Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie siłownikiem pneumatycznym w pracy ciągłej

zxcvb 12 Feb 2014 13:37 10071 40
IGE-XAO
 • #1
  zxcvb
  Level 10  
  Witam

  potrzebuje wykonać sterowanie silnikiem pneumatycznym za pomocą jakiś krańcówek lub kontaktronów.siłownik jest sterowany za pomocą zaworu wspomagającego .
  gdy na zawór zostanie wysłany sygnał np 12 v wtedy siłownik się wysuwa, jeśli sygnału nie ma wtedy się chowa.

  mam wizje taką

  wyznaczam dwa krańcowe punkty a i b.
  jeśli siłownik będzie w punkcie a wtedy krańcówka (kontaktron ) daje sygnał i włącza się sygnał na zawór wspomagający. siłownik wykonuje ruch do punktu b gdzie krańcówka (kontaktron ) daje sygnał i sygnał na zawór zostaje wyłączony. siłownik idzie do punktu a. i tak w pracy ciągłej do momentu wyłączenia...

  proszę o pomoc .... jak coś takiego wykonać
 • IGE-XAO
 • #3
  zxcvb
  Level 10  
  Pytanie brzmi.

  Jak wykonać takie sterowanie za pomocą przekaźników i kontaktronów. Jestem zielony , ale wydaj mi się , że jeśli mam już wszystkie elementy do sterowania z zaworem wspomagającym sterowanym elektrycznie to teraz potrzebuje przesterować całość już elektrycznie.

  myślę tu o zastosowaniu układ na dwóch przekaźnikach i kontaktronach..

  Kiedy siłownik dochodzi do poz 1 kontaktron zwiera i na przekaźnik włącza obwód , dodatkowo obwód jest skierowany na przekaźnik 1 (w pętli płynie prod do momentu gdy drugi "2"przekaźnik rozłączy obieg czyli moment w którym siłownik dojdzie do punktu nr 2. Czyli kontaktron zamknie obwód a na drugim przekaźniku wpiętym na stałe w obwód włączy się przerwa.


  i tak w pętli....


  pozdrawiam i zadaję pytanie czy taki układ jest gdzieś dostępny.....
 • #4
  lefik
  Level 13  
  O wiele prościej zrobisz to na jednej czasówce...
 • #5
  pafciowaw
  Automation specialist
  Takiego "gotowca" nie znajdziesz, ale mając podzespoły to kilka minut pracy by powiązać 2 przekaźniki i cewkę elektrozaworu...
 • IGE-XAO
 • #6
  zxcvb
  Level 10  
  czasówka nie nie za dobrze działała - powód błachy
  zwiekszając ciśnienie (silnik siłownik pneumatyczny w krótszym czasie wykonał dłuższą drogę) o chodzi o to żeby trasa "suwu" była zawsze taka sama....

  Dodano po 2 [minuty]:

  co do
  "Takiego "gotowca" nie znajdziesz, ale mając podzespoły to kilka minut pracy by powiązać 2 przekaźniki i cewkę elektrozaworu..."


  to wydaje mi się że coś takiego by mogło zdać egzamin tylko jak to podłączyć??

  może jakiś prosty schemacik
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  pafciowaw
  Automation specialist
  Na drodze elektrycznej - START/STOP na dwóch przekaźnikach:
  Sterowanie siłownikiem pneumatycznym w pracy ciągłej
 • #9
  Ur93
  Level 9  
  Witam chciałbym dodać pytanie, mianowicie mam za zadanie stworzyć swego rodzaju pneumatyczny dziurkacz profili aluminiowych półautomatyczny to znaczy siłownik wybijający otwór, byłby sprzężony z podajnikiem, który podsuwałby profil pod siłownik wybijający.
  wydaje mi się, że konieczne będzie użycie przynajmniej dwóch siłowników dwustronnego działania i kilku krańcówek,osobiście wolałbym by układ był pneumatyczny bez zastosowania elektrozaworów.
  bardzo będę wdzięczny za, wszelkie pomysły, bo szczerze powiedziawszy nie wiem jak się do tego zabrać;)
 • #10
  pafciowaw
  Automation specialist
  Przy dzisiejszej, bogatej ofercie pneumatyki (zawory sterowane powietrzem, krańcówki pneumatyczne, nawet czasówki do kupienia) to raczej nie problem zrobić sterowanie; bardziej bym się obawiał właściwego (siłowo) dobranie siłowników oraz metody sterowania - np. nie tylko podsunąć detal, ale również go przytrzymać przed/w trakcie dziurawienia kolejnym siłownikiem ?!
 • #11
  Ur93
  Level 9  
  sam siłownik główny to znaczy, wybijający dziurę w profilu, mam już dobrany, myślałem o siłowniku podającym, że musiałby mieć duży skok w granicy 60 cm, pozostaje jeszcze pytanie jak przytrzymać profil podczas przesówania materiału obrabianego, myślałem nad dodatkowym małym siłownikiem, a co do samego starowania mógłby ktoś podrzucić jakiś chociaż ogólny schemat, żeby chociaż naprowadzić na właściwą drogę
 • #13
  Spanish_Inquisition
  Level 14  
  Najlepiej jakbyś narysował jak taką maszynę widzisz bo podawać czy przesuwać można na wiele sposobów. Do tego napisz jakiego sterowania oczekujesz, czym ma być wyzwalany układ. Z tym sterowaniem nie będzie problemu tylko muszę mieć więcej informacji. Jeśli posiadasz już jakieś zawory to też napisz jakie.
 • #14
  Ur93
  Level 9  
  zaworów nie posiadam, sterowanie najlepiej jakby było na samej pneumatyce, a co do rysunku to spróbuje tak chociaż ideowo przedstawić, o co chodzi Sterowanie siłownikiem pneumatycznym w pracy ciągłej

  Dodano po 45 [minuty]:

  co do wyzwalania całego układu to myślałem mechanicznym zaworze z dźwignią, ja posiadam, zawór 5/2 jako pedał, służył mi on do sterowania samym siłownikiem wykrawającym otwór
 • #15
  pafciowaw
  Automation specialist
  Na Twoim rysunku brakuje siłownika/zacisku, który chwyci profil przesuwany i siłownikiem przesuwu zostanie przesunięty pod wycinak.
 • #16
  Spanish_Inquisition
  Level 14  
  Ze sterowaniem samą pneumatyką jest taki problem, że wyjdzie to strasznie drogo. Same zawory to koszt powyżej 100zł szt. a potrzeba ich kilka. Do tego krańcówki pneumatyczne i przewody. Jeśli nie pracujesz w kopalni i nie ma ryzyka wybuchu metanu to dla mnie unikanie elektryki to zły pomysł.

  Stworzyłem coś takiego. Sterowanie elektro-pneumatyczne.

  Sterowanie siłownikiem pneumatycznym w pracy ciągłej

  Siłownik po lewej stronie to siłownik wybijający dziurki. Po prawej to siłownik od przesuwania.

  Po naciśnięciu przycisku "START" układ wykonuje jeden cykl. Czyli najpierw wysuwa się siłownik który robi dziurkę w profilu. Gdy wysunie się on na odległość krańcówki S2, siłownik się chowa. Gdy już jest schowany wysuwa się siłownik drugi który przesuwa profil. Jeśli siłownik drugi wysunie się na odległość krańcówki S4, następuje jego powrót. Tak kończy się cykl. Przycisk "START" to przycisk monostabilny. Jeśli zastąpisz go przyciskiem bistabilnym to układ może działać w sekwencji. Zapomniałem jeszcze o jednej ważnej sprawie. Potrzebny jest przycisk bistabilny "STOP", najlepiej grzybek do zbijania który zatrzyma układ, ewentualnie schowa wszystkie siłowniki. Bez tego układ nie spełnia wymogów bezpieczeństwa.

  Siłowniki mogą być jednostronnego działania, tak samo zawory mogą być monostabilne 3/2. Napisz jak ci pasuje a przerobię ten układ pod twoje wymagania.

  Ogólnie to pomysł z siłownikiem do przesuwania profilu będzie trochę kłopotliwy w wykonaniu jeśli chodzi o to mocowanie. Ja użyłbym do tego silnika elektrycznego z gumowym kołem które by przesuwało profil. Na wale zamontować czujnik który by zliczał obroty, do tego licznik i co kilka obrotów następowałoby wybicie otworów.
 • #17
  Ryszard49
  Level 37  
  Spanish_Inquisition Widzę że jest postęp w temacie. Chciałem dodać że 1 otwór ma zostać wybity 4 cm od początku profilu, następne co 60 cm, długość profilu 6 i 12 m. Podawanie profilu zrealizowane na siłowniku, uchwyt trzymający profil również.
  Quote:
  Na wale zamontować czujnik który by zliczał obroty, do tego licznik i co kilka obrotów następowałoby wybicie otworów.

  Można zastosować enkoder ale w tym przypadku trzeba zastosować sterownik dedykowany, a jak już jest sterownik to wszystkie funkcje można realizować za jego pomocą. Ale to już dodatkowe koszty.
 • #18
  Spanish_Inquisition
  Level 14  
  Można również taki enkoder zrobić w łatwy sposób. Wystarczy czujnik optyczny lub pojemnościowy i tarcza przymocowana do wału. Następnie powycinać tak aby uzyskać odpowiednią ilość sygnałów. Ponieważ silnik nie kręciłby tysięcy obrotów to mamy tylko kilka sygnałów na te 60cm przesunięcia. Wystarczy zwykły licznik impulsów z możliwością nastawienia i wejściem resetującym.

  Wieczorem dodam jeszcze ten uchwyt mocujący na siłowniku do schematu.

  Co do tego enkodera to dla oszczędności można do takiej tarczy przyczepić magnesy i użyć zwykłego kontaktronu jako czujnika.
 • #19
  Ur93
  Level 9  
  Co do krańcówek S1 i S2 to raczej kłopotliwe było by ich fizyczne umieszczenie w maszynie, myślę, że konieczne będzie zastosowanie, czujnika położenia tłoka w głównym siłowniku.
  Co do uchwytu, to planuje go wykonać, poprzez zastosowanie małego siłownika, coś w rodzaju imadła pneumatycznego, także gdyby Spanish_Inquisition mógł uwzględnić w schemacie wykorzystanie dodatkowego siłownika jako uchwyt, byłbym na prawdę wdzięczny.
  Mam jeszcze pytanie odnośnie zaworu 5/2 jest on sterowany za pomocą dwóch cewek?
  Jeżeli chodzi o przycisk STOP to gdzie najlepiej było by go wkomponować w układ, by po jego wciśnięciu chowały się się wszystkie siłowniki?
 • #20
  Ryszard49
  Level 37  
  Spanish_Inquisition nie zapominajmy ze to jest urządzenie do produkcji a nie zabaweczka i obowiązuje tutaj dobór fabrycznych podzespołów. Zakładając że do kontroli zadanej odległości użyjemy enkodera to musimy dodać napęd silnikowy z przekładnią oraz dołożyć falownik. A w założeniu mamy napęd pneumatyczny.
 • #21
  Ur93
  Level 9  
  Pomysł, by użyć, silnika do przesuwu profilu zamiast siłownika z uchwytem, jest bardzo ciekawy i na pewno mechanicznie łatwiejszy do zastosowania w maszynie, lecz niestety z przykrością muszę powiedzieć, że nie za bardzo wiedziałbym jak powinno się wykonać układ wykorzystujący enkoder i sterownik dedykowany, moje doświadczenia zawodowe nie pozwoliły mi niestety na zapoznanie się ze sterownikami dedykowanymi, więc obawiam się, że wykonanie takiego układu i wykorzystanie go w maszynie mogło by przerosnąć moje możliwości.
 • #22
  Spanish_Inquisition
  Level 14  
  Tak, zawór 5/2 jest sterowany dwoma cewkami. Jednak jak już pisałem wyżej ten układ można zrobić na siłownikach jednostronnego działania i zaworach 3/2. Do tego po jednej cewce na zawór a powrót realizowany sprężyną. Na tym schemacie użyłem różnych siłowników i zaworów. To od ciebie zależy jakie będą zastosowane, dla mnie to nie problem. Więc jeśli mają być jeszcze jakieś zmiany to napisz bo wiadomo pewnie te elementy różnią się ceną.

  A mocowanie i przycisk STOP wrzucę wieczorem. Cały układ wykonałem w programie FluidSim więc jeśli masz taki program to mogę zamieścić plik do całego projektu. Jest tam fajna symulacja która na pewno pomoże.
 • #23
  Ur93
  Level 9  
  Co do siłownika głównego czyli wybijającego otwór, to już mam go zakupionego, jest to siłownik dwustronnego działania, co do reszty to myślę, że zarówno siłownik przesuwu jak i siłownik uchwytu można użyć siłowników jednostronnego działania, sterowanych zaworami 3/2
 • #24
  Spanish_Inquisition
  Level 14  
  Sterowanie siłownikiem pneumatycznym w pracy ciągłej

  Siłowniki kolejno od lewej: Siłownik wybijający dziurki (1), siłownik przesuwający element (2), siłownik mocowania (3)

  Praca wygląda następująco:

  1. Siłownik 1 wybija dziurkę i wraca do wewnętrznego położenia.
  2. Gdy siłownik 1 już się schowa, wysuwa się siłownik 2, mocujący.
  3. Po zamocowaniu elementu następuje przesunięcie go siłownikiem 3.
  4. Po przesunięci elementu siłownik mocujący chowa się i następuje powrót siłownika przesuwającego.

  Układ uruchamiany jest przyciskiem start i wykonuje jeden cykl. Aby pracował w sekwencji należy ten przycisk zamienić na monostabilny.

  Jeśli chodzi o przycisk STOP to chowa on wszystkie siłowniki. Problem w tym, że je przeważnie się wykorzystuje tylko do odcięcia napięcia od całego układu. Tutaj potrzeba aż 6 styków, 2 NO i 4 NZ. Może być trudno taki dostać więc zawsze można tym przyciskiem zasilić przekaźnik.
 • #25
  Ryszard49
  Level 37  
  Spanish_Inquisition jak to działa to jesteś dobry. Ja doszedłem do 12 przekaźników i jeszcze nie jestem pewny czy będzie działało, ale złoże układ i sprawdzę. Elektrozawory steruję napięciem 230V, lepiej się to sprawdza w praktyce. Po załączeniu powietrza wszystkie siłowniki ustawiają się w pozycje wyjściową.
 • #26
  jharlan
  Level 25  
  Ryszard49 wrote:
  Spanish_Inquisition jak to działa to jesteś dobry. Ja doszedłem do 12 przekaźników i jeszcze nie jestem pewny czy będzie działało, ale złoże układ i sprawdzę.

  Na papierze lub w symulacji zadziała, ale w życiu nie.
  1* Do wykrywania położenia położenia tłoka w siłowniku pneumatycznym używa się kontaktronów a nie krańcówek.

  Sterowanie siłownikiem pneumatycznym w pracy ciągłej

  Sterowanie siłownikiem pneumatycznym w pracy ciągłej
  2* Czy ktoś widział krańcówkę z trzema stykami "NC
  Sterowanie siłownikiem pneumatycznym w pracy ciągłej "
 • #27
  Ryszard49
  Level 37  
  Brak doświadczenia w sterowaniu pneumatycznym, ale nic straconego można czujniki powielić przekaźnikami i będzie ok. Jest małe ale, to ma działać trochę inaczej.
 • #28
  Spanish_Inquisition
  Level 14  
  Za krańcówkę może robić dowolny czujnik. Jeśli na tłoku siłownika nie ma magnesu to nici z kontaktronów.

  Z tymi stykami przy krańcówkach masz rację, nie zwróciłem uwagi. Trzeba do krańcówki S4 i S1 dać po przekaźniku. Co do programu i symulacji. W szkole setki razy najpierw tworzyliśmy układ w tym programie a potem budowaliśmy układ na tablicach montażowych. Nie pamiętam aby były jakieś problemy z przeniesień układu z papieru do realnego układu sterowania.

  Dodałem tylko minimalny opis do tych układów więc jeśli byłyby jakieś pytania to proszę pytać. Właśnie jestem przed maturami i z czasem krucho. Mam też cały projekt tego układu zrobiony w programie i mogę udostępnić.

  Ryszard49 wrote:
  Brak doświadczenia w sterowaniu pneumatycznym, ale nic straconego można czujniki powielić przekaźnikami i będzie ok. Jest małe ale, to ma działać trochę inaczej.


  Z opisów jakie były w temacie wynika, że tak ma działać :P Zresztą zawsze można wprowadzić zmiany. Tak nawiasem dla kogo jest ten układ bo raz odzywa się Ur93 a raz Ty.
 • #29
  jharlan
  Level 25  
  Czy ktoś ma zdjęcie tej maszyny?
 • #30
  Ryszard49
  Level 37  
  Spanish_Inquisition Wszystko rozumiem ale to ma działać inaczej. Wkładamy profil, mocujemy w uchwycie, podsuwamy pod wybijak, wybijamy otwór, zwalniamy uchwyt, podajnik wraca do pozycji wyjściowej i cykl się powtarza. Jeszcze sprawa wykrywania obecności profilu w prowadzeniu.I to wszystko.
  Quote:
  Tak nawiasem dla kogo jest ten układ bo raz odzywa się Ur93 a raz Ty.
  Też pomagam stworzyć tą maszynę.
  Dodano po 58 [sekundy]:
  Do jharlan Tą maszynę się dopiero tworzy.