Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kabel UTP zewnętrzny i zabezpieczenie przepięciowe w monitoringu IP?

11 Lut 2014 19:02 3003 8
  • Poziom 10  
    Idzie wiosna, czas abym przygotował grunt pod monitoring ip.
    2 kamery chcę umieścić na maszcie [maszt na głównej rozdzielni elektrycznej] i drogą napowietrzną połączyć ze switchem poe w innym budynku. Z istniejącego masztu są już poprowadzone kable - zasilający oraz telefoniczny. Tutaj pojawia się pytanie o zabezpieczenie kamer przed przepięciami.
    Kable UTP zewnętrzne są żelowe [ziemne] i ekranowane. Zastanawiam się nad kombinacją czyli żelowany ekranowany kat.5, ale czytam że ekranowanie trzeba uziemić. Jak zrobić to poprawnie?
    Od budynku/serwera switch wpięty ma być w ups. Ale jak uziemić skrętkę?
    Czy lepiej sobie odpuścić taki montaż na maszcie.
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    damaioshin napisał:
    Ale jak uziemić skrętkę?

Wtyczkami (odpowiednimi)...
  • OptexOptex
  • Poziom 10  
    Czyli metalowe wtyczki z obu stron, odpowiednio zaciśnięte, uziemienie poprzez switch do UPS?
  • Poziom 28  
    Lub też jakiś i to nawet lepiej "lan protector"

pzdr
  • Poziom 10  
    Co to znaczy dobre?
    Wpinać się w głównej rozdzielni na której są kamery. Tam do PE mam dostęp bezporoblemowy.
    Czy wpiąć się od switcha, ewentualnie przesunąć go w miejsce gdzie będzie dojście do uziomu.
    Pytanie istotne o tyle, że jak zrozumiałem, odpowiedni keystone do uziemienia muszę założyć tylko od strony gdzie będę uziemiał? Czy jednak kamerę również muszę złapać?
  • Poziom 17  
    dobre - czyli działające :) w tym miejscu raczej nie powinieneś mieć z tym problemów

Zabezpieczenie najlepiej założyć przy kamerze i przy Swichu aby mieć zabezpieczone obydwa urządzenia. Dlatego zaproponowałem tanie zabezpieczenie żebyś nie narzekał że drogo i w ogóle :) tylko mógł założyć po obu stronach.

Wadą tego rozwiązania jest to, że trzeba to jakoś estetycznie w szafie zamontować wykazując się inwencją. Jednak porównując ceny zabezpieczeń montowanych w RACK'u to nie ma co narzekać. Zabezpieczenie jest na tyle małe, że mieści się w puszcze montażowej lub obudowie kamery.
  • Poziom 10  
    Kamer będzie kilka (na początek 2, docelowo 6), więc nie wiem czy nie lepiej iść w stronę RACKa

Złożyłem taki zestaw:

1. Switch PoE 8-port 9-56V (zarządzalny)
    2. Szafa rack Linkbasic 19" 6U/450mm drzwi metal-szkło, wisząca
    3. Kabel FTP Madex kat. 5e 305mb
    4. Patchcord FTP Gembird kat. 5e - 0,5m
    5. Mocowanie rack 19" dla switcha PoE 8-port 9-56V
    6. Patchpanel FTP/STP 10" Digitus 12 portów kat.5e

Patchpanel ma uziemienie, wtyki rj z dwóch stron założyłbym uziemione.
    Dodatkowo uziemiony switch, którym puszczam dalej sygnał:
    a) do switcha Gigabitowego - nie wiem czy jest sens, skoro z kamer zbieram dane 100mbit?
    b) bezpośrednio skrętką FTP uziemioną [korytko z kablami energetycznymi, więc tu musi być ekranowanie] do switcha Gigabit w miejscu gdzie odbędzie się rejestracja danych z kamer.

Dobrze kombinuje czy jednak za bardzo? Bo o kamerach trochę jest, o instalacjach mniej...
  • Poziom 10  
    Poprawiłem zestaw [system sieci i zasilania dla kamer ip w obudowie serwerowej].
    Jeśli ktoś ma jakieś propozycje lub uwagi, to proszę o opinie.

1. Szafa RACK 19"
    2. Patchcord z uziemieniem
    3. Netprotector z POE RACK 8port [inetech?]
    4. Zasilacz buforowy z aku
    5. Switch gigabit 8 port bez POE

Kamera podłączona FTP z uziemiona koncowką, z drugiej do patchpanelu. Dalej uziemiony patchcord do net protektora. Ponieważ ma on POE, to z niego mogę zasilić kamery poprzez zasilacz buforowy [myslę że ok 50-60W wystarczy] z opcjonalnym akumulatorem w przypadku dziwnych zachowań podłączonego sprzętu przy zanikach napięcia.
    Z netprotektora patchcord do switcha gigabitowego [tu już chyba poe nie potrzebuje?], połączenie do istniejącej sieci ekranowanym kablem FTP [tutaj już chyba nie muszę uziemiać?]

Uziemienie szafy RACK podłączone do PE istniejącej instalacji.
    Od strony kamer brak uziemienia [uziemienie idzie kablem do RACKa]

Wiem że panel z uziemieniem to dublowanie instalacji, ale różnica w cenie niewielka, zaś sam panel uporządkuje mi kable wchodzące do RACKa.

Jestem laikiem niestety, postawienie tego zestawu to szansa by się czegoś nowego nauczyć.
    Przepraszam za post pod postem.