Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung 710N - Błąd "Not optimum mode" - brak obrazu

czarek0007 12 Feb 2014 14:14 3579 8
 • #1
  czarek0007
  Level 10  
  witam
  W ciagu kilku miesiecy czasu na 3 monitorach 710N firmy Samsung po kilku latach używania w firmie wystąpiła na każdym z nich ta sama usterka polegająca na braku obrazu z komputera i wyświetlający się na monitorze komunikat "Not optimum mode....".
  Ztcw. z forum jest to dość powszechna usterka i mając odpowiedni procek można zastosować rezystor na 5 i 6 nóżce. Niestety po rozebraniu monitora nie widzę, aby był tam wspomniany procek. Czy mógłby ktoś rzucić okiem na fotki i doradzić mi czy mogę coś w tej sytuacji zrobić? Zaznaczam, że nie jestem elektronikiem, ale przylutować rezystor raczej potrafię ;)
  Samsung 710N - Błąd "Not optimum mode" - brak obrazu Samsung 710N - Błąd "Not optimum mode" - brak obrazu Samsung 710N - Błąd "Not optimum mode" - brak obrazu
 • #2
  03041957
  Level 16  
  Wspomniany procek jest firmy Novatek, jest to ten z naklejoną karteczką, dołożenie rezystora "działa" chwilowo, czasem tydzień, czasem dwa, to nie ma sensu, lepiej spróbować wygrzać procesor gorącym powietrzem, opisywał to kiedyś kol. Lisek, tak "naprawiony" procesor potrafi działać prawidłowo kilka lat.
 • #3
  czarek0007
  Level 10  
  Dzieki kolego za info, niestety wspomniany Lisek ma zablokowane konto na elektrodzie, a nikt inny nie udziela info jak długo wygrzać tego procka.

  Czy ktoś moze potwierdzić jeszcze, że to pomoże na dłuższy okres?
 • #4
  Wojtek44
  Level 27  
  Ja mogę potwierdzić, że to nie pomoże.
  Procesory się zużyły i trzeba wymienić na nowe.
 • #5
  rob1
  Level 24  
  Jesli chcesz bawic sie z prockiem to:
  zawijasz go powylutowaniu w folie aluminiową i ogrzewasz do temp 170-180 stopni przez okolo 30 minut.
 • #6
  dorota_g
  Level 17  
  Quote:
  Procesory się zużyły

  To dla mnie ciekawostka - zużycie procesora. Mam komputer Della z lat 90 ubiegłego wieku, i nic tam się nie zużyło, nawet kondensatory elektrolityczne są wszystkie oryginalne od nowości, a komputer działą niezawodnie po dzień dzisiejszy.
  Jestem przekonany, że uszkodzenia tych procków Novatek"a to błędy konstrukcyjne i fabryczne w produkcji. Wymiana na nowy, oczywiście też schrzaniony nie gwarantuje niczego.
  Warto spróbować wlutować ten opornik za 5 groszy.
  Najwyżej nie pomoże. Mnie się udało tak "naprawić" dwa monitory. Co prawda, nie wiem jak długo działały po tym zabiegu.
  Wygrzewanie procka to też jakaś metoda, sam nie próbowałem ale nie odradzam.
 • #7
  Wojtek44
  Level 27  
  Fakt, może trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem. To nie jest procesor lecz mikrokontroler.
  Kolego, czy też może Koleżanko dorota_g, napisz może na czym opierasz swoje przekonanie?

  Te mikrokontrolery nie maja żadnej wady fabrycznej tylko się zużywają. Wewnątrz posiadają bowiem pamięć eeprom ( jak cała masa innych mikrokontrolerów ) która ma ściśle określoną liczbę cykli zapisu ( w tym przypadku ok 10.000 ). Przez te 10 lat działania monitorów 710N, 713N itp. liczba tych zapisów się wyczerpała i jaka tu niby wada fabryczna.
  Producent podaje przecież ile razy pamięć może być zapisana. Lwia cześć pamięci eeprom z tamtego okresu miała tyle cykli zapisu a nawet mniej.

  Jedynie o pewien nietakt możnaby posadzić programistów Samsunga czemu każdorazowo po zmianie rozdzielczości jej nastawy są zapisywane w pamięci eeprom a nie przechowywane w ram i dopiero przy wyłączaniu monitora zapisywane w eeprom - dłużej by to wytrzymało. Choć jak na monitor LCD to 10 lat to pewnie producentowi nawet się nie śniło, że one będą działać ;) tak więc nikt się nie przejmował tym czy wytrzyma tyle czasu eeprom ;)

  Najczęściej rozdzielczość zmieniają gry tak więc u "młodych ludzi" najszybciej te monitory zaczynały mieć problemy. Pracujące w biurach i do przeglądania internetu gdzie rozdzielczość się nie zmienia chodzą długo.

  Twój procesor dorota_g pracujący w komputerze to natomiast inna bajka i nie ma czego porównywać z mikrokontrolerem. Jest to "goły" procesor i nic się tam nie zużyje.
 • #8
  rob1
  Level 24  
  Wojtek44@
  Dlatego ten mikrokontroler mozna naprawic przez wygrzewanie podobnie jak mikrokontroler w radiu z samochodu audi.
  Fakt ze dziala to przez pewnien okres ale jest to czas dosc dlugi.
 • #9
  Wojtek44
  Level 27  
  W ten sposób niczego się nie naprawia niestety.
  Rezystorem podwyższającym napięcie eepromu też nie.

  W radiach Audi scalak kosztował ponad 150zł.
  Tutaj nieporównywalnie mniej więc jaki jest cel takiego działania??

  Oczywiście zabronić nikomu nie można ;)