Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o modyfikacje schematu

11 Lut 2014 19:55 1044 6
  • Poziom 9  
    Potrzebuję układ który co drugie naciśniecie switcha poda impuls masy. W oparciu o materiały z elektrody stworzyłem takie coś:
    Prośba o modyfikacje schematu
    Jednakże, problem tkwi w tym że na schemacie switch podaje impuls 12V a u mnie switch będzie podawał impuls masy. W związku z tym proszę o podpowiedzi jak przerobić ten układ na sterowany masą.
    Drugie nurtujące mnie pytanie. Czy układ nigdy po podłączenia napięcia zasilania nie poda impulsu masy? Ważne jest aby impuls na wyjściu pojawił się tylko po 2,4,6.... naciśnięciu switcha.
    Trzecie i ostatnie pytanie. CD4013 to dwa układy w jednej kostce. Czyli mogę zbudować dwa niezależne układ na jednym cd4013?
    Nota katalogowa układu: Link
  • Poziom 16  
    Witam

Ad3 możesz,
    Ad2 dodaj układ resetujący po podłączeni zasilania,
    Ad1 Wykorzystaj tranzystor p-n-p,
  • Poziom 9  
    volcan czy dobrze rozumuje że Bazę tranzystora do switcha, Emiter do +12V, a Kolektor do pinu 11 cd4013? Przepraszam za banalne pytania ale elektronika to nie moja dziedzina niestety...
  • Poziom 16  
    Tranzystor typu p-n-p dowolny małej mocy. Emiter do + zasilania, kolektor do pinu 11,
    baza przez opór np. 2,2k do switcha podłączonego drugim końcem do masy.

Dodano po 5 [minuty]:

Kondensator 470uF jest raczej zbędny, również wystarczy tylko jeden opór
    pomiędzy pinem 13 a bazą tranzystora
  • Poziom 9  
    Ten kondensator i rezystory powodują że na układzie powstaje impuls o odpowiedniej długości (dobrałem je sobie doświadczalnie), a nie ciągły sygnał masy.
    Dziękuję za odpowiedź
  • Poziom 9  
    Zrobiłem układ jak na foto Prośba o modyfikacje schematu ale niestety przekaźniki "włączają się" tylko za I naciśnięciem switcha. Przy kolejnych naciśnięciach przekaźniki wyłączają się na moment zwarcia switcha. Tak jakby drgania zestyków switcha. Dodanie kondensatora 330nF równolegle do switcha nic nie daje. Jakieś sugestie?