Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer BR na głośniku B&C 15PLB76

10 Lut 2014 20:46 13947 12
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 10 Lut 2014 23:20
    sebek555cool
    Poziom 16  

Witam.

Konstrukcja fajna. To jest subwoofer do domu??
    Kółka zamontował bym na tylnej ścianie, te są bez hamulcy - sub nie jeździ po podłodze? :)
    Widzę, że w tym jak i w OB są 2 przyłącza speakon ;)

Pozdrawiam.

• #3 10 Lut 2014 23:33
    Qelan
    Poziom 10  

W konstrukcji brakuje uchwytów i jakiejś blachy perforowanej na froncie. Kółka można byłoby dać na tylną ściankę, a speakony umieścić w jednym, metalowym terminalu.

Wykonanie w porządku, ale konstrukcja mogłaby być lepiej przemyślana :)

• #4 11 Lut 2014 12:17
    1646083
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 11 Lut 2014 12:53
    marian133
    Poziom 38  

Tak spytam z ciekawości, jakie kolumny robią Tobie za stereo?
    Taki kolos do użytku domowego, to podejrzewam że i fronty masz jakieś estradowe?
    WLM stosuje Eminence 15" kappa pro lf do swojego suba, tyle że fronty też są na Eminensach (ale są to konstrukcje domowe).

• #6 11 Lut 2014 14:26
    sebek555cool
    Poziom 16  

A ja zapytam: po co tak wielki subwoofer do domu?

• #7 11 Lut 2014 15:12
    1646083
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 11 Lut 2014 16:45
    sebek555cool
    Poziom 16  

A jakieś pomiary są, czy zrobione to tak "na oko"?

GDS 30/30 to szerokopasmowy głośnik - po co z niego robić niskotonówkę w 3-way?

• #10 11 Lut 2014 19:47
    sebek555cool
    Poziom 16  

marian133 napisał:

Pewnie że nie, wystarczy przeczytać jak to jest filtrowane.
    D-1000 i kond 1,5uf? bezsens.

W sumie.... :)

Jestem ciekaw jak wyglądają te 3-way kolumny. Może autor wrzuci jakieś zdjęcia?

• #11 11 Lut 2014 20:23
    1646083
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 11 Lut 2014 20:56
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 13 Lut 2014 13:04
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Z całym szacunkiem do autora, ale zaleciało niezdrowo audiofilizmem...

Porządny (swoją drogą) estradowy głośnik, w typowej obudowie BR, lecz o nietypowym wykończeniu (ani to estrada, ani dom), ale to tylko wygląd, więc jeszcze można przeboleć...

Tak jak przedmówcy zauważyli, takim subwooferem "obrabia się" niewielki, w porywach do średniej wielkości- parkiet taneczny. Ze względu na uniwersalność obudowy (BR)- w domu też może to zagrać przyjemnie (wiem, bo sam używam w warunkach domowych podobnego głośnika- B&C 15ps76), ale ni jak nie chce zagrać tak dobrze, jak nawet przeciętne, "domowe" 10" czy 12" w odpowiedniej obudowie.

Do tego "nadstawki" na krzykaczu GDS Tonsila, sporym driverze estradowym (który nijak samej góry pasma nie sięga), a dopełnienie stanowi "średniak" estradopodobny z altusów, na dodatek bez żadnej filtracji... Głośniki o mocno różnych skutecznościach, bez kawałka rezystora, dziwne...
    No chyba, że zasilasz średniotonowego osobnym wzmacniaczem, z ograniczonym pasmem? Ale z tego, co czytałem, to chyba nie...

Pierwsze skojarzenie, po przeczytaniu tematu- za dużo filmów science fiction... :D

Autorze, masz ogromną wiedzę teoretyczną(co widać), nie będzie więc dla Ciebie problemem złożenie mikrofonu pomiarowego za kilkanaście złotych, i zrobienie pomiarów charakterystyki przenoszenia i fazy. Fakt, mikrofon będzie nieaudiofilski, ale myślę, że na ten jeden raz- da radę... :D

Pomiar taki sporo "obnaży" i przetrze oczy, i będzie dużo bliższy realiom, niż nawet najbardziej skomplikowane symulacje w Matlabie.
    Zarzucisz mi, że "charakterystyki nie grają". Też tak sobie dawniej powtarzałem, póki nie zacząłem robić chociażby najprostszych, warsztatowych pomiarów mikrofonem, nie zacząłem "widzieć na ekranie" tego, co słyszę- dopiero wtedy zrozumiałem jak zawodnym narządem potrafi być ucho ludzkie. A właściwie nie samo ucho, a uszy kierowane podświadomością, że konstrukcja, w którą włożyło się tyle pracy, wiedzy, symulacji- musi grać dobrze...

Szukaj w 5mln produktów