Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec z butli gazowej instalacji samochodowej.

Skomirek 10 Lut 2014 14:17 3438 14
  • #1 10 Lut 2014 14:17
    Skomirek
    Poziom 2  

Witam.

Posiadam zbiornik na gaz, któremu skończyła sie homologacja. Mam w planie przerobienia go na piec-koza do garażu opalany drewnem lub ścinkami itp.

Pytania moje są następującej treści:
    1. Czy ów zbiornik nadaje się w ogóle na tego typu "piec" (jego wymiary to 90 cm wysokości i z 35 cm średnicy, waga okolo 30 kg)
    2. Czy puszczenie rury dymowej przez całą długość garażu jest dobrym pomysłem.

• #2 10 Lut 2014 14:37
    Wodnik-W8
    Poziom 16  

Witam. A dlaczego by nie. Widziałem dużo tak zrobionych kóz. Rura odprowadzająca spaliny przechodząca przez garaż też go trochę ogrzeje. Jeśli zrobisz z głową będzie działać. P.

• #3 10 Lut 2014 20:17
    630176
    Usunięty  
  • #4 10 Lut 2014 23:36
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Jerzykowski napisał:
    Tylko przy rozcinaniu tego zbiornika uważaj żeby nie wybuchły opary się tam znajdujące. Możesz przy tym zginąć.

Najlepiej wypełnić wodą.

• #6 11 Lut 2014 13:07
    Skomirek
    Poziom 2  

Jednak moje obawy dotyczące cięcia butli nie dawały mi wręcz spać, z racji zagrożenia wybuchem. Postanowiłem więc zaczerpnąć rady u "specjalistów" z branży LPG. Dordzili mi co trzeba zrobić, a mianowicie stopniowe odkręcanie śrub mocujących "zawór", w celu zmniejszenia ciśnienia, a następnie "wylania" gazu, jednocześnie uważając na możliwość poparzenia się. Mimo moich obaw nie chciałem tego praktykować na własnej skórze, a Panowie nie chcieli tego zrobić również odpłatnie.

Natomiast znajomy posiadający złom, wymienił mi butlę o większej średnicy i obietnicę "rozbrojenia" jej.

Kolejnym moim pytaniem jest, jakiej długości i grubości scianki powinna byc rura dywowa na odejściu od pieca.?

• #7 11 Lut 2014 13:15
    Arturo2005
    Poziom 33  

Skomirek napisał:
    jakiej długości

Chciałeś ją puścić przez cały garaż więc długość powinieneś znać
    Skomirek napisał:
    grubości scianki

Im grubsza tym dłużej wytrzyma a i ciepło bedzie dłużej oddawała

• #8 11 Lut 2014 14:39
    Skomirek
    Poziom 2  

Jeszcze pytanie następujące, czy otwór dostarczający powietrze, powinien być proporcjonalny do otworu dymowego?

• #9 11 Lut 2014 14:41
    jack63
    Poziom 40  

Z tą długością rury spalinowej to bym nie przesadzał. Szczególnie jakby miała iść w poziomie.
    Może się okazać że z garażu zrobisz sobie kurną chatę. :D
    Z resztą warunki stawiane kominom są w rozporządzeniu o warunkach stawianym budynkom. Poczytaj. Na prawdę ciekawe.
    W zasadzie powinieneś mieć ekspertyzę kominiarską, bo jak życzliwy sąsiad zglosi do nadzoru budowlanego...
    A poza tym własne zdrowie i życie najważniejsze.

• #10 11 Lut 2014 15:24
    Arturo2005
    Poziom 33  

jack63 napisał:
    Szczególnie jakby miała iść w poziomie.

Chyba logiczne, że komina nie robi się w poziomie. ;)

• #11 11 Lut 2014 18:36
    FOSGEN1
    Poziom 27  

jack63 napisał:
    Może się okazać że z garażu zrobisz sobie kurną chatę. :D

Haha, pięknie powiedziane.
    Arturo2005 napisał:
    Chyba logiczne, że komina nie robi się w poziomie. :wink:

Ale kolega może dłuższy odcinek rury poprowadzić w ten sposób, żeby sobie dogrzanie poprawić.

• #12 12 Lut 2014 18:55
    William Bonawentura
    Poziom 31  

jack63 napisał:
    piotr_boncza napisał:
    Najlepiej wypełnić wodą.

Tylko jak wtedy ciąć???

Wodę najpierw się wlewa a potem wylewa. Dla 100% bezpieczeństwa można na czas cięcia wypełnić butlę piaskiem.

• #13 13 Lut 2014 09:34
    jack63
    Poziom 40  

William Bonawentura napisał:
    Wodę najpierw się wlewa a potem wylewa.

A kiedy ma ciąć???
    Jak napełni wodą na ful, aby nie było przestrzeni z mieszanką wybuchową, to nie może ciąć, bo jak przetnie trochę to woda zacznie się wylewać i zaleje mu szlifierkę.
    Patent z piaskiem lepszy, tylko bardziej upierdliwy.

• #14 13 Lut 2014 09:39
    mirrzo

Moderator - Systemy Grzewcze

Piasek też jest nieodpowiednim zabezpieczeniem. Najlepszym jest wypełnienie zbiornika gazem obojętnym i uzupełnianie go w trakcie przecinania. Mogą to być np gazy spalinowe z rury wydechowej po przejściu przez zbiornik z wodą, który "wygasi" wszystkie iskry.

• #15 19 Lip 2014 22:57
    dziad_ek
    Poziom 13  

Nie wiem czy temat jeszcze aktualny i czy moja propozycja w odpowiednim miejscu ale mogę podzielić się wiedzą z eksploatacji w ubiegłym sezonie opałowym pieca własnej konstrukcji na drewno odpadowe

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME