Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy każdy zasilacz impulsowy zapewnia separację galwaniczną?

12 Lut 2014 15:59 1695 2
  • Poziom 16  
    Pytanie jak w temacie:

Czy każdy zasilacz impulsowy zapewnia separację galwaniczną pomiędzy stroną pierwotną i wtórną?

Czy w każdym przypadku taki zasilacz może z powodzeniem zastąpić zespół transformator bezpieczeństwa + prostownik?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zależy co rozumiesz pod pojęciem zasilacz impulsowy.

Jeśli jest to zasilacz obniżający napięcie przykładowo z 230Vac na 24Vdc to na pewno posiada transformator z izolowanymi uzwojeniami po stronie pierwotnej i wtórnej.

Co innego w sytuacji gdy zasilacz obniża przykładowo z 48Vac/dc do 24Vdc bo wtedy może to być typowa przetwornica step-down (buck), która z definicji izolowaną nie jest. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby była zbudowana w układzie push-pull z transformatorem.
  • Poziom 16  
    Doprecyzuję - chodzi mi o zasilacze stosowane w zasilaniu układów automatyki czyli najczęściej właśnie 230VAC/24VDC lub 3x400V/24VDC.

Wszystkie tego typu zasilacze, które do tej pory spotkałem mają zazwyczaj w DTR informację o spełnieniu normy EN60950 i napięciu typu SELV po stronie wtórnej co jak mi się wydaje jest wystarczającym potwierdzeniem dla separacji, choć może jest "na rynku" coś czego nie widziałem i stąd moje pytanie.