Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

parker AC inregrator 690+ - Błąd falownika overvoltage.

12 Lut 2014 18:36 3624 26
  • Poziom 25  
    Witam forumowiczów. Pracują na urządzeniu wiertniczym w poszukiwaniu gazu lub ropy i mam zagadkę odnośnie jednego urządzenia. Dokładnie nazywa się to sito wibracyjne na którym zamontowane są dwa silniki 2,7HP każdy, który ma z dwóch stron wał. Za pomocą sprzęgła podłączone jest to do przeciw wag by odpowiednia część konstrukcji wibrowała. Dokładnie wygląda to tak:
    http://www.nov.com/industrial/solids_control/vsm_300_shaker.aspx
    Wyżej wymienione silniki są podłączone do jednego falownika: parker AC inregrator 690+ Series. I problem pojawia się gdy chcemy je włączyć, pojawia się komunikat "overvoltage" falownik zaczyna rozpędzać silnik i w pewnym momencie zazwyczaj przy częstotliwości docelowej 67Hz lub czasem niżej wyskakuje błąd. Czytałem w instrukcji że przyczyną tego błędu może być za wysokie napięcie wejściowe, otwarty obwód rezystorów hamujących lub zbyt szybkie wyhamowywanie silnika. No więc na samym początku podejrzewałem sprawę hamowania. Bo jeżeli silnik rozpędza i do chodzi do granicznej zadanych obrotów to by nie przekroczyć ustalonych obrotów delikatnie falownik musi przyhamować ten silnik (to jest tylko moje przypuszczenie jeżeli źle myślę prosił bym o poprawienie mnie.)
    Ale pojawił się sposób na uruchomienie tego urządzenia. Na wiertni są duże pompy z dwoma silnikami DC 1000HP każdy. Gdy przynajmniej jedna z tych pomp pracuje czyli te 2 silniki DC to bez problemu włącza się i pracuje stabilnie falownik do silników wibracyjnych.
    Zasilanie tutaj mamy z generatorów AC 600V które podawane jest przez SCR do silników DC. Z tej tych samych szyn zbiorczych podłączony jest transformator 600V->480V który zasila między innymi mój problemowy falownik.
    Tak że teraz nie mam pojęcia jak się zabrać do usunięcia tej usterki. Może ktoś z Państwa ma pomysł co w takim przypadku zrobić ?
  • Poziom 25  
    Doszedłem do tego że brakuje brakuje rezystorów hamujących. Więc załóżmy że tu jest problem. Ale dobór tych rezystorów chyba nie będzie taki prosty:( Przeglądałem różne strony doboru odpowiedniej mocy rezystor i napotkałem na 2 metody albo połowa mocy znamionowej silnika czyli w moim przypadku ~2kW/2 czyli 1kW. druga metoda to napięcie przy jakim zadziała zabezpieczenie overvoltage w moim przypadku 890V^2/R ~~16kW bardzo spora rozbieżność i do której metody się dostosować ?
  • Spec od Falowników
    A ten falownik to może przyjąć 480V AC na zasilaniu? Rezystory hamujące to tylko na moment hamowania, w Twoim przypadku rezystor "hamujący" powinien mieć 750kW (1000HP), aby zbić napięcie z tego generatora. ;)
  • Poziom 25  
    Może przyjąć ponieważ to model na 500V. Żeby wyhamować 2x silnik 2kW (2,7HP) potrzeby mi rezystor 750KW ?
  • Poziom 16  
    W falowniku jest mostek prostowniczy i kondensatory dużej popjemności.
    Napięcie wyprostowane będzie wynosiło 480*sqrt(2)*sqrt(3) co da 1170[V] jałowego napięcia.
    Obecność filtra wejściowego falownika jak i dławika po prostowniku pomniejszy to napięcie zwłaszcza podczas pracy falownika. Ponieważ i tak prawdopodobnie będzie to powyżej 890V rezystor hamowania działałby cały czas - stąd uwaga bonanzy.
    Włączanie równolegle dużych maszyn 1000HP powoduje ,że napięcie zasilające przysiada i dlatego Twój falownik wtedy działa
  • Poziom 25  
    No tak jest z napięciem ze przysiada gdy pompy pracują, ale jak nie pracują to jest zazwyczaj problem bo falownik nie chce pracować. Chciałbym zamontować tu te rezystory ale z tego co przejrzałem w Internecie na temat doboru rezystora hamującego mam mały mętlik w głowie. Ktoś doradzi jakiej mocy musze zastosować ten rezystor? Bo z moich obliczeń wychodzi ze albo 1kw albo 16kw. Nie za dużo trochę?
  • Poziom 26  
    Rezystor nic ci nie pomoże. Masz za wysokie napięcie na wejściu.
    Przy zasilaniu z generatora masz szansę upalić falowniki.
    Czy dobrze rozumiem, masz transformator obniżający napięcie? Może są dodatkowe odczepy na niższe napięcie.
  • Poziom 25  
    Generatory dostarczają napięcie 600V. Następnie poprzez transformator obniżamy je do 480V (tak bynajmniej jest w założeniu) W rzeczywistości jest tak że bez obciążenia mam 473 góra 475V a z obciążeniem mam 468V (czyli gdy pracują pompy). Jak mogę spalić ten falownik jak on jest na 500V ?

Dodano po 44 [minuty]:

W innej dokumentacji do falownika znalazłem wzór na obliczenie mocy rezystora hamującego. :
    parker AC inregrator 690+ - Błąd falownika overvoltage.

Tylko nie wiem jak wyznaczyć J Czy ktoś podpowie ?
  • Spec od Falowników
    Podstawową wartość rezystora dla danego modelu falownika znajdziesz w dokumentacji , moc rezystora można wyliczyć w zależności od ilości cykli potrzebnych do poprawnej pracy napędu.
    Nie znam modelu Twojego falownika (lub nie doczytałem) więc trudno mi powiedzieć jaka to moc.
    Najważniejsze to uruchomienie w falowniku bloku DYNAMIC BRAKING i odpowiednie jego sparametryzowanie.
    Po uruchomieniu napięcie szyny DC powinno być kontrolowane przez wewnętrzny chopper.
  • Poziom 25  
    AC 690+ Frame C model 690PC/0055/500/
    W instrukcji jest podany rezystor wewnętrzny który powinien mieć 100ohma to znaczy ze juz jeden w środku jest? I dobrze rozumiem ze ten jest nie wystarczający i trzeba dołożyć kolejny?
    Częstotliwość cykli nie jest zbyt doza. Zazwyczaj jak się włączy to pracuje z parę dni, a czasem się zdarzy ze popracuje 30 min i wyłącza.
  • Spec od Falowników
    Wątpię żeby miał wbudowany rezystor, bardziej należy to rozumieć jako wbudowany chopper pod który podłączyć należy rezystor hamowania.
    Według mnie jeśli przyczyną Twoich problemów jest poziom napięcia zasilającego, można podłączyć rezystor w zakresie 85...100 Ohm o mocy 1,5...2kW.
    Oczywiście to według wyliczeń i założenia które podałeś.
  • Poziom 25  
    A czy mógłbyś opisać jak do takich wyników doszedłeś ?
  • Poziom 26  
    Może zamiast oczekiwać od innych rozwiązania problemu, sam ustal kiedy wyskakuje błąd.
    Czy w czasie hamowania silnikiem czy też w czasie normalnej pracy.
  • Poziom 25  
    W czasie rozpędzania silnika gdy dochodzi do granicy zadanej częstotliwości.
    To juz jest ustalone.
  • Moderator Elektrotechnika
    Może pytanie dziwne, ale spytam czy jest uruchomiona funkcja dla napędzania dwóch silników .
  • Poziom 25  
    Może i głupie ale nie sprawdzałem tego.
    Widzę że w instrukcji na stronie 125 jest jego opis że musi być wyłączona opcja "VECTOR ENABLE" ale próbuję znaleść na drzewie menu tą funkcję i nie widzę.
    Jak do niej się dostać ?
    Jestem cienki w technicznym angielskim ale jest taka adnotacja.
    More than one trip can be active at any time. For example, it is possible for both the
    HEATSINK and the OVERVOLTAGE trips to be active
  • Poziom 25  
    Tylko ta informacja mówi że mogą pojawić się więcej niż jeden błąd np OVERVOLTAGE i HEATSINK, a ja mam tylko jeden błąd. Bardziej prawdopodobnie jest że może w ustawieniach ktoś nie ustawił tej opcji o której pisałeś wcześniej.
  • Poziom 26  
    Jeżyk-1 napisał:
    W czasie rozpędzania silnika gdy dochodzi do granicy zadanej częstotliwości.
    Czyli montaż rezystora hamowania nic ci nie da. Stabilizacja napięcia generatora zaczyna szwankować przy tym poborze prądu.
    Najprościej jest dociążyć generator.
    Można też ograniczyć napięcie zasilające falownik.
  • Poziom 25  
    marek_ka napisał:

Najprościej jest dociążyć generator.

Masz na myśli zwiększyć obciążenie dla silników czy jak go dociążyć ?
  • Poziom 26  
    A co chcesz od silników?

Jeżyk-1 napisał:
    Zasilanie tutaj mamy z generatorów AC 600V

Pewnie 50Hz

Jeżyk-1 napisał:
    zazwyczaj przy częstotliwości docelowej 67Hz

nie obciążony rezystancyjnie generator z obciążeniem generującym harmoniczne i automatyką próbującą utrzymać zadane napięcie, zaczyna się wzbudzać i masz twój błąd.
  • Poziom 25  
    Generatory mam 60Hz.
    Przepraszam tam zrobiłem błąd, zadana częstotliwość jest również 60Hz. Gdy pracuje poprawnie, za pomocą dwóch przycisków mam możliwość zwiększenia częstotliwości do 67Hz lub obniżenia do 55Hz. Ale to dopiero jak już zacznie pracować poprawnie z częstotliwością 60Hz. I przy rozruchu od 0-60Hz przy końcowej granicy czasem wywala błąd czasem nie :(
  • Poziom 26  
    nie ma znaczenia 50 czy 60Hz. Prostownik generuje harmoniczne. Jeśli masz odczepy w transformatorze to zmniejsz napięcie na falowniki.
    marek_ka napisał:
    Jeśli masz odczepy w transformatorze to zmniejsz napięcie na falowniki.

A jaki powód miał by ten manewr .
    Jeżyk-1 napisał:
    transformator 600V->480V który zasila między innymi mój problemowy falownik.

Jeżyk-1 napisał:
    Może przyjąć ponieważ to model na 500V
  • Poziom 26  
    Krzysztof Reszka napisał:
    A jaki powód miał by ten manewr .

taki
    Jeżyk-1 napisał:
    pojawia się komunikat "overvoltage"
  • Poziom 1  
    Witam Panów czy wejściu do falownika ma Pan zastosowany dławik Sieciowy 2,5mH?
  • Poziom 25  
    nicolas13 napisał:
    Witam Panów czy wejściu do falownika ma Pan zastosowany dławik Sieciowy 2,5mH?

Tak. Dla bezpieczeństwa falownika powinien byc.