Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Skuter elektryczny - regulacja zasilania

janek11389 02 Apr 2005 15:01 2596 5
Testo
    janek11389
    Level 42  
    Witam! Czy ktoś z kolegów orientuje się, na czym jest zrobiona regulacja prędkości w skuterach elektrycznych? Chodzą one na 24V, ale co jest elementem wykonawczym obniżania napięcia?
    Pozdrawiam
  • Testo
  • Helpful post
    korelian
    Level 19  
    Widziałem kiedyś taki sterownik przywieziony razem ze skuterem.
    Wszystko było zalane jakąś czarną masą, ale już ktoś zdążył trochę wydłubać. Do radiatora był przykręcony jakiś element (chyba tyrystor)
    który miał 3 nóżki. Nóżki były wlutowane na płytkę. Co to było nie wiem bo chyba ten element jako uszkodzony był wykręcony i wylutowany.
    Na płytce nie było żadnych opisów. Sam jestem ciekawy co to było.
    Będę śledzić ten temat.
    Pozdro.
  • Testo
    janek11389
    Level 42  
    Witam! Właśnie mnie ciekawi, czy to jest zrobione na tyrystorze, czy na czym innym, mam taki silnik i zrobiłem mu sterowanie na tyrystorze, ale pod akumulatorem to za bardzo nie chodzi, na początku idzie płynnie, ale jak dostanie fula, to już nie ma regulacji, nie można tyrystora wygasić, jak tylko przez odłączenie i znowu to samo, choć układ jest sprawdzony, ale zawsze był zasilany z trafa, chyba nie lubi idealnego stałego napięcia, jestem ciekaw, jak oni to rozwiązali.
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    GENE
    Level 13  
    Układ sterowania jest oparty na tranzystorach mocy prawdopodobnie polowych ze sprzężeniem zwrotnym w postaci prądniczki tachometrycznej do układu automatyki regulującej zadaną prędkość obrotową silnika i prądu jednocześnie . Układ i silnik pracuje przy napięciu 24V a to z tego powodu aby pobór prądu był mniejszy a moc silnika duża . Może ta podpowiedź coś ci pomoże
    gene
    janek11389
    Level 42  
    Witam! Dzięki kolegą, tego mosfeta, nawet w katalogu nie ma, to i pewnie z kupnem będzie problem, robię to na 12V, z pomiarów wyszło 20A poboru, znalazłem w starym radioelektroniku z 82r takie rozwiązanie na tranzystorach, zrobiłem prowizorkę i nawet to działa, to zostanę już przy tym i nie będę kombinował, ale za pomoc jeszcze raz dziękuję.
    Pozdrawiam