Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil - Dobór głośników do kolumn a'la BOLERO 200

MTM63 10 Lut 2014 22:09 2550 2
  • #1 10 Lut 2014 22:09
    MTM63
    Poziom 17  

Witam,

Mając trochę doświadczenia z naszymi Polskimi Unitrami Tonsilami itp postanowiłem zainteresować się wykonaniem kolumn a 'la Bolero 200. Miałem okazję niejednokrotnie słuchać tych kolumn ze wzmacniaczem stereo Pioneer i przyznam, że brzmienie (poza górą) bardzo mi odpowiada. Obecnie mam kilka par kolumn Tonsilowskich i subwoofer własnej roboty na GDN 20/80/2 i tego przetwornika zamierzam właśnie użyć jako niskotonowca.

Moja koncepcja:
    NISKOTONOWY: 1xGDN 20/80/2 w obudowie band-bass 25 l strojenie na 60Hz i 35 l strojone na 25Hz.
    ŚREDNIOTONOWY: może. . 1x lub 2x GDN 20/40 - nie są takie dokuczając
    WYSOKOTONOWY : ?

Proszę o swoje twórcze opinie, najbardziej w kwestii średnich i wysokich a także propozycje podziału i dobrania zwrotnicy.

0 2
  • Pomocny post
    #2 12 Lut 2014 01:47
    Lukson
    Poziom 32  

Biorąc pod uwagę niską efektywność skrzyń band-pass, kiepską odpowiedź impulsową a także skomplikowane strojenie... odpuściłbym sobie na Twoim miejscu.

Co innego zrobić klona tych kolumn ale... i to jest nie opłacalne bo taniej można kupić parę do regeneracji.

Jeżeli jednak się uprzesz przy swoim to w roli średniego szukaj GDN 16/40/4 (15ohm, żeby ch-ke wyrównać) a jako wysoki GDWK 10/80/19 lub TLC 10/80/19/5 <- te drugie można zdobyć na znanym portalu.

Inna ciekawa konstrukcja to klon TLC C1 w wykonaniu Akkusa ale chyba usunął odnośnik ze swojego serwera bo od razu przekierowuje na główną.

0
  • #3 12 Lut 2014 21:12
    MTM63
    Poziom 17  

No to mamy jakiś punkt zaczepienia. W kwestii Band Bass z podwójnym wentylowaniem nie jest tak źle. Teoretycznie masz rację-efektywność mniejsza, impulsywnośc w sumie powinna przeszkadzać, ale Bolero na żywo naprawdę są ciekawe (pełen oryginał). Jak wspomniałem nie podoba mi się tylko góra. Nie jest odpowiednio wyrazista-nieco rozmyta i szeleszcząca.
    Czy możesz napisać coś więcej na temat konstrukcji o której piszesz? Wujek zbyt wiele nie pokazuje.

0