Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Indesit DSG051 - uszkodzona na wskutek odłączenia przewodu zerowego

torpedaxx 11 Lut 2014 23:16 3156 13
  • #1 11 Lut 2014 23:16
    torpedaxx
    Poziom 9  

Witam opisze po krótce przyczynę mojego problemu.
    Na skutek omyłkowego odpięcia przewodu zerowego w instalacji coś się z nią stało, mianowicie przestała działać. Przewód zerowy w instalacji już zapięty z powrotem tak ze jest ok, jednak zmywarka nie działa. Wtyczka jest w kontakcie a po wciśnięciu przycisku power nie pali się kontrolka. Czy mogła się spalić zmywarka jak poszły 2 fazy bez zera, czy posiada ona jakiś bezpiecznik w środku?? Zmywarka jest na gwarancji ale serwis chyba tego mi nie uwzględni jak nastąpiło jakieś przepięcie.

0 13
  • #2 11 Lut 2014 23:28
    133182
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 11 Lut 2014 23:47
    torpedaxx
    Poziom 9  

Bogdan K napisał:
    Reklamujesz zmywarkę skoro jest na gwarancji, nie martw się na zapas co będzie tylko zgłaszaj usterkę sprzętu.

Kolego tylko że sprawa wygląda tak że ucierpiała jeszcze pralka, wszystko stało się dziś i pralkę zgłosiłem na serwis ma ktoś przyjechać. Zmywarkę obsługuje ten sam serwis co pralkę i wydaje mi się że jak koleś zobaczy że to i to zrąbane to nie uwzględnią gwarancji bo to wina sieci elektrycznej była a nie sprzętu. Myślę że poczekam aż naprawią pralkę a dopiero później zgłoszę zmywarkę.

0
  • #4 12 Lut 2014 08:26
    kobra2000
    Poziom 14  

Jeżeli poszło zwarcie na elektronikę to prawdopodobnie moduły do wymiany i wątpię żeby serwis uznał reklamację. W tych sprzętach nie ma zabezpieczeń.

0
  • #5 12 Lut 2014 14:41
    egon42
    Poziom 37  

Przy odpiętym zerze w sieci pojawia się międzyfazowe zasilanie 380V przez to pewnie uszkadzają się moduły. Nawet jak w sprzęcie jest zabezpieczenie to będzie na module i to zaraz widać że wypalone jest, a to świadczy o zbyt wysokim napięciu zasilana. Tego typu uszkodzeń nie obejmuje gwarancja na sprzęt i wszystko zależy od serwisu. Jeżeli odłączenie zera zrobiła energetyka lub też elektryk to można się o nich domagać naprawy sprzętu.

0
  • #6 12 Lut 2014 17:32
    torpedaxx
    Poziom 9  

Ile może kosztować taki moduł do zmywarki indesit dsg 051 i gdzie można takie coś kupić

0
  • #7 12 Lut 2014 17:38
    jerzyf
    Poziom 22  

egon42 napisał:
    Przy odpiętym zerze w sieci pojawia się międzyfazowe zasilanie 380V przez to pewnie uszkadzają się moduły...

Po pierwsze, na pewno 380V ?
    Po drugie, po odpięciu zera pojawia się międzyfazowe ?, a przed odpięciem zera nie ma międzyfazowego ?
    Po trzecie, zmywarka jest podłączona do fazy i zera, czyli 230V. Po odpięciu zera pojawia się międzyfazowe ?, a niby skąd ?.
    Moim zdaniem grzebiący w instalacji za miast zera podłączyli fazę no i zrobiło się bum!

Moderowany przez movzx:

Jak Kolega nie wie, to proszę nie pisać. Przy przerwanym przewodzie neutralnym jak najbardziej może pojawić się 400V w gnieździe.

0
  • #8 12 Lut 2014 20:05
    torpedaxx
    Poziom 9  

Na pewno odcięte było zero sam widziałem

Dodano po 2 [godziny] 21 [minuty]:

Gdzie można kupić taki modul

0
  • #9 12 Lut 2014 23:20
    jerzyf
    Poziom 22  

A oprócz skarcenia że się mylę, przydało by się napisać skąd te 400V ma się pojawić, bo nie chciał bym umrzeć w niewiedzy.

0
  • #10 13 Lut 2014 01:03
    tg20
    Poziom 15  

jerzyf napisał:
    skąd te 400V ma się pojawić, bo nie chciał bym umrzeć w niewiedzy

kolega torpedaxx ma w mieszkaniu instalację 3fazową

Dodano po 10 [minuty]:

torpedaxx napisał:
    Gdzie można kupić taki modul

http://serwis-agd.com/
    http://pralkownia.com/

0
  • #11 13 Lut 2014 13:30
    egon42
    Poziom 37  

jerzyf napisał:
    A oprócz skarcenia że się mylę, przydało by się napisać skąd te 400V ma się pojawić
    My tu podstaw nie uczymy tylko doradzamy pomagamy w usunięciu awarii Jak kolega jerzyf chce to niech sobie rozrysuje instalację 3 fazową razem z obciążeniami i przesunięciami w fazie i niech się zastanowi co się stanie na poszczególnych fazach jak zabraknie zera jak wtedy będą rozkładać się napięcia i prądy w takim układzie.
    tg20 napisał:
    kolega torpedaxx ma w mieszkaniu instalację 3fazową
    To nie musi być instalacja 3 fazowa w 1 domu może być instalacja na 3 domy w każdym 1 faza a przerwa w zerowaniu nastąpi na wspólnym zerze. Miałem takie przypadki że przy urwanym zerze były uszkodzenia w 2 domach a w 3 nie było żadnych uszkodzeń wszystko zależy od tego jakie obciążenie na każdej fazie.
    Tu koledzy tłumaczą napięcie międzyfazowe https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic379502.html..

1
  • #12 13 Lut 2014 13:56
    torpedaxx
    Poziom 9  

a czy jest mozliwosc sprawdzenia jaki mam moduł w zmywarce bez jej rozbierania? chodzi mi o numer seryjny bo znalazlem w internecie moduł tylko musiałbym znac numer seryjny mojego .

1
  • #13 13 Lut 2014 14:09
    kobra2000
    Poziom 14  

Zanim zamówisz, sprawdź czy na pewno jest uszkodzony. A zamówić można wg danych z tabliczki znamionowej sprzętu. Ważne są wszystkie literki i cyferki.

0
  • #14 13 Lut 2014 15:11
    tg20
    Poziom 15  

egon42 napisał:
    To nie musi być instalacja 3 fazowa w 1 domu może być instalacja na 3 domy w każdym 1 faza a przerwa w zerowaniu nastąpi na wspólnym zerze.

Oczywiście, jednak kolega torpedaxx stwierdził
    torpedaxx napisał:
    Przewód zerowy w instalacji już zapięty z powrotem

torpedaxx napisał:
    Na pewno odcięte było zero sam widziałem

stąd zakładam, że historia z urwanym zerem miała miejsce w lokalu.

0