Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urzadzenie do rozdzielenia napięć w zestawie fotowoltaicznym.

pan bakan 11 Lut 2014 13:44 1026 7
  • #1 11 Lut 2014 13:44
    pan bakan
    Poziom 2  

Witam!
    Zmontowałem zestaw fotovoltaiczny, mam 12V na wyjściu. Chcę zasilić pokój, tj. laptop, router, modem, żarówka na diodach. Kłopot polega na ty, że o ile modem ma 12V i podpinam go sobie bez problemu, o tyle pozostałe urządzenia mają: 9V, 19V, żarówka jescze nie wiem bo nie kupiłem jeszcze. Potrzebne mi jest więc jakieś urządzenie, które pozwoli mi rozdzielić napięcia. Wyobrażam sobie to jako pudełko, z którego wyjdą cztery przewody o różnych napięciach. Amperów starczy, mam policzone. Jak to zrobić? Są może gotowe urządzenia tego typu? Jak się takie coś nazywa, jeśli są? Dodam zawczasu, że panel ma moc 70 W, stabilizator daje napięcie 12V z maksymalnym natężeniem prądu w obwodzie odbiornika 10A
    Pozadrawiam!

0 7
  • #2 11 Lut 2014 13:53
    fuutro
    Poziom 43  

Router, modem, "żarówka" na luzie ale laptopa to może już nie uciągnąć wcale. 9V zależnie od wymaganego prądu możesz dostać z przetwornicy impulsowej obniżającej napięcie, 19V zapewne dla lapka z przetwornicy podwyższającej. Ból jest taki, że zależnie od apetytu laptopa możesz znacząco przekroczyć możliwości samego panela.

0
  • #3 11 Lut 2014 14:48
    pan bakan
    Poziom 2  

Laptop- 19V, 2.37A; modem 12V, 1A; router 9V, 0.6A. Powinno uciągnąć i jeszcze zostanie na ledówkę. Ale jak mówię- mogę się mylić bo jestem kompletnym amatorem. Chociaż modem już podłączyłem. I od razu pytanie- czy to, że mam prąd ze stabilizatora 12V, do maksymalnie 10A na urządzeniu, oznacza, że mam do 120 watów mocy? Taki wzór znalazłem: Moc= Napięcie x Natężenie.

0
  • Pomocny post
    #4 11 Lut 2014 15:03
    fuutro
    Poziom 43  

Laptop zatem 45W, modem 12W, router 5,4W, w sumie 62,4W. Niby fajnie. Od biedy Routerowi możesz dać po prostu stabilizator scalony LM7809 i stracić w sumie 7,2W na router co tragedią nie jest, zwłaszcza, że do chłodzenia nie potrzeba mu niczego szczególnego. Dla laptopa jednak musisz zrobić przetwornice podwyższającą, która 100% sprawności nie ma.
    Ot takie coś:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1455324#1455324
    Przeczytaj najlepiej wszystko.
    Teoretycznie Twój stabilizator przepchnie te 120W. Na ile jesteś pewny, że panel dostarczy te 70W mocy :?:

0
  • #5 11 Lut 2014 15:22
    pan bakan
    Poziom 2  

Tu sa parametry panela:
    Urzadzenie do rozdzielenia napięć w zestawie fotowoltaicznym.
    Teraz mam bobu zadanego, hehe, badam to urządzenie z linka. To chyba to czego potrzebuję, przynajmniej częściowo, jeśli mi sie uda zrozumieć o co chodzi może sam będę w stanie je przeprojektować nieco na takie, z którego wyjdą cztery różne kable. Ale póki co ucze się nomenklatury ze słownikiem technicznym pod ręką. Dzięki za pomoc!

0
  • #6 11 Lut 2014 15:31
    fuutro
    Poziom 43  

Sugerowałbym dokupienie sobie jeszcze jednego - to moc maksymalna - nasze warunki mogą boleśnie ją zrewidować.

0
  • #7 11 Lut 2014 15:33
    pan bakan
    Poziom 2  

Tam i tak jest akumulator żelowy 40 Ah, w razie słabszego światła będzie pomagał, a i ja nie potrzebuję tego na całą dobę, jakieś maksymalnie piętnaście godzin na dobę, może mniej.

0
  • #8 11 Lut 2014 18:29
    fuutro
    Poziom 43  

To i tak sporo czasu ale już może działać. Pomyśl też o doglądaniu akumulatora, gdyż na pewno nie będzie bezczynny.

0