

0
  • Pomocny post
    #8 10 Lut 2014 19:08
    Kasek21
    Poziom 43  

zEBq napisał:
    Jaka jest szansa, na jakiś umiarkowany sukces?

Szansa jest i to duża ale jaki % zdjęć uda się odzyskać to tego nie wiadomo.

zEBq napisał:
    Czy w takiej sytuacji mogę po prostu zrzucić jedną partycje na drugą?

Nie.

zEBq napisał:
    W takim razie, idę się dowiedzieć, jak zrobić taką kopie.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2407275.html
    (nie pomyl dysków).

0
  • #9 10 Lut 2014 20:49
    zEBq
    Poziom 8  

Dzięki wielki.

Na koniec jeszcze jedno proste pytanie. Czy jako docelowy dysk, mogę wykorzystać dysk zewnętrzny na usb i jakie by to miało ewentualne konsekwencje, jeśli w ogóle?

0