Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie siłownikiem pneumatycznym w pracy ciągłej

zxcvb 04 May 2015 00:37 10101 40
 • #31
  jharlan
  Level 25  
  Ryszard49 wrote:
  Spanish_Inquisition jak to działa to jesteś dobry. Ja doszedłem do 12 przekaźników i jeszcze nie jestem pewny czy będzie działało, ale złoże układ i sprawdzę. Elektrozawory steruję napięciem 230V, lepiej się to sprawdza w praktyce. Po załączeniu powietrza wszystkie siłowniki ustawiają się w pozycje wyjściową.

  To już lepiej małe LOGO!
 • #32
  Ryszard49
  Level 37  
  No nie takie małe, jest wiele wejść i wyjść więc koszty też niemałe. Pozostaje jeszcze sprawa zaprogramowania ale jak wiem to autor tematu raczej tego nie zaakceptuje.
 • #33
  jharlan
  Level 25  
  Ryszard49 wrote:
  No nie takie małe, jest wiele wejść i wyjść więc koszty też niemałe. Pozostaje jeszcze sprawa zaprogramowania ale jak wiem to autor tematu raczej tego nie zaakceptuje.

  http://www.plcs.net.pl/index.php/katalog-auto...ki-plc/siemens/logo-v8/view-all-products.html

  http://www.stermag.pl/sterowniki-plc/siemens-...taw-startowy-logo-12-24rc--6ed1057-3ba00-0aa6
  Programowanie proste jak klocki LEGO
 • #34
  Ryszard49
  Level 37  
  jharlan trochę poczytałem i nie jestem przekonany do tego typu sterowników, nadają się one do maszyn w których operator nie musi wprowadzać zmian. Wolę sterowniki dedykowane z pełną i łatwą możliwością wprowadzania zmian przez operatora maszyny.
 • #35
  Ur93
  Level 9  
  W sprawie wykrywania obecności profilu to, można by użyć, krańcówki z rolką umieszczoną np w prowadnicy wybijaka, lub w jego bezpośredniej bliskości.
  Jeżeli chodzi o użycie sterowników do LEGO, czy plc, rzeczywiście wolałbym ich uniknąć.
  Algorytm pracy jest dokładnie taki jak przedstawił to Ryszard49
 • #36
  Ryszard49
  Level 37  
  Ur93 kiedyś popełniłem taki błąd stosując wyłączniki krańcowe, niestety po pewnym czasie wszystkie się rozleciały. Zastosowałem czujniki zbliżeniowe i maszyna pracuje bezawaryjnie do dziś. Ale tanio było.
 • #37
  Ur93
  Level 9  
  Ma Pan rację, czujnik zbliżeniowy pod względem potencjalnych awarii mechanicznych, będzie lepszym rozwiązaniem niż krańcówki
 • #38
  Spanish_Inquisition
  Level 14  
  Wykrywanie profilu można zrobić na masę sposobów. O ile sama prowadnica nie jest cała z metalu to można użyć jeszcze czujnika indukcyjnego. Ewentualnie w jakiejś przerwie tej prowadnicy można zastosować czujnik pojemnościowy.

  Co do LOGO to dość drogo to wychodzi a ilość wejść/wyjść jest mała. Lepiej byłoby rozejrzeć się za używanym PLC ale z prawdziwego zdarzenia. O ile operator maszyny miałby dostęp do komputera i umiał programować te sterowniki to wygoda jest nieporównywalna do układu na przekaźnikach. Tam cały algorytm sterowania można zmieniać bez przebudowy całego układu a korekty nic nie kosztują. Ewentualnie można pokusić się o własny sterownik na jakimś mikrokonrolerze. Cenę możnaby zamknąć w 100zł ale to już "wyższa" szkoła programowania niż drabinka.
 • #39
  Voldi123
  Level 11  
  Ryszard49 wrote:


  1* Do wykrywania położenia położenia tłoka w siłowniku pneumatycznym używa się kontaktronów a nie krańcówek.

  2* Czy ktoś widział krańcówkę z trzema stykami "NC"


  AD 1 : Oczywiście, że do wykrywania położenia tłoka stosuje się łączniki krańcowe, stąd też ich nazwa: wskazują krańcowe położenia np. tłoka. To, że czujniki kontaktronowe sprawdzają się lepiej i są powszechniej stosowane to nie znaczy, że krańcówek w ogóle się nie używa.

  AD 2: To krańcówka elektryczna. Można więc wyprowadzić z jednego styku NC/NZ kablami na kostkę ile się takich styków chce. Ile kabli zdołasz upchać - tyle będziesz miał.
 • #40
  Ryszard49
  Level 37  
  Voldi123 gdzie stosuje się krańcówki mechaniczne w siłownikach pneumatycznych ?. W siłowniku pneumatycznym wmontowany jest magnes a na obudowie szczelina w którą montuje się czujnik kontaktronowy w miejscu wybranym zgodnie z założeniem projektanta.
 • #41
  Voldi123
  Level 11  
  Nie napisałem nigdzie, że stosuje się W siłownikach, tylko przy siłownikach. Są to zazwyczaj krańcówki z rolką. Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kontaktronów, niekoniecznie w szczelinkach, mogą być podpięte w odpowiednim miejscu i skręcone śrubką. Krańcówki wskazują zazwyczaj gdy tłoczysko jest wsunięte albo wysunięte do końca. Z tego co się orientuje w tym albo w zeszłym roku na egzaminie dla mechatroników E.03 zostały użyte krańcówki. Tu wkleją o co mi chodzi: Co to za różnica czy ja zastosuję krańcówki czy czujniki, jak zarówno to i to mi zareaguje gdy tłoczysko będzie w danym położeniu. Mam wybór: wole to daje to, pasuje mi krańcówka, daje krańcówkę, wole czujniki - daje czujniki.

  Sterowanie siłownikiem pneumatycznym w pracy ciągłej