Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator 400V/230V - podłączenie

Przemek_19 13 Lut 2014 20:30 13215 72
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika
    michalekk1 napisał:
    Nie robimy wideł z igły

A jeszcze nie dawno tam chciałeś RCD zabudować , Czyli uważasz za niewartą uwagi sprawę obliczenia wartości zabezpieczenia nadprądowego dla tego transformatora .
    Przemek_19 napisał:
    czy urządzenia elektryczne lampka, laptop
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Krzysztof Reszka
    WojcikW napisał:
    Podaj, (link) gdzie takie gniazdo można kupić?

Każdy duży producent ma te gniazdka ale to nie rozwiązuje problemu laptopa naszego kolegi .
    Oto link
    http://www.ekopel.pl/go/_info/?id=2187&partne...5959595&code=5ea851e6359f2f4bf7ff1cb3d238e9b7
    Ja od początku myślałem o innej propozycji widząc że temat idzie w inną stronę zaproponuję coś ,a może by tak tę jedną fazę napięcia wtórnego uziemić .I wtedy można wykonać gniazdko dla urządzeń 1 i 2 klasy .co koledzy na to.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Krzysztof Reszka
    Czy może być rozdzielnica bez PEN ?
    Może kolego, ja napisałem
    Krzysztof Reszka napisał:
    fazę napięcia wtórnego uziemić

W poście nr. 22 zasugerowałem świadomie inną opcję wskazując inne sieci .
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Krzysztof Reszka
    WojcikW napisał:
    Czyżby w Norwegii (tam jest IT)

Kolega poczyta na temat wymogów sieci IT .
    a1)Układy IT
    W układach IT części czynne powinny być odizolowane od ziemi lub połączone z ziemią za pośred­nictwem impedancji o odpowiednio dużej wartości. Takie połączenie może być wykonane albo w punkcie neutralnym układu, albo w sztucznym punkcie neutralnym. Ten ostatni może być połączony bezpośrednio z ziemią, jeżeli wypadkowa impedancja dla składowej zerowej jest dostatecznie duża. Jeżeli nie ma żadnego punktu neutralnego, do ziemi przez impedancję może być przyłączony jeden z przewodów fazowych.
    Ja próbuję zasugerować możliwość podłączenia jednak odbiorników 1 i 2 klasy bez łączenia tego z tematem IT .
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    retrofood
    Moderator
    Jutro określę, kto z tego tematu zrobił doktorat.
    januszx3
    Poziom 31  
    Na pytanie #1 : "W szafie elektrycznej mam transformator 400/230V", można udzielać odpowiedzi dopiero po uzupełnieniu danych znamionowych informacją o układ połączeń Twojego transformatora. Jeśli to jest 400/230V Yd (gwiazda- trójkąt), to jedynie po przełączeniu na układ Yy (gwiazda-gwiazda) możesz po stronie wtórnej mieć napięcie fazowe 230V .
    Dane znamionowe maszyn elektrycznych, w tym transformatorów, podaje się, nie fragmentarycznie, bo mogą informować niejednoznacznie. Układ połączeń 400/230 Y/Δ na tabliczce znamionowej, to 400/230V Yd.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Krzysztof Reszka
    WojcikW napisał:
    Ja nie widzę przeszkód by założyć normalne gniazdo ze stykiem ochronnym - bolcem, jednak takie gniazdo może być wykorzystane wyłącznie jako serwisowe w czasie prac związanych z tą szafą.

I tu koledze przyznaję stu procentową rację ,taki jest warunek nie można wręcz nie wolno zrobić z tego sieci bo wtedy właśnie musieli byśmy zastosować urządzenie do kontroli stanu izolacji sieci .
    I tu jest też odpowiedz dla kolegi Bronka
    Bronek22 napisał:
    Bo prad zwarciowy można wpakować tam gdzie nie trzeba

Dlatego pisałem
    obliczenia wartości zabezpieczenia nadprądowego dla tego transformatora .
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Krzysztof Reszka
    Kolego Bronku z chodzimy z tematu bo do czego służą i jak działają Rrgx czy CZU abo Bendery bo z tymi wszystkimi mam do czynienia to ja doskonale wiem i tak samo nie zabezpieczają przeciw porażeniom jak RCD o czym wielokrotnie pisaliśmy , Ale dlaczego przyjąłeś 0.5 Oma a nie wartość mniejszą bo to będzie wartość połączeń ochronnych całej hali i wtedy czas zadziałania dla urządzeń 1 klasy powinien być 0,4 sek .
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Krzysztof Reszka
    Bronek22 napisał:
    Z tego jednoznacznie wynika,ze nie wiesz po co jest sieć IT.

Możesz tak napisać twoja wola, ale nie dałeś argumentu dlaczego ta sieć jeśli była by rozbudowana to nie musi być zaopatrzona w urządzenie kontroli izolacji . I dlatego pytam cię gdzie ja napisałem ze ta sieć to IT ;
    cytat
    Ja próbuję zasugerować możliwość podłączenia jednak odbiorników 1 i 2 klasy bez łączenia tego z tematem IT .

Kolego Bronku przeczytaj uważnie co proponowałem: uziemienie jednej fazy i wykonanie PE z tego uziemienia ,założenie bezpiecznika do drugiej fazy po pomiarze SWZ bo to bardzo ważne ze względu na małą moc trafo .To wszystko możesz znaleźć w moich postach.
    Ps .Sonel to chyba nie wykładnia prawa ani przepisów.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Krzysztof Reszka
    WojcikW napisał:
    Długość okablowania, ale to rząd 0,5km, nie przekroczymy. Zasilanie jednego odbiornika lub połączenia wyrównawcze nieuziemione gdy odbiorników jest więcej. Gniazdo bez styku ochronnego, bezpieczniki na obu biegunach, żadnego RDC, to wiadomo. Możemy podłączać zarówno odbiorniki wykonane w kl. ochronności 1 i 2. Teraz zakładamy, że transformator nie spełnia wymogów transformatora separacyjnego

Kolego Wójcik ja chyba wyraźnie napisałem o długości obwodów a ty do tego wracasz tylko odbiornik zasilany bezpośrednio z gniazdka . Nie możesz podłączyć do gniazdka odseparowanego odbiornika 1 klasy to było już tu poruszane tylko 2 klasa ,dlatego sprawa laptopa i lutownicy czy bóg wie czego w 1 klasie jest jak najbardziej na czasie .
    WojcikW napisał:
    że izolacja między obwodem pierwotnym i wtórnym transformatora jest niewystarczająca dałbym RDC po stronie pierwotnej transformatora

Co ma izolacja pomiędzy uzwojeniami do RCD ? Czy tak działa wyłącznik różnicowy .
    WojcikW napisał:
    i styk ochronny w gnieździe

Do czego kolega podłączy ten styk , liczy kolega że RCD zadziała?
    A tu dwa przykłady zastosowania obwodów separowanych jeden uziemiony a drugi izolowany z kontrolą stanu izolacji .Oba pochodzą z najnowszej rozdzielni Simens .Chyba firmę taką nie podejrzewamy o błędy i niewiedzę ,W schemacie 1 uziemiony potencjał jest wykorzystany do gniazdka w szafie brak go na tym schemacie .W drugim schemacie kolega Wójcik ma przykład rozległego obwodu izolowanego chronionego przez izometr Bender 375 .Ja bym miał tyle w tym temacie ,chyba nie mam nic do dodania.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto