Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie siłownikiem pneumatycznym w pracy ciągłej

zxcvb 04 May 2015 00:37 10101 40
    jharlan
    Level 25  
    Ryszard49 wrote:
    Spanish_Inquisition jak to działa to jesteś dobry. Ja doszedłem do 12 przekaźników i jeszcze nie jestem pewny czy będzie działało, ale złoże układ i sprawdzę. Elektrozawory steruję napięciem 230V, lepiej się to sprawdza w praktyce. Po załączeniu powietrza wszystkie siłowniki ustawiają się w pozycje wyjściową.

To już lepiej małe LOGO!
    Ryszard49
    Level 37  
    No nie takie małe, jest wiele wejść i wyjść więc koszty też niemałe. Pozostaje jeszcze sprawa zaprogramowania ale jak wiem to autor tematu raczej tego nie zaakceptuje.
    jharlan
    Level 25  
    Ryszard49 wrote:
    No nie takie małe, jest wiele wejść i wyjść więc koszty też niemałe. Pozostaje jeszcze sprawa zaprogramowania ale jak wiem to autor tematu raczej tego nie zaakceptuje.

http://www.plcs.net.pl/index.php/katalog-auto...ki-plc/siemens/logo-v8/view-all-products.html

http://www.stermag.pl/sterowniki-plc/siemens-...taw-startowy-logo-12-24rc--6ed1057-3ba00-0aa6
    Programowanie proste jak klocki LEGO
    Ryszard49
    Level 37  
    jharlan trochę poczytałem i nie jestem przekonany do tego typu sterowników, nadają się one do maszyn w których operator nie musi wprowadzać zmian. Wolę sterowniki dedykowane z pełną i łatwą możliwością wprowadzania zmian przez operatora maszyny.
    Ur93
    Level 9  
    W sprawie wykrywania obecności profilu to, można by użyć, krańcówki z rolką umieszczoną np w prowadnicy wybijaka, lub w jego bezpośredniej bliskości.
    Jeżeli chodzi o użycie sterowników do LEGO, czy plc, rzeczywiście wolałbym ich uniknąć.
    Algorytm pracy jest dokładnie taki jak przedstawił to Ryszard49
    Ryszard49
    Level 37  
    Ur93 kiedyś popełniłem taki błąd stosując wyłączniki krańcowe, niestety po pewnym czasie wszystkie się rozleciały. Zastosowałem czujniki zbliżeniowe i maszyna pracuje bezawaryjnie do dziś. Ale tanio było.
    Ur93
    Level 9  
    Ma Pan rację, czujnik zbliżeniowy pod względem potencjalnych awarii mechanicznych, będzie lepszym rozwiązaniem niż krańcówki
    Spanish_Inquisition
    Level 14  
    Wykrywanie profilu można zrobić na masę sposobów. O ile sama prowadnica nie jest cała z metalu to można użyć jeszcze czujnika indukcyjnego. Ewentualnie w jakiejś przerwie tej prowadnicy można zastosować czujnik pojemnościowy.

Co do LOGO to dość drogo to wychodzi a ilość wejść/wyjść jest mała. Lepiej byłoby rozejrzeć się za używanym PLC ale z prawdziwego zdarzenia. O ile operator maszyny miałby dostęp do komputera i umiał programować te sterowniki to wygoda jest nieporównywalna do układu na przekaźnikach. Tam cały algorytm sterowania można zmieniać bez przebudowy całego układu a korekty nic nie kosztują. Ewentualnie można pokusić się o własny sterownik na jakimś mikrokonrolerze. Cenę możnaby zamknąć w 100zł ale to już "wyższa" szkoła programowania niż drabinka.
    Voldi123
    Level 11  
    Ryszard49 wrote:

1* Do wykrywania położenia położenia tłoka w siłowniku pneumatycznym używa się kontaktronów a nie krańcówek.

2* Czy ktoś widział krańcówkę z trzema stykami "NC"

AD 1 : Oczywiście, że do wykrywania położenia tłoka stosuje się łączniki krańcowe, stąd też ich nazwa: wskazują krańcowe położenia np. tłoka. To, że czujniki kontaktronowe sprawdzają się lepiej i są powszechniej stosowane to nie znaczy, że krańcówek w ogóle się nie używa.

AD 2: To krańcówka elektryczna. Można więc wyprowadzić z jednego styku NC/NZ kablami na kostkę ile się takich styków chce. Ile kabli zdołasz upchać - tyle będziesz miał.
    Ryszard49
    Level 37  
    Voldi123 gdzie stosuje się krańcówki mechaniczne w siłownikach pneumatycznych ?. W siłowniku pneumatycznym wmontowany jest magnes a na obudowie szczelina w którą montuje się czujnik kontaktronowy w miejscu wybranym zgodnie z założeniem projektanta.
    Voldi123
    Level 11  
    Nie napisałem nigdzie, że stosuje się W siłownikach, tylko przy siłownikach. Są to zazwyczaj krańcówki z rolką. Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kontaktronów, niekoniecznie w szczelinkach, mogą być podpięte w odpowiednim miejscu i skręcone śrubką. Krańcówki wskazują zazwyczaj gdy tłoczysko jest wsunięte albo wysunięte do końca. Z tego co się orientuje w tym albo w zeszłym roku na egzaminie dla mechatroników E.03 zostały użyte krańcówki. Tu wkleją o co mi chodzi: Co to za różnica czy ja zastosuję krańcówki czy czujniki, jak zarówno to i to mi zareaguje gdy tłoczysko będzie w danym położeniu. Mam wybór: wole to daje to, pasuje mi krańcówka, daje krańcówkę, wole czujniki - daje czujniki.

Sterowanie siłownikiem pneumatycznym w pracy ciągłej