Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki monitor bez migotania podświetlenia (Flicker-Free)

12 Lut 2014 17:26 4458 17
  • Poziom 30  
    Witam!

Mój 7 letni Philips 220WS8 niestety zakończył swój żywot (świetlówki).
    W związku z tym jestem zmuszony zakupić nowy monitor. Problem tylko w tym, że wszystkie monitory LCD z podświetleniem ledowym mają sterowanie PWM, co mnie bardzo przeszkadza. Co prawda znalazłem kilka które podobno mają sterowanie ledów DC, tylko nigdzie nie znalazłem 100% potwierdzenia że tak jest. Dziwne, że producenci się tym nie chwalą.

Wstępnie wybrane:
    - BenQ 24" LED GW2460HM seria Flicker-free - jedynie BenQ chwali się serią z podświetleniem sterowanym DC
    - Dell P2414H
    - Iiyama X2483HSU
    - Eizo Foris FS2333 - w ostateczności, sporo droższy, podobno ma mieszane sterowanie przy jasności <20% PWM, powyżej DC

Ewentualnie jaki inny, który nie ma sterowania PWM ledami, wymagania:
    - 24" - 26"
    - matryca nie-TN
    - podświetlenie ledowe DC
    - preferowany zasilacz wewnętrzny
    - firmy Samsung, LG mnie nie interesują

Z góry dzięki za odpowiedzi.
  • Poziom 29  
    Eizo Foris FS2333 nie ma Flicker-free. Takie sterowanie jak Ty opisujesz ma dopiero Eizo EV2436W.
    Powiedz jeszcze do czego zamierzasz używać tego monitora?
  • Poziom 30  
    Czyli Eizo odpada, bo ten model już zbyt drogi dla mnie.

Monitor głównie do internetu, tekstu (czytanie, programowanie, konsola/putty) oraz filmów.
    Sporadycznie jakieś gry (różne, ale raczej nie strzelanki).
  • Poziom 29  
    GW2460HM na A-MVA będzie ok.
  • Moderator Samochody
    ...ale przecież świetlówki nie były flicker-free. Migotanie z częstotliwością z jaką jest sterowany PWM w monitorach LCD jest niezauważalne poza specyficznymi warunkami oświetleniowymi w których może wystąpić efekt stroboskopowy.
  • Poziom 30  
    No tak, ale nie wiem jakoś przy świetlówkach oczy mi się tak nie męczyły jak przy ledowym podświetleniu z PWM.
  • Poziom 30  
    Kupiłem BenQ GW2760HS i muszę przyznać że obraz jest bardzo dobry. Z tego co sprawdziłem rzeczywiście podświetlenie nie mruga. Obraz ma bardzo dobre kolory.

Jedyna wada jak dla mnie dotyczy obudowy, za wysoka podstawka i przyciski sterujące - zwłaszcza wyłącznik - z tyłu obudowy.
  • Poziom 2  
    Ale PWM to te lepsze monitory. Flicker free to naciąganie na starszą technologię przyciemniania rezystorem. Jakiś wysyp ludzi ostatnio, którzy widzą migające podswietlenie kiedy to niemozliwe. Supermeni normalnie. Ditheringu na tanich laptopach nie widzą a miganie PWM owszem ;)
  • Poziom 30  
    Jestem Supermenem :D
  • Poziom 13  
    Tyle, ze dithering nie meczy ukladu nerwowego, a led z niskim Hz w PWM meczy.. Ja np widze roznice miedzy kiepskim PWM i wysokim taktem PWM ktorego juz nie zauwazam. Eizo ma teraz kombinacje PWM i DC.. choc niektorzy na mva.pl pisza, ze nie ma DC tylko PWM podkrecane i inne kwestie elektroniki...
  • Poziom 2  
    Eureka!

Wiecie co zrobiłem?
    W moim laptopie zwiększyłem jasność na MAX i przestał migać ! - sprawdzałem smartfonem ;)

Później zredukowałem kolory aby nie waliło po oczach no i mam wrażenie, że oczy jakby mniej bolały :)

Mam nadzieję, że to działa

Pozdrawiam :)
  • Poziom 13  
    Przy 100% max jasnosci PWM nie pulsuje diodami wiec nie boli cie glowa/oczy. Ale jak chcesz miec taki komfort w całym zakresie podswietlenia, to trzeba zmienic matryce razem z jej elektroniką ,ablo monitor.

Ja wlasnie testuje matryce FULL HD 15 z Dell Precision 4600 i jest OK.
  • Poziom 2  
    Niestety moja radość z tego, że ekran laptopu nie miga nie trwała długo.
    Ustawienie jasności na full mimo korekty kolorów gamma ciągle sprawia, że oczy szybko się męczą.

Po przeczytaniu tego tekstu:
    http://tomaszpluszczyk.pl/monitor-fotografa-obrobki-zdjec/
    dowiedziałem, się że LED-y stosowane w podświetleniu monitorów nie są tak naprawdę białe (W-LED) lecz niebieskie???

Coś jest chyba na rzeczy. Wygląda na to, że niebieskie światło jest tu przyczyną zmęczenia wzroku.
    Znalazłem stare okulary do komputera sprzed około 15 lat. Mają powierzchnię, która odbija niebieskie światło. Po ich założeniu wszystko nabiera żółtych barw.

Poza tym niewykluczone, że ekrany emitują światło ultrafioletowe.
    Może więc okulary anty UV byłyby wskazane do pracy przy komputerze.

Na jednej ze stron gdzie można zamówić okulary korekcyjne można wybrać rodzaj szkieł wśród których jest opcja tzw. BLUE BLOCKER

Nie wiem dokładnie jak jaki wpływ na oczy ma zastosowana technologia LCD?
    Która z nich jest lżejsza dla wzroku: TN, IPS czy VA.

Ktoś nawet polecił mi używany monitor firmy Eizo z podświetleniem TFT i panelem LCD w technologii PVA.

Z niecierpliwością czekam aż do powszechnego użytku wejdą monitory w technologii e-ink. Póki co kupiłem sobie czytnik e-ink 6 calowy i rzeczywiście to jest to jeśli chodzi o ulgę dla oczu.
  • Poziom 29  
    krismur napisał:
    Z niecierpliwością czekam aż do powszechnego użytku wejdą monitory w technologii e-ink. Póki co kupiłem sobie czytnik e-ink 6 calowy i rzeczywiście to jest to jeśli chodzi o ulgę dla oczu.

To przecież oczywiste. E-ink nie emituje światła więc stąd ulga dla oczów.
    Poczytaj o tej technologi, na razie nic nie wskazuje żeby miała wejść do monitorów komputerowych.
  • Poziom 2  
    Pierwsze jaskółki już są. Nawet można kupić tylko dużo kosztują.
    Firma Pixel Qi wypuściła coś takiego:
    http://swiatczytnikow.pl/pixelqi-czyli-rewolucja-wsrod-wyswietlaczy-czy-zastapi-e-papier/

Natomiast Dasung:
    http://www.geek.com/chips/watch-a-13-inch-e-i...tor-in-action-then-gawk-at-the-price-1614311/

Pozostaje tylko kibicować aby takie wynalazki szybko trafiły pod strzechy za niewielkie pieniądze.
  • Poziom 13  
    pixel qi upadlo znam ich od poczatku

Dasung - no to kolejna wariancja - jak bedezie tansze to moze cos, Ale wciaz to nie w sklepie.

Jest jeszzce elektrowetting
  • Poziom 13  
    upadło, sprzedaja ludzie resztki z Taiwanu, a czesto podrobki - tzn normalne LCD.

Do tego Pixel qi jest slabe w ceimnym pokoju i trzeba wlaczyc backlight.

Sprobuj z monitorem niemigajacycm backlightem - sprawdz aparatem czy sa paski - To taniej wyjdzie. 150 USD za 10 cali to dosc sporo. A nie masz gwary zadnej.

Temat badalem od lat wiec wiem.