Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LCD Grundig Vision 32-7851T - Plamki lub cienie na obrazie

janomo 12 Feb 2014 11:56 2511 4
    janomo
    Level 24  
    Witam.
    TV miał uszkodzony AS15F - po chwili obraz przechodził w negatyw. Ale jeszcze przed wymianą tego układu zauważyłem pewien problem z obrazem. Bardzo trudno to opisać a fotografia raczej tego nie pokaże dobrze. Obraz na około 1/3 powierzchni od prawej strony jest jak najbardziej prawidłowy. Potem jakby płynnie i lekko ukośnie zmienia się - wygląda to jakby szkło matrycy od tyłu zostało polane brudną wodą i zostały na matrycy ślady po wyschnięciu. Dodatkowo czerwień na tej części obrazu jest jakby na starym kineskopowym TV który ma słaby kineskop. Za tymi plamami jest obraz i zmienia się a same "plamy" są cały czas w tym samym miejscu. Jeśli wyłączę TV i odłączę logikę to po włączeniu widać na obrazie na moment jakby starą treść - ale tylko na tej części gdzie jest zły obraz. Podobnie dzieje się gdy odłączę przewody od logiki do matrycy.
    Napięcia na logice są jak najbardziej prawidłowe.
    Nawet wyjąłem matrycę - jest czysta. Podświetlenie też jest prawidłowe - włączałem bez szkła i jest całe ładnie białe i równe.
    Moje podejrzenie jest takie - TV był przez dłuższy czas wystawiony na działanie promieni słonecznych i to uszkodziło matrycę - czy jest coś takiego możliwe - czy mi się coś "ubzdurało"? Niestety TV nie został przywieziony przez właściciela tylko przez człowieka który "robił mu z antenami". Postaram się skontaktować jakoś z klientem żeby moje przypuszczenie zweryfikować, ale moje pytanie jest takie - czy w ogóle jest możliwe uszkodzenie matrycy przez promieniowanie słoneczne? Czy jednak szukać logiki - może to ona nawala?
    mamumimomo
    Level 1  
    janomo wrote:
    Czy jednak szukać logiki - może to ona nawala?

A w jaki to sposób logika mogłaby "tworzyć" coś o tak nieregularnych kształtach?
    O plamach i cieniach multum tematów.
    janomo
    Level 24  
    mamumimomo wrote:

A w jaki to sposób logika mogłaby "tworzyć" coś o tak nieregularnych kształtach?
    O plamach i cieniach multum tematów.

Co do pierwszego to też moim zdaniem logika nie ma szans robić takiej usterki.
    Co do drugiego - przejrzałem i nigdzie nie ma żeby cienie czy plamy występowały tylko na części obrazu - zawsze na całym ekranie, a tu 1/3 obrazu jest prawidłowa!
    mirex
    Level 43  
    janomo wrote:

Co do drugiego - przejrzałem i nigdzie nie ma żeby cienie czy plamy występowały tylko na części obrazu - zawsze na całym ekranie, a tu 1/3 obrazu jest prawidłowa!

Chyba nie tego, co trzeba szukałeś.
    A przecież poprzednik pisał właśnie o nieregularnych "plamach".
    Może jeszcze byłbyś uprzejmy podać typ matrycy. A może wystarczy poczytać o niej. ;)
    Popatrz jeszcze na to wszystko na jednorodnych tłach.
    janomo
    Level 24  
    Matryca ma symbol: T315HW01.
    Wrzucam zdjęcia - niestety zrobione telefonem, ale na dwóch pierwszych widać dość wyraźnie o co chodzi, na trzecim - na normalnym obrazie jest to mało widoczne.
    LCD Grundig Vision 32-7851T - Plamki lub cienie na obrazie
    LCD Grundig Vision 32-7851T - Plamki lub cienie na obrazie LCD Grundig Vision 32-7851T - Plamki lub cienie na obrazie