Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny TON 200 - nowa obudowa

12 Lut 2014 11:22 2373 11
 • Poziom 2  
  Witam,

  jestem w posiadaniu głośników i zwrotnic do kolumn TON 200. Niestety obudowy uległy uszkodzenia. Postanowiłem obudowy wykonać samemu. Nie byłem do końca zadowolony z basu w tych kolumnach i w związku z tym mam pytanie: czy jest jakaś szansa, że bas będzie lepszy jeśli wykonam obudowę zamkniętą na podstawie obliczeń w programie winISD np. 30 cm x 37,5 cm x 120 cm? Czy nie jest to gra warta świeczki i wykonać takie same obudowy jak były wcześniej? Mam jeszcze inną opcję: zamiast dwóch głośników basowych 25/80 15 ohm użyć jednego np. 20/100 8 ohm. Zmniejszyło by to wymiary kolumny (na czym mi również zależy) do np. 23 cmx 25 cm x 65 cm (byłaby to obudowa z bass-reflex o śr. 6,8 cm i długości 17 cm, strojenie: 44,36 Hz). Tylko pytanie czy to ma jakiś sens i czy w ten sposób nie pogorszę basu.

  Pytania te głównie kieruję do osób, które miały jakąś styczność z tymi kolumnami i wiedzą jak one grają i jakie mają parametry.

  Jak kogoś to interesuje to głośniki basowe użyte w tych kolumnach to:
  TONSIL GDN 25/80 15 ohm,
  Częstotliwość rezonansowa FS - 37 [Hz]
  Objętość ekwiwalentna VAS - 0.113 [m^3]
  Dobroć mechaniczna QMS - 2.6 [-]
  Dobroć elektryczna QES - 0.49 [-]
  Dobroć całkowita QTS - 0.41 [-]

  Pozdrawiam
 • Poziom 19  
  Hey,głośniki basowe to identyczne modele jak w Scherzo,lub Voyager 350. Są to kolumny typowo do zastosowań domowych z dobrym zejściem,jeśli chodzi o bas.Mają na pewno dużo większą obudowę,typu bassreflex.który to umieszczony jest z tyłu obudowy,ale nic nie stoi na przeszkodzie usytuowania go z przodu. Szukaj danych do w.w kolumn i będziesz zadowolony z dźwięku.Zwrotnice możesz zostawić, jedynie GDWT wymieniłbym na coś przyjemniejszego dla ucha ;) Pozdrawiam.
 • Poziom 2  
  Witam ponownie,
  dzięki za odpowieź.
  Czyli rozumiem, że pogorszę bas zamieniając dwa głośniki 15 ohm na jeden 8 ohm (nie piszę tu o mocy)? Oryginalnie te kolumny nie mają bas-reflex, tylko otwór wylotowy na dole, czyli jak go zastosuję dla tych głośników to bas będzie lepszy niż w zamkniętej obudowie? Zależało mi na zmniejszeniu obudowy (stąd propozycja na zamianę na jeden głośnik), ale jeśli to ma pogorszyć dźwięk prawdopodobnie zdecyduję się na bas-reflex. Tylko, że wtedy te kolumny będą bardzo duże...

  Pozdrawiam
 • Poziom 19  
  Oj,chyba powiem coś,co poprze większość osób na forum. Mając oryginalne zwrotnice,głośniki...nie należy kombinować w sposób jak opisałeś,bo szkoda, bo nie zagra tak,jak byś oczekiwał... Dwie opcje: Radzę zrobić nowe skrzynie-obudowy, podług oryginalnych TON200. Lub niestety większe obudowy jak Scherzo 350,lecz tutaj chłopie masz zagwarantowany bas i w miarę poprawnie odtworzone całe pasmo,z posiadanych głośników. Do jednego głośnika,musiałbyś już przerabiać zwrotnice,stosować tłumiki do głośników wysokotonowych,średniotonowych.Ogólnie nie warte zachodu.
 • Poziom 2  
  Witam,
  ponownie dziękuję za odpowiedź. Zatem zabieram się za tworzenie obudów jak do Scherzo 350 z bassreflexem z przodu.
  Pozdrawiam
 • Użytkownik obserwowany
  Może włóż je w mniejsze paczki i zrób ale subwoofer jakiś na 15" ?
 • Poziom 30  
  Są do sprzedania oryginalne obudowy do TON 200 jak i do Scherzo 350. Moim zdaniem jednak lepiej kupić lub zbudować obudowy na wzór orginału. Można zastosować najwyżej lepsze wygłuszenie i lepszej jakości przewody do głośników i zwrotnicy wewnątrz. Każda inna nieprzemyślana (czyt. nie obliczona i źle zaprojektowana) zmiana zaburzy dźwięk, bo nad tym pracowali specjaliści.

  TON 200 to nie są kolumny audiofilskie, ale taki trochę "brutal" :)


  Poniżej przytoczę notatkę z oryginalnej instrukcji Tonsil TON 200:


  Cytat:
  Tonsil TON 200 (ZgB 200-8-559)

  Zestawy głośnikowe TON 200 są przeznaczone do sal średniej wielkości, pubów, mniejszych dyskotek, świetnie się spiszą także np w ogródku.
  Kolumny wręcz porażają dynamiką i mocą. Są to najmocniejsze kolumny wyprodukowane przez zakłady Tonsil zaraz po zestawach ZEUS. Posiadają specjalną tubę wzmacniającą niskie częstotliwości. Jest to połączenie otworu bass reflex i tuby basowej.

  Bardzo dobrze się sprawują przy muzyce techno i tanecznej, gdzie jest "przytupnięcie", które czuć całym ciałem.
  Jest to dość nowa konstrukcja, bo zaprojektowana w 1997 roku.

  Kolumny skonstruowane w taki sposób, by były bardzo wytrzymałe termicznie, bardziej skierowane na moc, aniżeli jakość brzmienia. Objętość komory głośnikowej to około 52L….jest to zdecydowanie za mało, na dwa tak mocne i duże głośniki basowe. Ich atutem w takim systemie jest ogromna wytrzymałość na moc. Dzięki temu kolumny brzmią potężnie i wszystkim zatrzęsą.

  Obudowy solidnie zbudowane z płyt MDF pokrytych czarną drewnopodobną okleiną, doskonale znaną z Altusów. Ważą dość dużo, bo aż 25kg ale w przypadku kolumn to zaleta.

  System trójdrożny, labiryntowy. Zwrotnica elektryczna bardzo dobra, starannie zaprojektowana o cięciu 12dB/oktawę i podziale filtrów 3500 Hz i 6000 Hz.

  Przetworniki:
  • Niskotonowe; GDN 25/80 15Ω z lakierowaną membraną – zawieszenie piankowe. Dwa głośniki przypadają na jedną kolumnę, łączone równolegle co daje impedancję wypadkową ~8Ω
  • Średniotonowy; GDM 10/80/2 8Ω
  • Wysokotonowy; GDWT 9/70/2 FP 8Ω Głośnik wysokotonowy tubowy z ferrofludiem podnoszącym efektywność, oraz wytrzymałość mocową.

  Kolumny brzmią tak, jak przystało na zestawy estradowe. Bas szybki i wysoki, z dużą dynamiką i kontrolą.
  Średnie tony nieco wycofane, odgrywające czysty i soczysty wokal, i różne instrumenty muzyczne. Przy większych mocach dają o sobie znać.
  Wysokie tony najbardziej się wysuwają, dają do zrozumienia że one tu biorą górę. Grają głośno, nieco za głośno w porównaniu do reszty pasma, lecz do tego się czepiać nie można – w końcu to głośnik tubowy, a ten ma swój charakterek.
  ZgB 200-8-559 nie nadają się do odsłuchu w domu (choć można nad nimi popracować co da zadowalające rezultaty). Są to już zestawy typowo estradowe, na których można zrobić niemałą imprezę z powodzeniem, i to bez użycia sub basu.

  Do napędzenia takich smoków, jakimi są TON 200 trzeba porządnej końcówki mocy, która zapewni nam co najmniej 200W przy minimalnych zniekształceniach harmonicznych przy impedancji 8Ω. Zapewni nam to odpowiednią kontrolę nad głośnikami, no i moc

  Ogólnie Zestaw Głośnikowy TON 200 jest godny polecenia osobom, które poszukują:
  - dużej mocy, która zostanie wykorzystana
  - nie zapomnianych wrażeń z odsłuchu przy większej mocy w stosunkowo nie wielkim pomieszczeniu, powiedzmy 25m^2

  Dane techniczne:
  • Moc znamionowa 200W
  • Moc długotrwała 400W
  • Impedancja 8Ω
  • Efektywność 94 dB
  • Wymiary 320 x 1100 x 280 mm
  • Masa (1 szt.) 25 kg
  Pasmo przenoszenia 45 – 20 000 Hz

  Zalety
  • Bardzo duża wytrzymałość mocowa
  • Ogromne możliwości dynamiczne
  • Specjalna tuba wzmacniająca niskie częstotliwości
  • Brzmienie bardzo dyskotekowe (dla niektórych to wada, ale ten zestaw został fo tego stworzony)

  Wady
  • Nie przenoszą dostatecznie niskich cząstotliwości
  • Potrzebują naprawdę mocnego sprzętu zasilającego
  • Chyba waga, o ile to wada

  Artykuł ten również odnosi się w zasadzie do zestawów TON 400, gdyż nie ma zasadniczej różnicy między tymi modelami.
  Jedyna różnica to taka, że model TON 400 posiada zmienioną charakterystykę przenoszenia średnich częstotliwości przez głośniki basowe; odpowiednio głośnik wyżej do 2500 Hz, głośnik niżej do 550Hz, podejrzewam że przy podziale 6dB. Przenoszenie pasm wyższych odbywającego się przez GDM i GDWT nie uległo zmianie.
  Model TON 400 wprowadzono do produkcji w 2000 roku.
 • Poziom 19  
  Dokładnie,sam mam TON200 ,kolumny przy tej skutecznośći,już przy mocy 100W RMS potrafią na prawdę zrobić tornado w pomieszczeniu :) Faktycznie,aż czasami żal,że siedzą w tak małej obudowie.Do zastosowań domowych,obowiązkowo obudowy od SCHERZO,lub VOYAGER 350,lecz i tutaj wprowadziłbym poprawkę w postaci umieszczenia z przodu systemu bass reflex ,a nie z tyłu i lepszego wygłuszenia,niż oryginał.
 • Poziom 10  
  Powiem tak mam ten zestaw kolumn w stanie ze tak powiem fabrycznym i te kolumny mają takie jebnięcie ze brak słów tylko pod odpowiednim wzmacniaczem i w odpowiednim pomieszczeniu ustępują tylko Zeusowi które również posiadam w swoich zbiorach tylko powiem tak trzeba w tych kolumnach zastosować odpowiednie zawieszenia górne bo raczej na oryginalnych zawieszeniach nie ma już ich w obecnych czasach ja kupowałem zawieszenia piankowe 3 razy aż za 3 kupiłem nie wiele różniące się od oryginału większość sprzedawanych to szajs a zapewnienia ze nie zmienia dzwięku to tylko chwyt jak ktoś ma dobry słuch i słyszał te kolumny w oryginale nie da nabić się w butelkę ja w końcu zrobiłem swoje tak jak chciałem fajne zestawy i pało ich już w perfekcyjnym stanie pozdro
 • Poziom 28  
  Powyższą notatkę należy traktować z dużym przymrużeniem oka. Min. dlatego, że w trakcie jej pisania nie byłem wystarczająco osłuchany i nie miałem doświadczenia z innymi, podobnymi urządzeniami, by używać powyższych wzniosłych określeń i superlatyw. Przyznaję się do grzechu bez bicia :)
  W zasadzie, należy odszczekać to co napisałem w przytoczonym tekście, by nie wprowadzać innych w błąd.
  Do estradowych zestawów Tony nie mają polotu. Co nie znaczy, że nie można z ich wykorzystaniem urządzić potańcówki w gimnazjum na 80 osób. Na grillu w ogrodzie również się spiszą. Do tego się te kolumny nadają.
  W tonach są inne głośniki niskotonowe 25/80 niż te powszechnie dostępne. Membrana lakierowana i zawieszenie piankowe utwardzone, o innym składzie niż w 25/80 w Voyagerach/Scherzo.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Mario_Gdynia napisał:
  Dokładnie,sam mam TON200 ,kolumny przy tej skutecznośći,już przy mocy 100W RMS potrafią na prawdę zrobić tornado w pomieszczeniu :) Faktycznie,aż czasami żal,że siedzą w tak małej obudowie.

  Gdyby siedziały w większej obudowie nie byłoby wcale lepiej. Byłby odwrotny skutek od zamierzonego, małą objętość ma rekompensować ta tuba pod wylotem...przynajmniej teoretycznie wg zamierzeń tak właśnie powinno być :)
 • Poziom 10  
  I tu się zgodzę zawieszenia które były w nich stosowane odbiegają całkowicie składem od tych dostępnych dziś ja szukałem długo i 2 razy kupiłem po prostu szajs aż za 3 razem udało mi się kupić w 97 % odpowiadające oryginałom większość sprzedawanych na Allegro to nic jak tylko szajs sprzedawany jako pod nazwa ORYGINAŁ który nawet nie stał przy oryginale a zapewnienia sprzedających ze 90 % słuchających nie słyszy różnicy no wiadomo jak ktoś nie słyszał tych kolumn na oryginalnych zawieszeniach piankowych wkleił bym mu na papierowych i też powiedzał by ze jest OK co innego jak słyszało się je na takich jak miały stosowane od nowości a potem zastosować te z Allegro jednym słowem porażka ja w końcu dostałem odpowiednie tylko 3 razy kupowałem trzy razy wysyłki i przekazy ale było warto