Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Altus 75 - Kompletny remont.

Kenwood92 12 Lut 2014 18:22 3753 18
  • #1 12 Lut 2014 18:22
    Kenwood92
    Poziom 6  

Witam forumowiczów ;).

Nie tak dawno nabyłem kolumne głośnikową Altus 75,jedną kolume posiadałem już wcześniej,więc poprostu dokupiłem drugą do kompletu,lecz wymaga ona kompletnego remontu i tu kieruje swoje pytania.
    Kolumny różnią się kilkoma rzeczami tzn. Posiadana wcześniej przeze mnie kolumna ma głośnik wysokotonowy GDWT 9/70/1,a w drugiej GDWT 9/40/? (nie moge odczytać ostatniej wartości) i tu pierwsze pytanie:
    Jakie głośniki zastosować,dokupić drugi 9/70/1 czy drugi 9/40/? A może zdecydować się na GDWK bo słyszałem że są one o wiele lepsze od tubowych.
    Drugie pytanie kieruje odnoście obudowy.W kolumnie którą dokupiłem jest ona bardzo zaniedbana to tego ktoś ją pomalował/polakierował i teraz kolumna ma brzydką,błyszczącą czerń.Pytanie czym będe mógł ją odmalować? Myślałem nad farbą w sprayu (oczywiście mat.) czy efekt będzie zadowalający? Jeżeli nie to jaką farbe zastosować,chce by była matowa.
    I ostatnie pytanie odnośnie zwrotnic.W posiadaniej wcześniej kolumnie jest ona troche bardziej "rozbudowana",a w tej nowo nabytej wygląda ona "chudziej",osobiście nie moge sprawdzić ich brzmienia bo głośniki nadają się tylko do regeneracji membran i zawieszeń górnych.Wie ktoś może coś na temat czy z biegiem lat zwrotnice modyfikowano? Kolumna w której zwrotnica jest bardziej "rozbudowana" jest z 1983r,a z drugiej nie moge odczytać daty.

Pozdrawiam.

• Pomocny post
    #2 12 Lut 2014 19:48
    ElectroTom
    Poziom 24  

Według mojej wiedzy 40 i 70 to są moce zest. głośnikowych do jakich te głośniki są przeznaczone. Najprawdopodobniej GDWT9/40 wraz z mniejszą zwrotnicą pracował w słabszym zestawie ok 45W.
    Kopułki czy tuby rzecz gustu i wiąże się to z zmianą kondensatora (zwrotnicy).
    Dobry, czarny mat mi wychodził malując farbą ftalową- olejną, wałkiem (gąbkowym).
    Oczywiście wcześniej traktując nierówności szpachlą samochodową i przecierając drobnym papierem ściernym.

• #3 12 Lut 2014 22:12
    Kenwood92
    Poziom 6  

Raczej chce uniknąć przerabiania zwrotnic,chce kolumny przywrócić do orginalnego stanu.
    Zastanawiałem się nad malowaniem wałkiem.Pomyśle nad tym.
    Słyszałem że ta szpachla lubi często puchnąć,zwykła do drewna nie wystarczy?

Poczekam jeszcze na wypowiedzi innych.

• Pomocny post
    #4 13 Lut 2014 20:02
    dominator8
    Poziom 20  

Witam. W kwestii wizualnej ja bym doprowadził obie paczki do stanu surowego tzn. zdarłbym bieżące okleiny. A później wedle Twojego uznania jaki design preferujesz (okleina, fornir, czy też materiał itp). A co do tych głośników to pierwsze co bym zrobił na Twoim miejscu to porównał obie zwrotnice. Jeśli są to faktycznie Altus 75 to teoretycznie powinno to być to samo (może się mylę, może wychodziły w różnych edycjach). Dopiero później podjąłbym decyzję na jaki głośnik się zdecydować tzn. czy ten GDWT 9/70/1 czy GDWT 9/40. Najprawdopodobniej, poprzedni użytkownik wstawił świadomie/nieświadomie taki, a nie inny zamiennik.

Także zacznij od zwrotnic, porównaj je.

• #5 13 Lut 2014 20:43
    Kenwood92
    Poziom 6  

Jak narazie rozebrałem kolumny na części pierwsze i porównałem zwrotnice.Różni się tylko jeden kondensator tzn. w jeden zwrotnicy jest on zwykły,aluminiowy (nie wiem jak to się profesjonalnie nazywa) z kolei w drugiej jest on troche większy i foliowy.
    Sprawa GDW ma się tak że żaden z głośników nie działa tzn. w GDWT 9/40 nie ma cewki,a w drugim jest spalona,więc nie wiem co wybrać,myślałem o w/w GDWK,ale jak napisano wyżej musiał bym przerobić zwrotnicę.

Na chwile obecną obudowy są tylko lekko przeszlifowane do jasnego,drzewnego koloru (to chyba fornir?) Raczej zdecyduję się tylko na wypełnienie ubytków szpachlą i znów je odmaluje.Myślałem nad okleiną bo bardzo mi się podoba okleina "WENGE" taka,jaką okleja się Altus 300,ale nie wiem czy zdołał bym idealnie ją przykleić nie robią żadnych fałdek,nierówności czy bąbelków powietrza.

Pozdrawiam.

• #6 13 Lut 2014 21:00
    dominator8
    Poziom 20  

W "Altus 75" pracowały następujące głośniki :

Wysokotonowy - GDWT 9/40, 8 Ohm
    Średniotonowy - GDM 10/60 8 Ohm
    Niskotonowy - GDN 25/40/3 8 Ohm

Mając na uwadze powyższe zakupiłbym dwie sztuki GDWT 9/40/8. W kwestii tych dwóch różniących się kondensatorów, dokupiłbym dwa nowe foliowe o wartości zgodnie z poniższym rysunkiem, który przedstawia schemat zwrotnicy w altus 75.

W kwestii stosowania GDWK jestem mocno sceptyczny... Altus 75 to zabytkowy sprzęt i mnie by np. zależało na przywróceniu ich do stanu fabrycznego.

• #7 13 Lut 2014 21:11
    Kenwood92
    Poziom 6  

Więc kupie te GDWT 40.
    A gdzie dostanę takie kondensatory? W zwykłym sklepie elektronicznym nie będzie problemu z dostępnością?

Sory,za tyle pytań,ale nie znam się aż tak bardzo na tych kolumnach,więc wole o wszystko dokładnie wypytać niż miało by coś wyjść nie tak jeżeli kierował bym się tylko dotychczasową wiedzą.

Również sądze iż są to już wiekowe klasyki,więc chce je jak jak najlepiej przywrócić do orginalnego stanu,myślałem nad GDWK tylko dlatego ze po przeczytaniu kilku stron wiele osób poleca je bardziej niż tuby które z kolei niemiłosiernie gwiżdżą.Osobiście nigdy nie słyszałem ani kopułki,ani tuby.

• #8 13 Lut 2014 23:17
    ElectroTom
    Poziom 24  

Możesz kupić same cewki, które są sporo tańsze. Z kondensatorami nie będzie kłopotów.

• #9 15 Lut 2014 15:20
    Kenwood92
    Poziom 6  

Kupie jedną cewkę i będe musiał dokupić drugi głośnik.Skoro z kondensatorami również nie będzie problemów to też zakupie takie jakie są na schemacie.

Na chwile obecną szpachlówką naprawiam narożniki,szpachla jakiej używam jest typowo samochodowa z pyłem aluminiowym.Jak narazie schnie,więc za jakąś dobrą godzinke zobacze jak to wygląda po wyszlifowaniu.Co do sprawy malowania to raczej wybiore zwykłą farbe w sprayu,znajomy podpowiedział mi jak mam malować by nie było widać przejść i by nie porobić zacieków,więc spróbuje ew. gdy się nie uda to pomaluje obudowy wałkiem jak polecono wyżej.

No nic,narazie musze poczekać na pieniążki by przystąpić do malowania i regeneracji głośników,ale już powoli robię co mogę na chwile obecną.

Edit:
    Szpachlówka sprawdziła się świetnie,narożniki/krawędzie są jak nowe,równiutkie i ostre jak brzytwa.Szlifowałem je papierem 120,a później 150.Oczywiście na klocku.
    Jutro jeszcze czeka mnie lekki szlif pierścieni.Myśle że zaczne od papieru 400,600,800,1200,2000.

I czy dostanę gdzieś kołki (dołki) w które wchodzą kołki od maskownicy? Ponieważ w jednej kolumnie są one całe połamane,a jeden jest całkowicie przebity na wylot i nie wiem co z nimi zrobić,zaszpachlować ich nie chcę bo kolumny mają być jak w orginale.Więc pytanie czy można je gdzieś kupić osobno czy musiał bym np. kupić całą używaną obudowę by je zdobyć?

• Pomocny post
    #10 18 Lut 2014 19:08
    bratyslaw
    Poziom 23  

Nie mam porównania, ale te GDWT konstrukcyjnie, oprócz cewki, chyba są te same? Jeśli tak, to wystarczy zainstalować tylko w obu takie same cewki.
    Co się tyczy pierścieni. Najlepiej byłoby całe przeszlifować papierem i pomalować. Następnie na tokarkę i stoczyć farbę tak, jak było oryginalnie. Ja nie miałem dostępu do tokarki, dlatego na szybko stworzyłem to:
    Na takiej prymitywnej maszynce szlifowanie wychodzi o wiele lepiej (rysy od papieru są po okręgu), nawet usunięcie farby, tam gdzie jej nie powinno być, da się zrobić. Jeśli pierścienie nie są bardzo porysowane, to można przeszlifować używając gąbki do mycia naczyń od tej bardziej szorstkiej strony, na sucho, sprawdzone :)

• #11 18 Lut 2014 23:48
    Kenwood92
    Poziom 6  

Właśnie też tak myśle bo patrząc na magnesy i średnice cewek to niczym się to nie różni,może ktoś inny się jeszcze w tej sprawie wypowie.

Pierścienie chce odmalować tylko w jednej kolumnie bo w drugiej są one w bardzo dobrym stanie,zresztą szlifowałem je papierami 600-by pozbyć się rys i na koniec papierem 2000,efekt wyszedł bardzo fajny,żadnych śladów szlifowania,a pierścienie nie są aż tak bardzo matowe,ale nie mają też oślepiającego połysku.Szlifowane były tylko srebrne powierzchnie bo jak wspomniałem,farba trzymała się bardzo dobrze.
    Myśle że przy malowaniu poprostu zakleje miejsca które mają zostać srebrne,czyli front.Jeżeli nie wyjdzie to myśle że chyba również zdecyduję się na taki "wynazalek".

Pierścienie,które są do malowania nie są bardzo porysowane,ale są/były źle odmalowane i troche zniszczone przez wilgoć.Obecnie są przygotowane do malowania,szlifowałem je papierem 400,później 600.Po pomalwaniu srebrną powierzchnie przeszlifuje papierem 1200/2000.Oczywiście malowane będą tylko pierścienie od GDN i GDM,od GDWT jest za bardzo zniszczony bo go ratować,już mam zamówiony inny,zadbany.

Narazie myśle że tylko zregeneruje głośniki,odnowie pierścienie,wymienie kable w zwrotnicy,dam nowe przełączniki do jednej kolumny i obudowy tylko odmaluje na czarno.Przywróce kolumny do tego stopnia by dało się je używać,a dopiero z czasem pomyśle nad wykończeniem obudowy,raczej wybiorę okleinę Wengę,ale tylko na ścianki boczne,górę i dół,a front pozostawię w czarnym macie tak samo i tył.Do tego jak dobrze wypatrzyłem zostały mi jeszcze rogi do lekkiej poprawki szpachlą,ale to już będe robił gdy wszystkie części potrzebne do remontu będą u mnie,a na to muszę poczekać na wypłatę w marcu.

A jeszcze pytanie odnośnie przewodów bo je również chce wymienić,lecz nie wiem jakiej grubości wybrać,jaki przekrój?
    Wiem że napewno miedź beztlenowa i wiem że napewno grubsze od orginalnych,ale nie wiem jaki przekrój dokładnie dobrać tak by nie były za cienkie lub za grube.Bo w przekrojach się nie orientuje.

• Pomocny post
    #12 22 Lut 2014 21:04
    ElectroTom
    Poziom 24  

Również myślę, że głośniki te różnią się jedynie cewkami. Z przewodami bym nie przesadzał - max. 1,5mm2.

• #13 24 Lut 2014 16:45
    Kenwood92
    Poziom 6  

W takim bądź razie w połowie marca napisze jak wszystko to wyszło i porobie kilka zdjęć by pokazać "przed i po".

Wielkie dzięki wszystkim za pomoc. ;)

• #14 10 Mar 2014 13:53
    Kenwood92
    Poziom 6  

Dziś odmalowałem obudowy,zwykłą farbą w sprayu,efekt wyszedł bardzo fajny,ale teraz mam pytanie odnośnie odmalowania pierścieni,zapomniałem że to przecież aluminum i spray poprostu z nich spływa i robią się okropne zacieki.Czym je odmalować? Jest może jakiś podłkad na aluminim w sprayu?

I pytanie odnośnie przełączników od GDM i GDWT.Wcześniej normalnie "przeskakiwały",a teraz po wyjęciu ich i ponownym zamontowaniu bezwładnie "latają",jak to naprawić?

• Pomocny post
    #15 10 Mar 2014 16:01
    398216
    Usunięty  
  • Pomocny post
    #16 10 Mar 2014 16:05
    bratyslaw
    Poziom 23  

Ja malowałem akrylem po odtłuszczeniu acetonem. Dobrze też się trzyma farba w spray'u do felg aluminiowych.
    Co do przełączników - zobacz, czy śruby trzymające styki dobrze się trzymają i czy nie pogubiłeś kulek.

• #17 10 Mar 2014 21:34
    Kenwood92
    Poziom 6  

Myślałem też żeby dać lekką warstwe byle jakiej farby aby była czymś w rodzaju podkładu,a później na to zwykły,matowy spray.Ale w takim razie zrobie jak radzicie.

Co do przełączników to nie ma w nich żadnych kulek,a śruby dokręcone na max,aż tak mi do nie przeszkadza tylko chce by przełącznik dobrze łapał poszczególne ustawienia.

• Pomocny post
    #18 10 Mar 2014 21:48
    398216
    Usunięty  
  • #19 10 Mar 2014 23:07
    Kenwood92
    Poziom 6  

O "byle jakiej" farbie pomyślałem tylko dlatego by ta farba "właściwa",którą będe malował pierścienie się dobrze trzymała,coś w rodzaju jak matowanie powierzchni przed malowaniem.Ale w takim razie wybiore takie farby jaki mi poleciliście.

Właśnie nie czuć tego przeskoku tylko gładko się przsuwają,po dokręceniu śrub dobrze trzymają się na wybranej pozycji,ale dobrze by było jednak coś z tym zrobić.Jak dokładnie wyglądają te kulki? Bo słyszałem że w obudowe coś się obijało,ale szukałem dokładnie i nic nie znalazłem,jakich rozmiarów one są,wtedy może da rade zastąpić je innymi.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME