Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrotik wydajny most - dobór urządzeń

12 Lut 2014 14:39 2127 16
  • Poziom 24  
    Witam poszukuje wydajnych urządzeń na most odległość około 200 mertów, ma przepuścić ponad 100mb/s szukam gotowego rozwiązania z serii stx lub sextant? Które rozwiązanie polecicie
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 11  
    Wszystko zależy od tego jaki masz zasobny portfel. Jeśli znasz obsługę MT to chcesz coś tanszego to probonowałbym 2xRB411GL z kartami w dualu. Jeśli chciałbyś gotowe rozwiązania do szybkiego montarzu ale droższe to zawsze jest Ubiquity M5 Dish chodź to raczej droższe rozwiązanie.
  • Poziom 24  
    A np. SXT G-5HPnD-HGr2 dałby rade?
  • Poziom 31  
    200m to powies swiatlowod.
    Ewentualnie radiolinie.
    rocket zwykly kleknie pewnie pakietowo przy 80mbit. Mikrotik wiecej pakietowo wydoli jednak moim zdaniem nie ma sensu rzezbic w takich rozwiazaniach.
    Chyba ze to chcesz dla siebie do domu dopchac to ok bo jak mniej poleci przez szumy to dramatu nie ma. Jak to jest glowne lacze pod klientow to zrob to porzadnie
  • Poziom 11  
    Dziwne mnie jeszcze ani razu nie zdarzyło się by Rockety padły. Linia zestawiona jest na niecałych 2km. A wydajności zawsze jest w okolicach 90Mb.
  • Poziom 31  
    Widocznie maly ruch pakietowy. Mi zdychaly kolo 12-13k pps. Pingi lecialy w gore.
    Wymienilem link na airfibera i dopiero wtedy poczulem moc.
    Rocket Titanium pewnie wiecej przepchaja ale i tak podejrzewam ze wiecej niz 20k pps nie popcha
  • Poziom 11  
    Mi rockety przy ruchu 7kps umierały co kilka minut na parę sekund. Ping przestawał iść na urządzenie. Te 7kps było generowane z 30mbps. A teraz do rzeczy. Sextant do dość stara konstrukcja. Proponuję najnowszą serię 9 w tej wersji Routerboard 912UAG-5HPnD Level 4.
    Ma szybszy procesor i więcej ramu. Do tego jakąś antenę 2x2 w obudowie, ja preferuje cyberbajt. BTW ta płytka ma mocniejszy procek niż wspomniany wyżej titanium (ale mniej ramu). Jeśli nie lubisz nowości to 411ah, sprzęt nie do zajechania, CPU kręci się do 800Mhz
    ale ma port lan 100Mbps
  • Poziom 31  
    Tylko znajdz na tyle wolny kanal w 40Mhz zeby pchnac te 100Mbit. Na jakiejs wiosce zabitej dechami da rade. W normalnych warunkach cholernie ciezko.
    Jak sie podliczy sprzet potrzebny to swiatlowod taniej wychodzi. Gorzej jak nie ma kanalizacji w poblizu ani slupow energetyki. Wtedy zabawa zeby wkopac to koszt dosc spory.
    Mi wyszlo okolo 1000zl netto pocianiecie 600m wlokna po slupach energetyki. Problemem jedynie moze byc oplata dla taurona za slup
  • Poziom 24  
    Niestety nie ma możliwości technicznych pociągnięcia światłowodu, okolica nie jest zaszumiona to na pewno wielki plus, myśle nad RouterBoard SXT G-5HPnD-HGr2
    lub
    RouterBoard SXT G-5HPnD-SAr2
    praktycznie parametry te same na most lepszy bedzie mniejszy kat promieniowania?
  • Poziom 24  
    Może kup 4x SXT + 2 x750. Wtedy masz szansę na to 100M - TX jednym radiem, RX drugim. 750ki do połączenia tego w kupę.
    Do tego jak padnie jedno to i tak transmisja zostanie. Koszt całości wielki nie będzie. No chyba, że to łącze do zastosowań domowych, to wtedy tematu nie ma.
  • Poziom 24  
    Mam 2xUbiquiti Networks TOUGHSwitch rozumiem że nie będzie problemu żeby puścić zasilanie poe z toughswitcha? Może faktycznie połączę to 4xSTX, a z tym promieniowaniem to lepiej wziąść mniejszy kat na most?
    SXT G-5HPnD-HGr2 kąt 90stopni
    SXT G-5HPnD-SAr2 kąt 24stopni
  • Poziom 31  
    Lepiej mniejszy kat jednak na 200m to i tak beda siac jak dookolne.

Przypomnialo mi sie ze na mikrotiku idzie odpalic kanal 60mhz w 802.11n
    Warunek jest taki ze trzeba miec jakas karte na atherosie i wykupiona licencje na extra channels czy jak to zwal.
    Widzialem gdzies artykul na ten temat. Wydaje mi sie to najlepszym rozwiazaniem
  • Poziom 24  
    Tak czytałem o kanale 60mhz ale to chyba urządzeń RouterBoard SXT G-5HPnD-HGr2 nie dotyczy?
  • Poziom 31  
    Jesli model chipsetu jest taki sam to powinno zadzialac
  • Poziom 24  
    A czy ktoś próbował zasilać RouterBoard z toughswitcha? Pójdzie to, nie chciałbym go spalić na dzieńdobry?
  • Poziom 24  
    Zasilanie z toughswitcha i obsługa portu gigabita idzie bez problemu:)
  • Poziom 31  
    Sa nowe sxt w ac. 530mbit w half duplex leci. Tak producent twierdzi.
    W tygodniu beda realne testy bo juz pare osob produkcyjnie ma wieszac.
    Cena kolo 340zl brutto