Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop Hung Chang 3502 2 x 20MHz - warto?

11 Lut 2014 00:23 4044 15
  • Poziom 9  
    Witam.

Co myślicie o tym oscyloskopie:
    OSCYLOSKOP HUNG CHANG 3502 2 x 20MHz

Cena 350 zł

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE

1. Duża czułość i szerokie pasmo przenoszenia.
    2. Niski pobór mocy.
    3. Duża czułość trybu X - Y.
    4. Modulacja nasycenia obrazu (tzw. funkcja osi Z ).
    5. Filtry impulsów synchronizacji sygnału wizyjnego (TV).
    6. Filtry tłumiące zakłócenia w. cz. w obwodzie wyzwalania.
    7. Zewnętrzny potencjometr kompensacji równoległości przebiegów.
    8. Zasilacz mocy sieciowy ze stabilizacją napięć wyjściowych.

2.DANE TECHNICZNE

ODCHYLANIE PIONOWE

Czułość: 5mV/dz do 20V/dz w 12 zakresach (krok co 1-2-5),
    z możliwością płynnej regulacji
    Pasmo przenoszenia (-3dB): DC-DC do 20MHz
    AC - 10Hz do 20MHz
    Czas narastania: mniej niż 17,5ns
    Przerzut: mniej niż ±8%
    Impedancja wejściowa: 1MΩ i 20pF ±3pF
    Maksymalne napięcie wejściowe: 600Vp-p (lub 300V DC + AC szczytowe)
    Tryby pracy: CH-A, CH-B, ADD (suma), DUAL
    Częstość przełączania kanałów
    (CHOPPING): około 200kHz
    Separacja kanałów: więcej niż 60dB przy częstotliwości 1kHz
    Odwracanie polaryzacji: tylko kanał B (CH-B)

PODSTAWA CZASU

Tryby pracy: Automatyczny (bez sygnału wejściowego) lub synchronizowany
    Okres podstawy czasu: 0,2μs-0,5s/dz, 20 zakresów (krok co 1-2-5), możliwość płynnej
    regulacji,
    tryb X – Y
    Rozciąg podstawy czasu: 5 razy na wszystkich zakresach
    Błąd liniowości: mniej niż 3%

WYZWALANIE

Czułość wyzwalania: INT - 2 działki lub więcej (sygnałem wewnętrznym)
    EXT - 1Vp-p lub więcej (sygnałem zewnętrznym)
    Sygnały wyzwalające: INT, CH-B, LINE lub EXT
    Poziom wyzwalania: Dodatni lub ujemny,
    w trybie AUTO możliwość płynnej zmiany poziomu
    Częstotliwość wyzwalania: 20Hz do 20MHz
    Synchronizacja: AC (sygnał przemienny), HF Rej. (filtr dolnoprzepustowy),
    TV (sygnał telewizyjny - zbocze dodatnie lub ujemne),
    przełączanie między impulsami ramki (TV-V) i linii (TV-H)
    przełącznikiem (9) (TIME/DIV)
    TV-V: 0,5s/dz do 0,1ms/dz
    TV-H: 50μs/dz do 0,2μs/dz

ODCHYLANIE POZIOME

Czułość: 5mV/dz do 20V/dz w 12 zakresach (krok co 1-2-5)
    z możliwością płynnej regulacji
    Pasmo przenoszenia (-3dB): DC do 1MHz
    Impedancja wejściowa: 1MΩ± 2%, i 20pF ±3pF
    Maksymalne napięcie wejściowe: 600Vp-p (lub 300V DC + AC szczytowe)
    Tryb pracy X - Y: włączanie trybu X-Y przełącznikiem (9),
    kanał A (CH-A) - odchylanie w osi Y
    kanał B (CH-B) - odchylanie w osi X
    Modulacja nasycenia (oś Z): sygnał TTL (3Vp-p do 50 V), + jaśniej, - ciemniej

INNE

Napięcie przyspieszające lampy: ok. 2kV
    Napięcie kalibracji: 0,5Vp-p ±5 %, przebieg prostokątny 1kHz
    Napięcie sieci zasilającej: AC: 100V/120V/220V/240V, 50/60Hz
    Pobór mocy: 19W
    Masa: ok. 7 kg
    Wymiary 147(W)x356(Sz)x435(Dł)mm
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 33  
    Miałem z tym sprzętem kiedyś do czynienia. Co tu dużo pisać - oscyloskop ten to prosty oscyloskop analogowy o przeciętnym wykonaniu. Parametry ma raczej z niższej półki. Coś się tym pomierzyć da ale w dobie oscyloskopów cyfrowych wypada dość blado. Jeżeli ktoś działa więcej z analogówką to może się przydać. Cena...wydaje mi się, że jeżeli oscyloskop jest w b.dobrym stanie jest do przyjęcia aczkolwiek szału nie ma. Za te pieniądze można znaleźć coś lepszego choć może w gorszym stanie. Osobiście radził bym dozbierać "parę groszy" i kupić już oscyloskop cyfrowy- nawet z tym samym pasmem jest to o wiele przydatniejsze urządzenie.
  • Poziom 41  
    tomrak Oscyloskop wart 150-200zł w idealnym stanie skalibrowany. W cenie 350zł brałbym Philipsa z dwiema podstawami czasu, 25-35MHz.
  • Poziom 9  
    Dziękuję bardzo za odpowiedzi.

Jestem hobbystą, nigdy nie miałem oscyloskopu. Zastanawiam się czy to nie moja fanaberia zakup oscyloskopu, ale wydaje mi się, że ten przyrząd (jeśli nauczy się nim posługiwać), pozwala zaoszczędzić wiele czasu i nerwów (wcześniej go poświęcając na naukę).

Raczej bawię się cyfrówką, µC, trochę analogowa technika - jakiś zasilacz, ściemniacze, proste sterowniki, proste układy radiowe (zdalne sterowanie).

Rozważam zakup oscyloskopu Siglent sds 1022dl 25 MHz (500 MSa/s). Prawdę mówiąc nie chcę wpaść w pułapkę, że do domowych, prostych zastosowań wydam masę pieniędzy, które nigdy się nie zwrócą. I tak na początku moje myśli były skierowane w kierunku jakiś przystawek USB (< 400 zł). A cena Siglenta, jako niezależnego urządzenia jest atrakcyjna. Czy macie doświadczenie tym oscyloskopem (wiem, wiem, dla wielu z Was to zabawki).

Pozdrawiam,
    Tomek
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 41  
    Tylko na ile on trzyma parametry, miałem takich kilka na politechnice, każdy działał, tak jak chciał.

Dodano po 41 [sekundy]:

Natomiast a chińskich cyfrowych, to tylko Rigol.
  • Poziom 9  
    A czy mógłbyś uzasadnić, dlaczego tylko Rigol? Czy mógłbyś wskazać kilka przesłanek, takich koronnych argumentów - najlepiej technicznych, że jest lepszy od konkurencji i np. od wspomnianego przeze mnie Siglenta.
  • Poziom 41  
    tomrak działający soft, przyzwoicie zrobione preampy wejściowe, w nowszej wersji jest namiastka DPO. Nie robi krzaków przy wyzwalaniu i przełączaniu kanałów. Lepszej jakości wyświetlacz.
  • Poziom 9  
    ciasteczkowypotwor Czy DPO to jest zagadnienie, z którego korzysta się tylko przy wyższych częstotliwościach? Wyświetlacz, to oczywiście nie jest kwestia kluczowa, a Siglent ma nieco większą rozdzielczość, a sprzedawca w jednym z popularnych sklepów wskazał, że właśnie to ten w Siglencie jest czytelniejszy i jaśniejszy. Ale to może być kwestia subiektywna.
    Wspomniałeś o typ DPO. Czy to dotyczy Rigola DS1052E?
  • Poziom 41  
    DPO ma nowa seria 1000 i 2000, modelu dokładnego nie pamiętam.
    Pracowałem na Siglencie, widać tyle co na starej nokii po światło.
    Stary Rigol istotnie miał mniejszą rozdzielczość, ale i był stosunkowo stara konstrukcją. Nowa seria ma większy wyświetlacz.
    DPO działa zawsze i jest naprawdę przydatne. Jak wiadomo cyfra pokazuje punkt, jeśłi jest zdigitalizowany, lub jeśłi nie jest to nie pokazuje. Zawsze o tej samej jasności. DPO natomiast imituje pracę luminoforu, czyli szybkozmienny przebieg - zakłócenia są widoczne z mniejsza jaskrawością.
  • Poziom 9  
    Jeszcze w tym temacie proszę o cierpliwość. Dostałem ofertę na prosty, ale sprawdzony oscyloskop C1-112A - 280 zł.

Spróbowałem zidentyfikować moje obecne potrzeby, jeśli chodzi o wykorzystanie oscyloskopu.

- Układy z mikrokontrolerem - sprawdzenie czy działa zegar, oscylator.
    - Badanie zależności pomiędzy tym co się dzieje na wejściu wzmacniacza operacyjnego a jego wyjściu.
    - Badanie stanu na styku wyjście mikrokontrolera na wejściu na układ sterujący - tranzystor.
    - Badanie stanu PWM, poziomu wypełnienia.
    - Badanie sygnału wchodzącego na serwomechanizm (długość impulsów) - praca impulsowa o różnym współczynniku wypełnienia (np. tak jak na filmie w tym wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2301984.html).
    - Zbadanie szerokości impulsu - wraz z dość precyzyjnym określeniem tej szerokości a więc czy jest to 18, czy 20 ms.
    - Badanie generatorów opartych np. o NE555.
    - Badanie filtrów w paśmie audio.
    - Badanie modulacji w nadajniku-odbiorniku: podczerwieni, ultradźwiękowych.
    - Badanie prostych, nisko-prądowych przetwornic impulsowych napięcia, podwyższających i obniżających napięcie.

Jak w tym kontekście widzicie wykorzystanie oscyloskopu C1-112A?
    Czy jeden kanał do w/w zadań wystarczy?

Dodam, że do analizy sygnałów cyfrowych kupiłem prosty analizator stanów logicznych (Saleae) - ale niestety nie umożliwia obserwacji sygnału w czasie rzeczywistym.

Pewnie najlepiej byłoby kupić analoga C1-112A + jakiś oscyloskop cyfrowy (choćby tego Siglent sds 1022dl 25 MHz).

Dodam, że zależy mi na stosunkowo małym rozmiarze oscyloskopu - ze względu na mało miejsca, więc nie za bardzo widzę aby kupić wielkiego analoga.

Co więc zrobić?
    Czy w tej sytuacji C1-112A wystarczy?

Pozdrawiam,
    Tomek
  • Poziom 41  
    tomrak 280zł za jeden kanał, to trochę przepłacanie. W dodatku ruski, którego trudno naprawić.

Dodano po 3 [minuty]:

Martwi się Kolega o japończyka, na typowych podzespołach, to co dopiero będzie z ruskim, do którego nie ma nic.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    ciasteczkowypotwor napisał:
    tomrak 280zł za jeden kanał, to trochę przepłacanie. W dodatku ruski, którego trudno naprawić.

Dodano po 3 [minuty]:

Martwi się Kolega o japończyka, na typowych podzespołach, to co dopiero będzie z ruskim, do którego nie ma nic.

Łatwiej naprawić C1-112A niż HUNG CHANG.
    Do C1-112A są części ( można kupić za 50-80 zł drugi uszkodzony).
    W Protekach wel H-CH często pojawiają się problemy z przełącznikami.
    Poza tym H-Ch to nie Japończyk, tylko Koreańczyk.
  • Poziom 9  
    Jeśli lampa sprawna w analogowym Hung Chang to można spróbować. Jeśli wypalona - to już tylko na śmietnik się nadaje.
    Cytat:
    ciasteczkowypotwor Czy DPO to jest zagadnienie, z którego korzysta się tylko przy wyższych częstotliwościach? Wyświetlacz, to oczywiście nie jest kwestia kluczowa, a Siglent ma nieco większą rozdzielczość, a sprzedawca w jednym z popularnych sklepów wskazał, że właśnie to ten w Siglencie jest czytelniejszy i jaśniejszy. Ale to może być kwestia subiektywna.
    Wspomniałeś o typ DPO. Czy to dotyczy Rigola DS1052E?

Regulowaną poświatę ma dopiero seria DS1000Z, ale tam ceny już >2000zł
  • Moderator Samochody
    Jeśli chodzi o cyfrówkę, µK to tylko DSO, analog jest tu praktycznie bezużyteczny. DPO pozwala obserwować np. modulację AM, na zwykłym DSO nic nie widać.
    Siglent SDS1022DL jest cenowo bezkonkurencyjny - za 860zł w polskim sklepie masz nowy oscyloskop cyfrowy z gwarancją. Wyższe modele Siglenta też mają DPO. Siglent jest chyba największym producentem OEM DSO, ich wyroby są sprzedawane pod różnymi markami, m.in. LeCroy i Atten.
  • Poziom 41  
    tzok napisał:
    Jeśli chodzi o cyfrówkę, µK to tylko DSO, analog jest tu praktycznie bezużyteczny. DSO pozwala obserwować np. modulację AM, na zwykłym DSO nic nie widać.

To w końcu widać te AM na DSO czy nie?

W przypadku taniej cyfry, rzeczywiście wszystko ma praktycznie ten sam bebech. Niemniej jednak, wybrałbym Rigola.
  • Moderator Samochody
    Mój błąd - miało być "DPO pozwala obserwować np. modulację AM, na zwykłym DSO nic nie widać."