Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator wysokiego napięcia

02 Kwi 2005 20:08 15316 14
 • Poziom 10  
  Witam

  W prasie można czasem zobaczyć reklamy paralizatorów, które dają napięcie rzędu 250kV. Zwykle są zasilane z baterii lub akumulatorów, około 9V.

  Ostatnio zrobiłem lampę plazmową z tego "słynnego" kitu AVT i zasilana z zasilacza impulsowego 12V/16A(IRF 840 zmienilem na cos wytrzymalszego) daje na wyjściu trafo WN z starego telewizora okolo 60kV. No dobra, ale to jest bardzo wydajne źródło prądu. Więc moje pytanie brzmi: Jakim cudem paralizatory osiągają taką sprawność? I czy wogule jest możliwe uzyskanie takiego napięcia z generatora zasilanego baterią, czy to tylko chwyty reklamowe producentów tych paralizatorów? A jeśli można zrobić taki generator, to czy może ktoś ma jakieś sugestie co do sposobów budowy? Albo ktoś może już zrobił coś takiego i ma schemat?

  Dzięki i pozdrawiam

  Dodano po 2 [godziny] 21 [minuty]:

  Przykładowa oferta ;) http://www.jardb.pl/cgi/easyshop.cgi?vid=&com=IT/2&kategoria=43&strona=1.00
 • Poziom 42  
  Witam! Ciekaw jestem, czym to mierzą, chyba nie językiem, teoria mówi, ze przeskok iskry następuje 1kV na centymetr, to przy 200 tysiącach, to ile?
  Pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Dzięki za zdjęcia! Tak myślałem, że to chwyty marketingowe, przed chwilą znalazłem ofertę paralizatora dającetgo impulsy 750kV O_o. Raczej byłby problem z izolacją takiego układu :]

  Co do teorii przeskoku iskry to jest to chyba 1kv/1mm, nie 1 cm jak napisałeś. W przypadku opisywanych w reklamach paralizatorów możnaby za ich pomocą uzyskać 0.5m iksre ;P Raczej mało prawdopodobne.

  Dodano po 16 [minuty]:

  Segment: mam małą proźbę. Czy mógłbyś zamieścić troszkę dokładniejszy schemat z wartościami elementów tego paralizatora? Byłbym wdzięczny :]
 • Poziom 14  
  Dagomen to wszystko co mam, znalazłem kiedyś w sieci :)
 • Poziom 10  
  :] Spoko, myślałem, że rozbierałeś kiedyś coś takiego.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  janek11389 napisał:
  ... teoria mówi, ze przeskok iskry następuje 1kV na centymetr, to przy 200 tysiącach, to ile?
  Pozdrawiam


  a nie 30kV (przy jakiejs wilgotnosci itd.)?

  -
  ja mam cos takiego (prawie identyczne jak na drugim obrazku) rozebrane (chyba uszkodzony pierwszy maly transformatorek)

  W kazdym razie aby powalic delikwenta nie chodzi tu o ogromne napiecia tylko o energie wyladowania ; te paralizatory raz podwyzszaja napiecie ktore po wyprostowaniu laduje kondensator (w moim 220nF) po przebiciu przerwy w 'spark gap' impulsowo zasila drugi "trasformatorek"; impulsow W.N. na wyjsciu jest zaledwie kilka na sek. ale jakie ...

  jeszcze jeden z wartosciami elementow:
  http://www.electronics-lab.com/projects/science/016/index.html
 • Poziom 10  
  Dzięki za schemat.

  Oczywiście przeskok iskry zależy od czynników zewnętrznych, ale jakoś tak średnio się przyjmuje, że 1kV/1mm :]

  Maksymalna energia stosowana w Polsce to około 160 mJ i to w zupełności wystarczy. Natomiast dobrze jest, żeby impulsy miały ponad 150kV ze względu na właściwoiści izolacyjne ubrania, np skórzanej kurtki.

  BTW: co do impulsów wysokoenergetycznych: http://www.electricstuff.co.uk/destructotron.html - opis generatora dającego 3kJ :P
 • Poziom 32  
  Cała tajemnica tkwi w odpowiedniej budowie transformatora w.n. Podobne problemy, ale przy trochę mniejszych napięciach występują w kserografach. Tam też są układy przetwornic wysokiego napięcia.
 • Poziom 10  
  Panda: chodzi Ci o sprawność tych generatorów?
 • Poziom 32  
  Odpwiednia konstrukcja transformatora w.n. umożliwia uzyskanie wysokiego napięcia i brak przebić między zwojami. Oczywiście ma to również wpływ na sprawność. Oprócz odpowiednich izolacji uzwojenia nawija się się dzieląc karkas na kilka sekcji i wykonując odpowiednio izolowane przejścia między sekcjami. Jest to dość trudne do opisania, najlepiej to zobaczyć.
 • Poziom 16  
  kiedys mialem identyczny paralizator jak na dolnej fotografi na tej stronie. chcąc poznac posób nawiniecia uzwojenia i ilosc uzwojeń na koncowym transformatorze zrobiłem jego przekrój przecinając piła do metalu i szlifując powstała powierzchnie i polerując do polysku :)
  jakby kogos interesowalo takie foto to piszcie na light(malpa)tlen.pl
 • Poziom 32  
  Zamieść to zdjęcie na forum. Będzie dość pouczające.
 • Poziom 28  
  czy ktoś ma schemat paralizatora bo ja mam trafo końcowe z paralizatora i chciał bym sobie zrobic takie cos