Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik ruchu plus dwa włączniki schodowe

12 Lut 2014 09:36 7530 32
  • Poziom 12  
    Potrzebuję schematu:

co chcę osiągnąć:
    1. Włączniki schodowe powinny zapalać i gasić światło niezależnie od czujnika ruchu.
    2. Czujnik powinien zapalać światło gdy w jego zasięgu pojawi się ruch niezależnie od położenia włączników schodowych.

próbowałem z przekaźnikiem bistabilnym ale i tak nie mogłem osiągnąć celu, proszę o podpowiedź
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 26  
    2 włączniki "dzwonkowe" do bistabilnego przekaźnika, czujnik ruchu równolegle do tego.
  • Poziom 12  
    Z tym że czujnik ruchu będzie ciągle podawał napięcie do przekaźnika bistabilnego aż do zaniku ruchu i określonym czasie, a co wyłączy przekaźnik bistabilny skoro nie będzie następnego impulsu od czujnika ruchu .

Dodano po 1 [minuty]:

Chyba że drugi raz przejdę schodami wtedy mi wyłączy światło :D

Dodano po 19 [minuty]:

Chyba że zastosuję czujnik ruchu który poda krótki impuls załączenia i gdy minie czas to poda następny krótki impuls wyłączenia .

Dodano po 2 [minuty]:

ale i tak to się nie zgra z przyciskami schodowymi
  • Poziom 26  
    Równolegle do wyjścia przekaźnika bistabilnego, a nie do wyłączników.
  • Poziom 12  
    mimo wszystko nie będzie możliwości wyłączenia oświetlenia łącznikami dzwonkowymi podczas pracy czujnika ruchu
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 26  
    No nie. Ale te parę sekund (minut) nie zawyży ci rachunku.
  • Poziom 12  
    Jasno określiłem cel i do tego celu potrzebuje schematu, obawiam się że bez sterowania na przekaźnikach albo jakiegoś cyfrowego jest to niemożliwe :D

Dodano po 11 [minuty]:

Zresztą ten sam zaproponowany przez Ciebie efekt osiągnę na zwykłych włącznikach schodowych wpinając identycznie czujnik ruchu, więc zbędny jest bistabilny.
  • Poziom 38  
    Układ z przełącznikami schodowymi:
    WC - wyłącznik czujnika ruchu.
    Jeśli chcesz na przyciskach, to zestyk przekaźnika bistabilnego włączasz w miejsce przełączników schodowych.
  • Poziom 12  
    Wyłącznik czujki ruchu dałbym na zasilanie czujki w tym schemacie i chyba coś takiego zrobię.
  • Poziom 12  
    Szelton, na twoim schemacie też nie da rady wyłączyć przyciskiem czujki ruchu podczas jej pracy, chyba że czegoś nie widzę

Dodano po 2 [minuty]:

KP1 to przekażnik NO?
  • Poziom 38  
    Aroman napisał:
    Wyłącznik czujki ruchu dałbym na zasilanie czujki w tym schemacie i chyba coś takiego zrobię.

WC jest przewidziany jako wyłącznik awaryjny. Jak go dasz w zasilaniu czujnika, to w przypadku sklejenia się styków przekaźnika / przebicia triaka
    w czujniku, oświetlenie będzie załączone na stałe.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista elektryk
    zetdeel napisał:
    Układ z przełącznikami schodowymi:
    WC - wyłącznik czujnika ruchu.
    Jeśli chcesz na przyciskach, to zestyk przekaźnika bistabilnego włączasz w miejsce przełączników schodowych.

Ale ten układ dalej nie spełnia założeń autora.

Żeby zrealizować taki układ jak autor sobie życzy, to można wykorzystać najzwyklejszy przekaźnik monostabilny i jego cewkę zasilić poprzez łączniki schodowe + dodatkowo standardowy układ schodowy a na styki NC wpiąć zasilanie czujki ruchu.

Wtedy będzie sytuacja będzie następująca:

Łączniki schodowe załączają światło w każdej sytuacji.
    Łączniki schodowe wyłączają światło w każdej sytuacji pod warunkiem, że w zasięgu czujki nie ma w momencie wyłączania żadnego ruchu.

Czujka załącza światło w sytuacji gdy wyłączniki schodowe są wyłączone
    W sytuacji gdy łączniki schodowe są załączone nie ma potrzeby aby czujka załączała skoro światło jest już załączone.

Jedna uwaga!!!

W przypadku niektórych czujników ruchu po ich podłączeniu do zasilania następuje ich "kalibracja" przez co w ciągu 30 s - 1 min od ich podłączenia może zapalać się i gasić światło, wtedy ten sposób się nie sprawdzi.

@edit

Zamiast przekaźnika lepiej zastosować stycznik, bo przekaźnik nie wytrzyma takiego obciążenia zbyt długo.
  • Specjalista elektryk
    szelton napisał:
    Aroman napisał:
    co chcę osiągnąć:
    1. Włączniki schodowe powinny zapalać i gasić światło niezależnie od czujnika ruchu.
    2. Czujnik powinien zapalać światło gdy w jego zasięgu pojawi się ruch niezależnie od położenia włączników schodowych.

I PDF to załatwia:

Nie załatwia, bo łączniki nie wyłączą światła niezależnie od czujnika ruchu. Dopóki czujnik będzie wysterowany, dopóty światło będzie się świecić, a nie wiadomo na ile będzie nastawiony czas czujnika, więc wymuszanie na użytkowniku "ustaw czujnik na 5 sekund" nie jest raczej rozwiązaniem problemu
  • Poziom 12  
    Maniax mógłbyś narysować twój opis, zdaje się być rozwiązaniem, Szelton sorry ale nie o to chodzi, ZetDell nie rozumiem, w razie awarii wyłącze zasilanie czujki i już, chociaż twój schemat nie jest oczywiście rozwiązaniem tego.
  • Specjalista elektryk
    Tutaj masz poglądowy rysunek na szybko:

Tylko tak jak mówiłem nie na wszystkich czujkach będzie to możliwe do zrealizowania.

Bazę rysunku pozwoliłem sobie skopiować od kolegi zetdeel, mam nadzieję że nie będzie miał mi za złe :)
  • Poziom 12  
    Jeżeli czujka ruchu się uruchomi to samoistnie się wyłączy i inne błędy są.
  • Specjalista elektryk
    szelton napisał:
    2. Czujnik powinien zapalać światło gdy w jego zasięgu pojawi się ruch niezależnie od położenia włączników schodowych. Czujnik ruchu plus dwa włączniki schodowe
    Zasilanie i praca czujki jest zależna od wyłączników.
    Przy zapaleniu ręcznym światła, odcinane jest zasilanie czujki.

Faktycznie przeoczyłem jeszcze sytuację, że łączniki załączone i czujka wyłącza.

Szczerze mówiąc wątpię, że da się taki układ zrealizować bez wejścia w większe zbędne koszta i wyższy poziom skomplikowania. Poza tym wydaje mi się, że taki sposób sterowania jest raczej zbędny.
  • Poziom 12  
    Zdawało się proste i powiedziałem klientowi że niema problemu zrobie mu to, ale okazuje się, że nie jest to takie proste ;p
  • Specjalista elektryk
    Przede wszystkim taki układ jest raczej bez sensu.

Czujki ruchu są właśnie po to żeby nie używać łączników.
    Łącznik stosuje się wtedy najwyżej po to tylko aby permanentnie wyłączyć oświetlenie lub permanentnie załączyć.
  • Poziom 12  
    Układ do zrealizowania w prosty sposób. Klasyczny układ łączników schodowych a czujka ruchu załącza przekaźnik realizujący funkcje wyłącznika krzyżowego, wpiętego pomiędzy łączniki schodowe.
  • Specjalista elektryk
    Dany napisał:
    Układ do zrealizowania w prosty sposób. Klasyczny układ łączników schodowych a czujka ruchu załącza przekaźnik realizujący funkcje wyłącznika krzyżowego, wpiętego pomiędzy łączniki schodowe.

Prosiłbym tylko jeszcze o rozwianie wątpliwości i opisanie sytuacji co się stanie przy takim układzie gdy:

Załączam oświetlenie klawiszem schodowym - światło świeci się.
    Następnie wchodzę w pole zasięgu widzenia czujki powodując jej wysterowanie i załączenie przekaźnika realizującego funkcję łącznika krzyżowego. Czy aby światło wtedy nie zgaśnie?
  • Poziom 12  
    Fakt !!! Przegapiłem taką sytuacje.
  • Poziom 11  
    Stykiem czujnika ruchu połączyć dwa przewody łączące wyłączniki schodowe. Czujnik ruchu plus dwa włączniki schodowe
  • Poziom 12  
    Światło nie zapali się jeżeli wejdę w pole czujnika, + na pewno inne błędy
  • Poziom 24  
    Jeżeli klient się uprze zrób mu na PLC. Jakiś LOGO! na aukcji kupić i zaprogramować.