Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Polkat Forte 101 czyli gdzie podziewa sie dźwięk ?

11 Lut 2014 16:14 6060 47
 • Poziom 9  
  Witam

  Drodzy forumowicze dzisiaj taka zagadka.

  Jestem szczęśliwym posiadaczem wzmacniacza firmy Unitra, a mianowicie
  Polkat Forte 101

  Wszystko byłoby ok gdyby nie to, że wzmacniacz nie działa (lub/też moje doświadczanie jest zbyt małe). Niżej opiszę co mniej więcej zauważyłem.

  Wiec, podłączyłem Polkata do źródła zasilania, podłączyłem oryginalnym wtykiem Unitry kolumnę (Kolumna Sony 90w, taka pod ręką była akurat) do tylnej części wzmacniacza, podłączyłem źródło sygnału przez oryginalny wtyk Unitry (taki z pięcioma "prącikami" :D) najpierw do jednego potem do następnych wejść w przednim panelu i zauważyłem ze na niektórych kanałach (chyba 2 ) Dźwięk (i tu proszę się nie śmiać) wydobywał się nie z głośnika lecz jakby z transformatora bądź cewki (ze środka w każdym bądź razie).

  Moim zdaniem wzmacniacz jest źle zmostkowany dlatego nie gra, ale ze nie potrafię zmostkowac go sam tak wiec proszę o zdiagnozowanie przyczyny Was.

  Zdań nie kończy się uśmieszkami lub nawiasami.
  3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
 • Poziom 11  
  W moim Polkacie, kiedy chcę podłączyć jeden głośnik (uwaga 8 Ohm!), to drugie wejście trzeba zewrzeć (do wzmacniacza były dodane zwarte wtyczki), kiedy 2 głośniki to mogą być 4 Ohm - na 1 gałąź. Sprawdź też, czy nie trzeba włożyć z tyłu taki duży wtyk, w moim przypadku były też tam zwory.
 • Poziom 9  
  Mówisz, ze powinienem zewrzeć gniazdo wyjścia sygnału do głośnika ? Czy mówisz o panelu zworek (czy jak to tam się nazywa) ?
 • Poziom 42  
  Tak, należy zewrzeć to gniazdo które jest pod tym, do którego podłączasz głośnik lub nad tym do którego podłączasz głośnik, zależnie od tego czy głośnik podłączysz do górnego gniazda czy do dolnego. Jeśli chcesz podłączyć dwa głośniki, to trzeba jeden podłączyć do górnego a drugi do dolnego gniazda, nie trzeba wtedy nic zwierać
 • Poziom 9  
  Rozumiem
  Dzieki bardzo.

  Ale mam jeszcze pytanie odnośnie tego panelu czarnego z tyłu (panel zworek chyba) Ja nie mam pojęcia czy u mnie akurat to jest wszystko dobrze pozwierane bo ze schematu niestety nie wyczytałem nic.
 • Poziom 42  
  Jeśli słyszysz ''granie'' samego wzmacniacza to oznacza że jego wyjście jest podłączone wewnątrz do transformatora głośnikowego który wykorzystuje się do współpracy z instalacjami radiowęzłowymi. Należy go odłączyć ponieważ nie ma żadnej potrzeby aby ten transformator obciążał wyjście wzmacniacza jeśli ma on współpracować ze zwykłymi głośnikami. Wklej może schemat, to coś wymyślimy
 • Poziom 9  
  Troszkę trudno mi się tu połapać ale mam nadzieje ze dam rade.

  O jaki schemat prosisz ?
  Jak odłączyć ten transformator ?
 • Poziom 42  
  O schemat tego wzmacniacza. Ze schematu da się wywnioskować co tam trzeba odłączyć
 • Poziom 9  
  Wszystko co mam z działu schemat.

  W stawie później jak komuś braknie
 • Poziom 42  
  To wystarczy.
  Jeśli istnieją zworki oznaczone zielonymi kreskami to należy je usunąć gdyż to one przyłączają transformator do wyjścia wzmacniacza. Reszta pinów w tym gnieździe jest nie istotna.
  Unitra Polkat Forte 101 czyli gdzie podziewa sie dźwięk ?
 • Poziom 9  
  Moje zworki przedstawione są na żółto.

  Unitra Polkat Forte 101 czyli gdzie podziewa sie dźwięk ?[/url]


  Co mam zrobić ?
 • Poziom 42  
  Na schemacie jest inaczej, nie mam pojęcia czemu. Spróbuj zrobić tak: podłącz głośnik lub głośniki tak jak pisałem wcześniej i jeśli będą grały to rozłącz te żółte zworki sprawdzając czy głośnik dalej gra. Jeśli tak to go odłącz na chwilę i sprawdź czy wzmacniacz będzie sam ''grał''. Jeśli nie, to wszystko ok.
 • Poziom 9  
  Podłączyłem głośniki obydwa na pierwszym rzędzie z tyłu I wzmacniacz gra tak jak to ująłeś sam (zworki tak jak na żółto zaznaczyłem na schemacie)

  Zaraz napisze co dalej

  Stay Tuned...

  Dodano po 13 [minuty]:

  Po wyciągnięciu zworek wzmacniacz faktycznie przestał grac sam z siebie.

  Lecz dalej w głośnikach nic (na 90% mocy słychać bardzo cicho cokolwiek ).
  Po podpięciu jednego głośnika również nic.

  Co teraz możemy poradzić ?

  Dodano po 1 [minuty]:

  Dodatkowo wzmacniacz po manewrowaniu suwakami tonów (ku górze) wyłącza się, po zniżeniu ponownie się włącza
 • Poziom 42  
  Ok, to przywróć te zworki. Nie wiem jak jest to podłączone w tym Twoim wzmacniaczu ponieważ nic w schemacie nie wskazuje na istnienie takich zworek jak te żółte.
  Ze schematu wynika że aby transformator był podłączony, powinny być te zielone zworki.
  Według schematu gniazda do zwykłych głośników są podłączone na stałe i jest to niezależne od istnienia zworek w tym wielopinowym gnieździe.
 • Poziom 9  
  Może zrobić zdjecia środka i dojdziemy "po kablach" co i jak ?
 • Poziom 42  
  Ok, spróbujmy.

  Dodano po 20 [minuty]:

  luki19 napisał:
  Podłączyłem głośniki obydwa na pierwszym rzędzie z tyłu I wzmacniacz gra tak jak to ująłeś sam (zworki tak jak na żółto zaznaczyłem na schemacie)

  Tutaj chyba Cię nie zrozumiałem dokładnie. Czy to oznacza że głośniki wogóle nie grały?
  Jeśli tak to opisz do których konkretnie gniazd je podłączyłeś
 • Poziom 42  
  Ze zdjęć nie uda się tego zrobić, ponieważ chociaż są one bardzo dobrej jakości, to i tak za ich pomocą nie da się prześledzić pewnych połączeń. Będziemy musieli coś innego wymyśleć Pewną trudność sprawia fakt, że jest to jakaś inna wersja niż na schemacie. Widać to po jednym większym transformatorze głośnikowym podczas gdy na schemacie są dwa mniejsze. Trudno też powiedzieć czy to jedyna różnica. Spójrz na mój poprzedni wpis w którym dodałem pytanie.
 • Poziom 9  
  Tez to zauważyłem lecz nie mam pojęcia czy był naprawiany czy nie, czy ktoś w niego ingerował czy tez nie.

  Pozostaje mi sprawdzenie zworek


  SlawekKedra napisał:
  Spójrz na mój poprzedni wpis w którym dodałem pytanie.


  Tak nie grały w ogóle.
 • Poziom 42  
  Ok, a jak je podłączyłes? Do których gniazd?
 • Poziom 9  
  Mam dwa rzędy gniazd. Podłączyłem je do pierwszego rzędu (w pionie jedna kolumna na górze druga na dole [podłączenie])
 • Poziom 42  
  Ok, to powinno grać w takim połączeniu. Spróbuj może podłączyć pod drugi rząd też w pionie jedna nad drugą i jeśli nie będzie grać to w poziomie, na górze a potem na dole.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Upewnij się czy na pewno nie ma zwarć w tych wtyczkach od głośników. Na zdjęciu podłączenie kabli do wtyczek nie wygląda najlepiej

  Dodano po 5 [minuty]:

  Czy wskaźnik wysterowania działa?
 • Poziom 9  
  Tak masz racje wieje partyzantką ale nie nie ma zwarć we wtyczkach zaraz postaram się sprawdzić inne połączenia.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Gdzie znajdę ten wskaźnik i jak mogę go sprawdzić ?
 • Poziom 42  
  Te diody świecące po prawej stronie płyty czołowej to zdaje się wskaźnik wysterowania. Jeśli działa to powinny się diody zapalać w rytm muzyki.
 • Poziom 9  
  Tak tak działa oczywiście dlatego dziwi mnie fakt ze w kolumnach cisza.
 • Poziom 42  
  No mnie też to dziwi, że transformator sobie gra a głośniki nie.

  Jeśli nie będą działać te połączenia o których pisałem powyżej, to zrób jeszcze taki test. Weź jeden głośnik, jeden z jego kabli podłącz do jakiejkolwiek metalowej części obudowy, a drugim poszukaj sygnału we wszystkich dziurkach wszystkich gniazd głośnikowych. Jeśli znajdziesz to zrób jakiś rysunek w których konkretnie był sygnał.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Tylko nie szalej z poziomem, wystarczy jak pierwsza dioda będzie mrugać
 • Poziom 9  
  Zauważyłem ze mam wysadzone następujące układy R446 R438 co do tego drugiego nie bd miał problemu z kupnem i wymianą lecz nie wiem co z R446 bo jest to jakby zawinięty kawałek drucika. Czym mogę to zastąpić ?

  Kolumny dalej nie działają.
 • Poziom 42  
  luki19 napisał:

  Kolumny dalej nie działają.


  Nawet jeśli jedną końcówkę od głośnika podłączysz do obudowy?

  Dodano po 4 [minuty]:

  Te oporniki które wymieniłeś nie występują na schemacie, trudno więc cokolwiek powiedzieć.
  Schemat nie bardzo odpowiada rzeczywistości więc nie bardzo jest się o co oprzeć.
  Wklej może zdjęcie tego zwiniętego drucika
 • Poziom 2  
  Ja mój wzmacniacz dałem do serwisu, żeby mi naprawili. Trochę zapłaciłem ale było to lepszą opcją gdy sam robiłem. Nie musiałem siedzieć przy tym godzinami tak jak to miało miejsce wcześniej. Nie posiadam też nie wiadomo jak dobrego sprzętu do naprawy. Tyle co umiałem to naprawiłem a serwis dokończył po mnie naprawę.
 • Poziom 39  
  Kolego musisz szukać systemowo. Na początek poszukaj wyjść ze wzmacniaczy ( na zamieszczonym tu schemacie to są końcówki kondensatorów C12 i C13 i po podaniu niskiego poziomu sygnału na wejście wzm. sprawdź nawet zwykłym głośnikiem czy między tymi punktami j masz sygnał. Skoro trafo grało to coś powinieneś usłyszeć. Jeśli będziesz miał tutaj sygnał ( obojętnie dobry czy brzęczenie ) to masz już jedną sprawę wyjaśnioną. Dalej należy wyłaczyć wzmacniacz , odlutować przewody od ww kondensatorów i omomierzem sprawdzać przejścia. W ten sposób znajdziesz błąd okablowania - bo na to wygląda że kto już w nim grzebał i nie bardzo mu to wyszło. Ten Drucik - spiralka to rezystor wartości zazwyczaj poniżej oma ale dokładną wartość trzeba odczytać ze schematu