Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ZE - używanie dwóch liczników energii w jednym lokalu

tomix 12 Lut 2014 19:59 5331 49
  • #1 12 Lut 2014 19:59
    tomix
    Poziom 16  

Może tak - nie wiem czy dział dobry, ale pytanie całkiem ciekawe.
    Jestem posiadaczem domu podzielonego na dwie kondygnacje - odrębne lokale mieszkaniowe (fizycznie, bo prawnego podziału brak i jest jeden adres). W obu mieszkaniach mam oddzielne instalacje, liczniki energii, osobne umowy z ZE. Czy prawnie tudzież regulaminowo (szczególnie według monopolisty) mogę: na jednym liczniku założyć taryfę dwustrefową, na drugim liczniku pozostać przy całodobowej i zasilać urządzenia elektryczne z pierwszego mieszkania energią z tańszej taryfy podciągniętą z drugiego mieszkania? Oczywiście pomijam tu kwestie techniczne i samo wykonanie instalacji bo równie dobrze można zrobić dedykowane gniazdko i przełączać wtyczkę odbiornika.

• #2 12 Lut 2014 20:07
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Nie.

§ 188. 1. Obwody odbiorcze instalacji elektrycznej w budynku wielorodzinnym należy prowadzić w obrębie każdego mieszkania lub lokalu użytkowego.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690

• #3 12 Lut 2014 21:00
    zbich70
    Specjalista elektryk

Jeśli w obydwu lokalach zużywasz energię elektryczną na te same potrzeby (ta sama grupa taryfowa) to "monopoliście" to zwisa i powiewa.

Niestety Ministrowi nie. ;)

• #4 12 Lut 2014 21:33
    masonry
    Specjalista elektryk

zbich70 napisał:
    Jeśli w obydwu lokalach zużywasz energię elektryczną na te same potrzeby (ta sama grupa taryfowa) to "monopoliście" to zwisa i powiewa.

Nie do końca to jest prawda. Będzie to wykroczenie taryfowe i tak też zostanie zakwalifikowane przez dostawcę energii jak cię na tym złapią.
    Jest za to jakaś kara, na pewno mniejsza iż za nielegalny pobór.

• #5 12 Lut 2014 22:17
    zbich70
    Specjalista elektryk

masonry napisał:
    Będzie to wykroczenie taryfowe

Nie będzie. Nadużycie taryfowe ma miejsce gdy np. prowadząc działalność powinieneś kupować energię w grupie C, a "oszukujesz" dostawce płacąc mu mniej w grupie G.

• #6 12 Lut 2014 22:36
    vodiczka
    Poziom 42  

tomix napisał:
    fizycznie, bo prawnego podziału brak i jest jeden adres). W obu mieszkaniach mam oddzielne instalacje, liczniki energii, osobne umowy z ZE.

Jeżeli prawnie jest jeden lokal to najprościej wypowiedzieć jedną umowę i zlikwidować jeden licznik o ile instalacja na to pozwała. Pozbędziesz się części kosztów stałych

• #7 12 Lut 2014 23:29
    tomix
    Poziom 16  

retrofood napisał:
    § 188. 1. Obwody odbiorcze instalacji elektrycznej w budynku wielorodzinnym należy prowadzić w obrębie każdego mieszkania lub lokalu użytkowego.

czyli wynika z tego, że równie dobrze nie mogę podciągnąć przedłużacza z kuchni przez okno na podwórko? Albo tego samego przedłużacza nie mogę przeciągnąć do swojego drugiego okna - do pomieszczenia, w którym obowiązuje instalacja z odrębnym licznikiem? Nie mi stanowić prawo i się wypowiadać - ale jest to dla mnie lekko chore.

zbich70 napisał:
    "monopoliście" to zwisa i powiewa.
    vodiczka napisał:
    wypowiedzieć jedną umowę i zlikwidować jeden licznik o ile instalacja na to pozwała

właśnie chodzi o to, że monopoliście to nie zwisa bo może tracić pieniądze, a ja likwidować licznika nie chcę. Temat wziął się z zajęć, na których podjęliśmy temat korzystania w dzień w jednym mieszkaniu ze sprzętu agd na taryfie G11, a podczas pory pozaszczytowej z taryfy G12 z drugiego licznika. Profit jest oczywisty uwzględniając nawet koszty stałe.

• #8 13 Lut 2014 00:17
    retrofood

tomix napisał:
    retrofood napisał:

czyli wynika z tego, że równie dobrze nie mogę podciągnąć przedłużacza z kuchni przez okno na podwórko? Albo tego samego przedłużacza nie mogę przeciągnąć do swojego drugiego okna - do pomieszczenia, w którym obowiązuje instalacja z odrębnym licznikiem? Nie mi stanowić prawo i się wypowiadać - ale jest to dla mnie lekko chore.

Przepis jest po to, żeby użytkownik jednego lokalu nie miał pokus wpięcia się do cudzej instalacji innego lokalu. Czy teraz będziesz nadal twierdził, że to chore?
    A przedłużacz nie jest trwałym elementem instalacji, w dodatku nie zawsze bezpiecznym, wprowadza do obwodu zasilającego dodatkowe, niepewne połączenia.

Oczywiście, zrobisz jak uważasz, ale gdy ZE dowie się o tym, to na podstawie tego przepisu łatwo Ci udowodni naruszenie postanowień umowy o dostawie energii.

• #9 13 Lut 2014 07:55
    serwisor
    Poziom 29  

tomix napisał:
    (fizycznie, bo prawnego podziału brak i jest jeden adres)

Panowie, to jest najważniejszy element tej wypowiedzi, dla ZE jest to dalej JEDEN dom z DWOMA licznikami, tak jak ma to miejsce np. u Mnie,
    jeden z liczników na normalnej taryfie, a drugi na podwójnej (dzień\noc).

Ja wprawdzie będę robił komasację, ale autor jej robić nie musi, a korzystać może, tym bardziej, jeśli chce to zrobić przedłużaczem, to nikt mu nic nie powie.

Zauważcie, że dalej jest to budynek jednorodzinny, a nie wielorodzinny - brak podziału prawnego ...

• #10 13 Lut 2014 08:24
    masonry
    Specjalista elektryk

zbich70 napisał:
    Nie będzie. Nadużycie taryfowe ma miejsce gdy np. prowadząc działalność powinieneś kupować energię w grupie C, a "oszukujesz" dostawce płacąc mu mniej w grupie G.

Nie tylko. Przekroczenie taryfowe występuje zawsze gdy z tańszej taryfy korzystasz w sposób niezgodny z umową.
    Jeżeli tomix nie będzie wykazywał zużycia na pierwszej taryfie to może się spodziewać rychłej kontroli i smętni panowie wytłumaczą co i dlaczego źle robi i ile to kosztuje.
    Nie ma znaczenia czy dom jest podzielony administracyjnie czy nie, dla ZE są to dwie różne instalacje.
    Sytuacja o której pisze zbich jest tylko jedną z wielu, ale najczęściej spotykaną.
    To jest to samo jak by mieć na jeden pokój licznik z taryfą C a na resztę mieszkania mieć taryfę G. Tylko że aby zaoszczędzić z taryfy C zasilałbym lampkę na biurku, a komputer i grzejnik przedłużaczem z reszty mieszkania w taryfie G.
    Ogólnie łączenie instalacji zasilanych z różnych liczników jest proszeniem się o kłopoty.

• #11 13 Lut 2014 08:46
    serwisor
    Poziom 29  

A ja myślę, że równie dobrze może podejść do właściwego ZE i DOKŁADNIE przedstawić sytuację, z zaznaczeniem, że jest to jeden dom a dwa liczniki, ale bez podawania gdzie itd.
    i powinni udzielić odpowiedzi.

• #12 13 Lut 2014 08:55
    zbich70
    Specjalista elektryk

masonry napisał:
    Jeżeli tomix nie będzie wykazywał zużycia na pierwszej taryfie to może się spodziewać rychłej kontroli i smętni panowie wytłumaczą co i dlaczego źle robi i ile to kosztuje.

To może Kolega uprzedzi fakty i wytłumaczy na forum - ile kosztuje brak zużycia w strefie dziennej? Na podstawie jakiego przepisu naliczą opłatę? (oczywiście układ pomiarowy sprawny - to ja nie pobieram energii w "droższych" godzinach).

PS. Idea pomiarów wielostrefowych polega na tym aby obniżeniem ceny zachęcić odbiorcę do korzystania z energii w określonych godzinach.

• #13 13 Lut 2014 09:39
    tomix
    Poziom 16  

retrofood napisał:
    Przepis jest po to, żeby użytkownik jednego lokalu nie miał pokus wpięcia się do cudzej instalacji innego lokalu. Czy teraz będziesz nadal twierdził, że to chore?

Tak, nadal tak uważam. Sytuacja, o której piszesz (podpięcie się do licznika innego lokalu bez wiedzy/zgody właściciela ów licznika do nadal kradzież energii. Czerpanie jej natomiast z mojego drugiego licznika uważam, że kradzieżą nie jest i za wszystko płacę.

retrofood napisał:
    Oczywiście, zrobisz jak uważasz, ale gdy ZE dowie się o tym, to na podstawie tego przepisu łatwo Ci udowodni naruszenie postanowień umowy o dostawie energii.

Chętnie przyjrzę się też umowie w wolnej chwili. Jednak do czynów mi daleko. Sytuacja przedstawiona w pierwszym poście jest przykładowa, a cała dyskusja rozpętała się na zajęciach. Jeśli ktoś ogrzewa dom prądem to profit może być oczywisty.

serwisor napisał:
    Zauważcie, że dalej jest to budynek jednorodzinny, a nie wielorodzinny - brak podziału prawnego ...

Z Twojej wypowiedzi wynika, że dom wielokondygnacyjny z fizycznie odrębnymi lokalami mieszkaniowymi i wspólną klatką schodową, ale z jednym adresem (np. Wieś Górna, nr 20) i brakiem odrębności prawnej (brakiem numerów mieszkań) to dom jednorodzinny - czy dobrze rozumiem? Pytam bo to również zmienia sposób interpretacji regulaminu ZE.

masonry napisał:
    Nie ma znaczenia czy dom jest podzielony administracyjnie czy nie, dla ZE są to dwie różne instalacje.

Ustaliliśmy wyżej, że przedłużacz nie jest częścią instalacji (pomijając aspekty bezpieczeństwa) może to oznaczać, że mogę połączyć nim gniazdko mieszkania A z piecem kumulacyjnym mieszkania B?

zbich70 napisał:
    Kolega uprzedzi fakty i wytłumaczy na forum - ile kosztuje brak zużycia w strefie dziennej?

To może być bardzo ciekawa kwestia jeśli masonry poda merytoryczne argumenty przemawiające za słusznością ukarania przez ZE za brak poboru energii na taryfie szczytowej

• #14 13 Lut 2014 09:55
    retrofood

tomix napisał:

Chętnie przyjrzę się też umowie w wolnej chwili. Jednak do czynów mi daleko. Sytuacja przedstawiona w pierwszym poście jest przykładowa, a cała dyskusja rozpętała się na zajęciach. Jeśli ktoś ogrzewa dom prądem to profit może być oczywisty.

Przecież masz umowę w domu. Każdy ma, więc nie widzę problemu.

tomix napisał:

To może być bardzo ciekawa kwestia jeśli masonry poda merytoryczne argumenty przemawiające za słusznością ukarania przez ZE za brak poboru energii na taryfie szczytowej

To nie musi tak być. Niemniej, nie należy zapominać, że w ZE pracują ludzie myślący, nastawieni na kontrolę wszelkich instalacji, które wykazują jakieś anomalie, albo gwałtowne, nieuzasadnione zmiany w wielkości zużycia energii.

• #15 13 Lut 2014 15:58
    zbich70
    Specjalista elektryk

retrofood napisał:
    w ZE pracują ludzie myślący, nastawieni na kontrolę wszelkich instalacji, które wykazują jakieś anomalie, albo gwałtowne, nieuzasadnione zmiany w wielkości zużycia energii.

Zgadza się. Kontrola jest uzasadniona, bo zmiany zużycia mogą być spowodowane uszkodzeniem pomiaru i/lub ingerencją odbiorcy. Ale zmiany wynikające z profilu obciążenia (przecież mogę mieć mieszkanie aby w nim tylko nocować, nawet lodówki mogę tam nie mieć) nie są podstawą do oskarżania mnie o niedotrzymywanie warunków umowy i tym bardziej straszenia kosztami nałożonymi przez "smętnych panów" o czym wspomniano w poście #10.

Autorowi tego posta chyba założę sprawę o rekompensatę strat moralnych, które poniosłem wskutek nieprawdy ogłoszonej przezeń publicznie. :D :D :D

• #16 13 Lut 2014 16:40
    TWK
    Specjalista elektryk

retrofood napisał:
    Przepis jest po to, żeby użytkownik jednego lokalu nie miał pokus wpięcia się do cudzej instalacji innego lokalu.
    I aby w razie awarii nie było potrzeby kucia u sąsiada - rzadko który by się na takie atrakcje zgodził.

• #17 13 Lut 2014 18:18
    masonry
    Specjalista elektryk

Kolego zbich czy Ty potrafisz czytać ze zrozumieniem czy specjalnie palisz głupa?
    Gdzie napisałem że ukarzą kogokolwiek za brak zużycia na pierwszej taryfie?
    Brak zużycia na pierwszej taryfie będzie powodem kontroli (chyba jasne jest że to może wskazywać na uszkodzenie licznika lub zegara sterującego). Z tego powodu będzie kontrola.
    Jeżeli w trakcie kontroli autor tematu przyzna się iż brak zużycia na pierwszej taryfie jest spowodowany podłączaniem instalacji do innego licznika (nie ważne że oba są na tą samą osobę), lub kontrolujący sami to stwierdzą wówczas będzie podstawa do naliczenia opłaty.
    Nie mogę uwierzyć że trzeba wam pisać po kolei, jak przysłowiowy chłop krowie na rowie.
    Po to są różne taryfy aby z nich korzystać i wybrać najlepszą dla siebie, ale nie można ich łączyć między sobą.
    Kolego zbich w takim razie może wytłumaczysz mi czemu pierwsza taryfa jest droższa niż przy układzie jednotaryfowym?

• #18 13 Lut 2014 19:06
    vodiczka
    Poziom 42  

masonry napisał:
    Jeżeli w trakcie kontroli autor tematu przyzna się iż brak zużycia na pierwszej taryfie jest spowodowany podłączaniem instalacji do innego licznika (nie ważne że oba są na tą samą osobę), lub kontrolujący sami to stwierdzą wówczas będzie podstawa do naliczenia opłaty

Niczego mu nie naliczą, albowiem:
    tomix napisał:
    Temat wziął się z zajęć, na których podjęliśmy temat korzystania w dzień w jednym mieszkaniu ze sprzętu agd na taryfie G11, a podczas pory pozaszczytowej z taryfy G12 z drugiego licznika. Profit jest oczywisty uwzględniając nawet koszty stałe.

a profit jest oczywisty, bo jak napisałeś pierwsza taryfa jest droższa od całodobowej

• #19 13 Lut 2014 19:10
    zbich70
    Specjalista elektryk

masonry napisał:
    Gdzie napisałem że ukarzą kogokolwiek za brak zużycia na pierwszej taryfie?

W poście #10 wers drugi.

Aby zarzucać komuś brak umiejętności czytania ze zrozumieniem, trzeba najpierw samemu opanować umiejętność pisania czytelnie i zrozumiale, w sposób nie pozostawiający możliwości interpretacji niezgodnej z zamierzeniem autora. Ale to przy okazji i bez urazy... ;)

Tymczasem nadal Kolego nie podałeś co przedstawiciele ZE wpiszą do noty obciążającej - klient pobierał energię poprzez licznik przeznaczony do parteru a zużywał ją na piętrze? Naruszył tym samym paragraf...

masonry napisał:
    Jeżeli w trakcie kontroli autor tematu przyzna się iż brak zużycia na pierwszej taryfie jest spowodowany podłączaniem instalacji do innego licznika (nie ważne że oba są na tą samą osobę), lub kontrolujący sami to stwierdzą wówczas będzie podstawa do naliczenia opłaty.

Zlituj się wreszcie i podaj mi tą podstawę. Podaj mi punkt taryfy w PLN-ach określający ile delikwent ma zapłacić. Stówkę, dwie, czy więcej. Wyszczególnij mi proszę bom niekumaty. I bądź łaskaw nie mieszać grup taryfowych bowiem w omawianym temacie poruszamy się wciąż w jednej.

• #20 13 Lut 2014 19:22
    masonry
    Specjalista elektryk

zbich70 napisał:
    W poście #10 wers drugi.

Chyba oczywistym jest że to zdanie odnosi się do głównego problemu poruszanego w tym temacie i nie można go traktować wprost.
    Jak tylko będę w ZE to postaram się o punkt regulaminu to regulujący.

• #21 13 Lut 2014 19:31
    vodiczka
    Poziom 42  

zbich70 napisał:
    I bądź łaskaw nie mieszać grup taryfowych bowiem w omawianym temacie poruszamy się wciąż w jednej.

Temat odnosi się do dwóch taryf:
    tomix napisał:
    Czy prawnie tudzież regulaminowo (szczególnie według monopolisty) mogę: na jednym liczniku założyć taryfę dwustrefową, na drugim liczniku pozostać przy całodobowej i zasilać urządzenia elektryczne z pierwszego mieszkania energią z tańszej taryfy podciągniętą z drugiego mieszkania?

• #22 13 Lut 2014 19:37
    zbich70
    Specjalista elektryk

masonry napisał:
    nie można go traktować wprost

Sorry za złośliwość, ale na czym polega traktowanie prawa nie-wprost?

vodiczka napisał:
    Temat odnosi się do dwóch taryf

Do jednej grupy taryfowej. Cały czas mówimy o grupie G i deliberujemy o podgrupach G11 i G12.

PS. Załóżmy że jestem właścicielem kamienicy i posiadam 10 mieszkań aktualnie nieobsadzonych przez lokatorów. Do każdego mieszkania przyporządkowany jest licznik w taryfie G11 opłacany przeze mnie. Swój licznik mam rozliczany w taryfie G12 i w nocy (bo jest taniej) biegam sobie po mojej kamienicy z przedłużaczem i farelkiem dogrzewam poszczególne mieszkania żeby grzyb nie właził. Ową czynność motywuję tym, iż cała chałupa jest moja i mam prawo ale też obowiązek o nią dbać. Popełniam przestępstwo czy nie? Względem prawa lub jakichś regulaminów. Jeśli łamię prawo proszę wskazać które paragrafy łamię. ;)

• #23 13 Lut 2014 21:20
    masonry
    Specjalista elektryk

masonry napisał:
    Chyba oczywistym jest że to zdanie odnosi się do głównego problemu poruszanego w tym temacie i nie można go traktować wprost.

zbich70 napisał:
    Sorry za złośliwość, ale na czym polega traktowanie prawa nie-wprost?

Ty chyba faktycznie masz problemy ze zrozumieniem tego co piszę.
    Nigdzie nie pisałem o stosowaniu prawa.
    Z łaski swojej następnym razem cytuj całe zdanie, a nie wyrywaj słów z kontekstu zmieniając ich znaczenie.
    Na tym kończę polemikę, jak tylko będę miał potwierdzenie z ZE to się odezwę.
    Do tego czasu mógłbyś się wstrzymać z takimi stwierdzeniami.
    zbich70 napisał:
    Autorowi tego posta chyba założę sprawę o rekompensatę strat moralnych, które poniosłem wskutek nieprawdy ogłoszonej przezeń publicznie.

Mam inne zdanie niż TY, ale to nie znaczy jeszcze że głoszę nieprawdę.
    Jeżeli okaże się że faktycznie nie miałem racji to sam o sobie tak napiszę.

• #24 14 Lut 2014 10:07
    zbich70
    Specjalista elektryk

masonry napisał:

Mam nadzieję, że owo potwierdzenie otrzymasz na piśmie.
    Bo jeśli "na gębę" od pracownika ZE żyjącego nadal w realnym socjaliźmie, to taka informacja będzie niewiele warta.
    Informuję, że czasy kiedy "księciunio z ZE" dumnie wkraczał na posesję a zgięty wpół odbiorca pokornie go oprowadzał, dawno minęły. Układ pomiarowy i instalacja przedlicznikowa są przedmiotem zainteresowania personelu ZE, dalej ani kroku.

Wobec powyższego cała ta dyskusja traci sens, tym bardziej że jej zalążkiem było uczniowskie gdybanie.

• #25 14 Lut 2014 10:18
    tomix
    Poziom 16  

zbich70 napisał:
    Wobec powyższego cała ta dyskusja traci sens, tym bardziej że jej zalążkiem było uczniowskie gdybanie.

Z całym szacunkiem kolego zbich70, ale gdyby nie "uczniowskie gdybanie" i gdybanie innych osób, które zapisały się w historii dziś prawdopodobnie gotowałbyś wodę na ogniu rozpalanym tarciem kawałkiem drewna, albo i to nie.
    Uważam, że przytoczony problem jest jak najbardziej realny w stosunku do osób, które posiadają większe domy z kilkoma odrębnymi instalacjami elektrycznymi i zaskoczę Cię - to było etiologią problemu.

• #26 14 Lut 2014 10:42
    zbich70
    Specjalista elektryk

Kolego tomix, nie zamierzam dyskredytować rozważań teoretycznych. Uważam tylko, że teoria nie poparta praktyką może prowadzić do błędnych wniosków.

Napisałem tak, bo znam temat "od kuchni" - emerytowanym pracownikom ZE nadal się łza w oku kręci na wspomnienie "milicji energetycznej" i nadziwić się nie mogą "co to się teraz porobiło".

Zapewniam Cię, że monter wymieniający liczniki za 5 złotych brutto od sztuki nie będzie miał czasu i ochoty wnikać w Twoje przedłużacze. Takie są realia.

• #27 14 Lut 2014 10:45
    retrofood

zbich70 napisał:
    masonry napisał:

Mam nadzieję, że owo potwierdzenie otrzymasz na piśmie.
    Bo jeśli "na gębę" od pracownika ZE żyjącego nadal w realnym socjaliźmie, to taka informacja będzie niewiele warta.
    Informuję, że czasy kiedy "księciunio z ZE" dumnie wkraczał na posesję a zgięty wpół odbiorca pokornie go oprowadzał, dawno minęły. Układ pomiarowy i instalacja przedlicznikowa są przedmiotem zainteresowania personelu ZE, dalej ani kroku.

To wszystko jest prawdą, że dalej ani kroku. Tylko, że ZE zawsze może poprosić, a gdy się spotka z odmową, może zjawić się w towarzystwie kogoś, kogo te ograniczenia nie dotyczą. Oczywiście, to teoria, ale przecież rozmawiamy o teorii.

• #28 14 Lut 2014 18:38
    zbich70
    Specjalista elektryk

retrofood napisał:
    Tylko, że ZE zawsze może poprosić, a gdy się spotka z odmową, może zjawić się w towarzystwie kogoś, kogo te ograniczenia nie dotyczą. Oczywiście, to teoria, ale przecież rozmawiamy o teorii.

Niekoniecznie teoria. W praktyce zdarzają się przypadki asysty Policji podczas kontroli - ale dotyczą one NPEE i w dodatku ZE musi mieć pewność (wiarygodny donos plus "ryzykowny" klient).
    Przy kwestiach związanych z nadużyciami taryfowymi ZE ma też pewien komfort, bo często delikwent oszukuje nie tylko dostawcę energii ale też Urząd Skarbowy. A jak wiadomo pewna jest tylko śmierć i podatki.
    Spójrzmy też na coraz częstsze awantury o taryfę tzw. budowlaną. Widać, że OSD powoli pokornieją. Do znalezienia w necie, również na Elektrodzie.

W tym kontekście podnoszenie rangi "problemu" wydumanego w szkolnej ławie zakrawa na... Nie dopiszę bo nie chcę ponownie urazić Autora.

• #29 16 Lut 2014 12:18
    masonry
    Specjalista elektryk

Już wiem.
    Jestem kłamcą publicznym.
    Informacja potwierdzona u źródła, kolega zbich ma rację.

• #30 22 Paź 2014 04:58
    gulson
    Administrator Systemowy

Muszę podbić wątek, bo mam prośbę o konsultacje w sprawie jednego tematu na forum i ostrzeżeń.

Jeden użytkownik forum ma domek jednorodzinny, gdzie zamontowane są dwa liczniki. Jeden dwutaryfowy, a drugi jednotaryfowy. Użytkownik chciałby zrobić tak, aby w czasie dnia był prąd brany z licznika jednotaryfowego, a w nocy z dwutaryfowego. Użytkownik nawet przemyślał jak to zrobić.

ZE - używanie dwóch liczników energii w jednym lokalu

Pytania?
    1. Czy to nie jest nadużycie taryfowe tj. oszustwo?
    2. Czy taki układ może zostać podłączony do sieci energetycznej?

Jedna z opinii:

Cytat:
    Taryfa G12 dzieli dobę na cztery okresy.
    Pierwszy od 22.00 do 6.00 (tu płacimy niższą stawkę za kWh), drugi od 6.00 do 13.00 (tu płacimy stawkę wyższą, ale też wyższą niż stawka w taryfie G11), trzeci od 13.00 do 15.00 (stawka niższa) i czwarty od 15.00 do 22.00 (stawka wyższa).
    Więc to co chce zrobić autor wątku i jego doradcy jest oszustwem polegającym na braku zużycia w taryfie G12 w okresach droższych gdyż tzw. "taryfa dzienna" (wiec droższa) nie będzie naliczana przez licznik dwutaryfowy ponieważ wtedy będzie liczył licznik w taryfie G11.

Żaden dostawca energii na coś takiego zgody nie wyrazi gdyż taryfę G12 bierze się w całości a nie w wygodniejszej (tańszej) połowie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME