Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawanie aluminium - jak zacząć, TIG AC/DC, Magnum Viper 225

virad 10 Lut 2014 18:08 18321 14
  • #1 10 Lut 2014 18:08
    virad
    Poziom 9  

Witam, szukałem informacji jak pospawać aluminium spawarką widoczną na poniższych zdjęciach ale nie uzyskałem jednoznacznej odpowiedzi.
    Proszę o nakierowanie mnie na właściwą ścieżkę, zazwyczaj spawam stal nierdzewną. Do zespawania mam kątowniki 50x20x2 z aluminium (chyba czystego taki standard), wykonałem kilka łączeń ale okazało się, że pękają ... jak ustawić te wszystkie gałki i co właściwie oznaczają ... co to jest prąd bazy, co to jest baza? czas opadania ...chyba wiem, czy jest istotny?, jaki prąd startu ustawić, pulsy i ich częstotliwość, stosunek prądów, co to jest balans?

• Pomocny post
    #2 13 Lut 2014 21:24
    manta
    Moderator Samochody

Mam to samo urządzenie, tylko żółte. Spawa siedem lat, od lewej, prąd startu ( Arc force) ustawiamy przy grubszych elementach, zwiększa nam prąd spawania na początku, wg. mnie średnio przydatne, wypływ gazu ustawiasz na 1 s, najważniejsze pokrętło czyli prąd spawania, dobierasz do grubości elektrody, a elektrodę do grubości spawanego elementu, średnio dla elektrod torowanych to około 40 A na mm średnicy w cyklu 100%. Prądem bazy ustalasz o ile ma być obniżone natężenie w cyklu puls, teoretycznie prąd spawania 100 A, prąd bazy ustawiasz na min (20%) czyli natężenie spada do założonego poziomu tj 20A. Częstotliwość, do alu. maksymalna, to chyba rozumiesz, teraz stosunek prądów, przy częstotliwości 1 hZ pół s. masz prąd bazy, a następne pół prąd spawania. Ta regulacja umożliwia zmianę ilości ciepła w łuku, dobra sprawa przy spawaniu cienkich elementów. Balans lub jak kto woli wprowadzenie ciepła w elektrodę, przy gróbcy elementach ustawiasz jak najniższy przy cieńszych jak najwyższy, najprościej przy 20% 80 % energii kumulujesz w oczku spawalniczym, zwiększając ten parametr powodujesz przeniesienie ciepła w elektrodę, spaw staję się łatwiejszy w kontrolowaniu, ale nie ma nic za darmo, elektroda zużywa się szybciej. Opadanie prądu stosujesz przy spawach ciągłych, reguluje on czas wygaszenia łuku, zapobiega powstaniu krateru po zakończeniu spawania, dobierasz w zależności od grubości materiału i prądu spawania. Wypływ gazu po spawaniu, ustawiasz tak aby elektroda osiągnęła na końcu normalną barwę, czyli też zależnie od prądu i elektrody.

Na początek do spawaniu alu, poza AF, i prądem spawania, ustaw sobie wszystko na 50%, do Twojego materiału prąd około 50A, elektroda torowana (ja używam Gold, można spawać alu i całą resztę), drut bez domieszek, szczególnie magnezu, no i gaz, dużo więcej niż przy innych materiałach. Argon 456 lub 99,99% czystości, inaczej kiepsko to wygląda, w miejscu spawania zero tłuszczu, tlenków itp. No, to powodzenia :D

• #3 17 Lut 2014 11:34
    virad
    Poziom 9  

Bardzo dziękuję za wskazówki, bez nich chyba bym już zrezygnował.
    ... mam jeszcze jedno pytanie.
    Jak i do jakich temperatur podgrzewać materiał przed spawaniem ??
    Spawając pachwinę często zdarza mi się,że grzeje tylko jeden element i bardzo trudno jest zrobić jeziorko... dochodzi nawet do wydmuchania materiału. Myślę o podgrzewaniu całości choć by do 50 stopni.

• #4 17 Lut 2014 20:22
    manta
    Moderator Samochody

Podgrzewamy materiały powyżej dziesięciu mm grubości, bądź elementy o skomplikowanym kształcie. Jeśli chodzi o podgrzanie, to do około 400 stopni a nie 50.
    Ważniejsze od podgrzania, jest studzenie elementu. Co do twojego problemu, za mało wysunięta elektroda, niewłaściwa, popróbuj z elektrodami typu gold, jednymi spawasz wszystko. Zostaje nam jeszcze za duży wypływ gazu, stąd wydmuchiwanie i przechładzanie jeziorka, ew. źle naostrzona elektroda, powinna być zakończona kuliście do spawania AC.

• #5 22 Cze 2014 16:57
    domel1114
    Poziom 1  

Witam do spawania aluminium podstawa to:

1 Elektroda wolframowa czysta czyli Zielona jajlepiej 1,6 lub 2,4
    2 Czysty Argon najlepiej w klasie czystosci 5.0 (99,99%)
    3 Drut do wypełniania bez dodatku magnezu

podaje ustawienia producenta do 2,5 mm grubosci resztą musisz sie sam pobawić
    ewentualnie czestotliwoscią i balansem pozdrawiam :-)

• #6 22 Gru 2014 11:30
    creepingdeath
    Poziom 24  

Panowie.
    Czy ktoś mógłby, wypowiedzieć się więcej w kwestii eksploatacji wspomnianego urządzenia? Manta wspomniał. że posiada i przez 7 lat urządzenie zagwarantowało mu bezawaryjną pracę.
    Ktoś jeszcze może to potwierdzić? Ewentualnie jakieś inne, negatywne spostrzeżenia?

• #7 22 Gru 2014 12:30
    b1std
    Poziom 9  

Mam tego TIGa od roku. Kupiłem używkę i jak dla mnie jest w zupełności wystarczający - pewnie dlatego że dopiero się uczę. Spawam głównie nierdzewkę ale alu tez idzie nieźle. Wszytko kwesta wprawy i prowadzenia elektrody możliwie najbliżej spawanego materiału.
    PS. Ważna jest też maska. Ja zmieniłem swoją chińską samościemniającą za 99 pln na ESAB WARRIOR za 300 pln. Od razu jakość spawania wzrosła i na prawdę jest kosmiczna różnica - można powiedziec że widzi się więcej co przekłada się na spawanie.

• #8 01 Sty 2015 17:41
    paweltrabka123
    Poziom 2  

ja alu spawam zielonymi i jest ok zbiorniki po ropie klimy felgi misy kartery i ostatnio to nawet protezę od nogi tytan i wszystko tigiem nierdzewkę żaden problem ale trzeba przestrzegać parę ważnych rzeczy jak coś to piszcie pomogę

• #9 04 Sty 2015 20:01
    YureQ
    Poziom 17  

To opisz te parę ważnych rzeczy. Wszyscy chętnie posłuchają.

• #10 05 Sty 2015 10:27
    paweltrabka123
    Poziom 2  

To tak jak napisał kolega domel1114 +
    - odpowiednio zaostrzona elektroda na trapez
    - im grubszy materiał tym : większy prąd, grubosza elektroda, większa dysza, więcej L/min gazu
    - materiał oczywiście perfekcyjnie 100% czysty warunek konieczny jeżeli to ma być spaw
    - zero jakiśkolwiek przeciągów zawirowań w pobliżu spawania
    - elektrodę wysuwam za dyszę 2-3milimetry do pachwin 5-6
    - odstęp od sp. materiału ok 5 do 10 milimetrów
    dla początkujących proponuję balans 50%50 i zacząć od niewielkiego prądu i dalej próbować
    i jeszcze bardzo ważne każde zetknięcie elektrody czy to z mat. spawanym czy z drutem = zaprzestaniem spawania i na nowo zaostrzeniem elektrody
    a to parę moich fotek niestety niezbyt najlepsza jakość Spawanie aluminium - jak zacząć, TIG AC/DC, Magnum Viper 225 Spawanie aluminium - jak zacząć, TIG AC/DC, Magnum Viper 225 Spawanie aluminium - jak zacząć, TIG AC/DC, Magnum Viper 225 Spawanie aluminium - jak zacząć, TIG AC/DC, Magnum Viper 225 Spawanie aluminium - jak zacząć, TIG AC/DC, Magnum Viper 225 Spawanie aluminium - jak zacząć, TIG AC/DC, Magnum Viper 225

• #11 28 Sty 2015 12:11
    Cieślok5
    Poziom 2  

@paweltrabka123 Witam mógł by Pan mi wysłac zdiecie ustawienia tiga do czarnej blachy?

• #12 02 Lut 2015 21:34
    paweltrabka123
    Poziom 2  

a co dokładnie chcesz pospawać ??? to ważne

• #13 12 Lut 2015 09:53
    Cieślok5
    Poziom 2  

Blachy i rury o grubości scianki 3 mm.

• #14 28 Lut 2015 14:39
    2568294
    Usunięty  
  • #15 01 Maj 2015 19:39
    PlacikTrab
    Poziom 10  

Witam
    Dołączam sie do tematu. Posiadam TIGa Magnum VIPER 210 PULSE AC\DC i nie umiem sobie poradzić z rurkami od klimy.
    Jak to prawidłowo ustawić?? raz jest dobrze ładnie sie zalewa ale od razu spaw sie zapada innym razem znów smarka nie zlewa się.
    Kręcę różnymi ustawieniami ale za dużo tego.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME