Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

KiCad - Obracanie bloku elementów o zadany kąt (PCB)

mopsiok 12 Feb 2014 22:44 2688 8
Altium Designer Computer Controls
    mopsiok
    Level 14  
    Witam
    Projektuję w KiCadzie płytkę, na której muszę rozmieścić elementy i ścieżki na planie okręgu. Wiem że w edycji elementu można zmienić jego kąt obrotu, ale robiąc w ten sposób musiałbym ręcznie zmieniać pozycje wszystkich elementów i z pewnością wyszłoby to krzywo. Czy jest jakiś prostszy sposób na wykonanie tego? Tak wygląda efekt który chcę uzyskać:
    Wiem że jest taka opcja w Eagle'u, ale nie mogę tego znaleźć w KiCadzie...
  • Altium Designer Computer Controls
    ZbeeGin
    Level 39  
    Najnowsze wersje Pcbnew - z ostatnich 2 miesięcy - posiadają konsolę skryptów Python, zatem można by napisać odpowiedni skrypt i go uruchomić.
    mopsiok
    Level 14  
    Tak, tylko z tego co czytałem to takiego KiCada trzeba ręcznie kompilować ze źródeł, a sama konsola nie jest jeszcze w pełni operacyjna. Niemniej chyba już rozwiązałem problem. Strasznie naokoło, ale nie musiałem się przerzucać na najnowszą wersję :).
    Plik kicad_pcb jest łatwy do zedytowania - wystarczyło w KiCadzie zrobić zadaną ilość ścieżek, a potem część pliku kicad_pcb zedytować skryptem w Pythonie (zmienić współrzędne ścieżek tak by tworzyły okrąg).
    Ścieżki o wiele łatwiej się prowadzi na małej siatce (np. 1mil) z włączonym pomocniczym układem biegunowym.
  • Altium Designer Computer Controls
    maciej.lasota
    Level 2  
    Witam, też stanąłem przed podobnym zadaniem i zrobiłem proste narzędzie w excelu wyliczające x,y oraz kąt komponentu (w moim przypadku były to LEDy). Trzeba wprowadzić ilość elementów, promień okręgu, kąt początkowy pierwszego elementu i współrzędne środka okręgu. Jako wynik dostajemy współrzędne oraz obrót każdego elementu, tak aby tworzyły okrąg o zadanych parametrach. W załączniku plik dla 8 elementów, ale łatwo można go rozszerzyć na dowolną ilość. ***UWAGA! Proszę zmienić rozszerzenie z jpg na xlsx*** W przypadku pytań proszę o kontakt. Miłego układania :) Pozdr/Mac
    ZbeeGin
    Level 39  
    Jeśli chodzi o program KiCad to najnowsze wersje posiadają już wbudowane narzędzie do tworzenia szyku. Można automatycznie rozmieścić elementy na siatce lub po okręgu.
    maciej.lasota
    Level 2  
    Super - dzięki za info! W której wersji to jest dostępne i jak z z tego skorzystać?
    ZbeeGin
    Level 39  
    Dokładnie nie pamiętam, w której rewizji kodu pojawiła się taka możliwość, ale było to dość niedawno. Zatem jakakolwiek świeża kompilacja powinna już to posiadać.

Jeśli używasz systemu Windows, to możesz skorzystać z instalatora najnowszej wersji jaki przygotowałem parę dni temu http://kicad.elektroda.eu/pub/kicadsetup.exe
    Instalator zawiera też uaktualniony przez Kerusey-a podręcznik do Pcbnew, w którym ta funkcja została pokrótce opisana.
    maciej.lasota
    Level 2  
    Potrzebuję poprowadzić w KiCadzie ścieżkę po okręgu (żeby ładnie połączyć LEDki rozmieszczone na okręgu). Czy ktoś się orientuje jak to można zrobić? Z góry dziękuję!
    ZbeeGin
    Level 39  
    Niestety będziesz musiał interpolować z odcinków ścieżek - po wyłączeniu opcji by prowadzić je tylko prosto i pod kątem 45 stopni.
    Kiedyś dało się narysować łuk/okrąg na jakiejś warstwie rysunkowej a potem zmienić warstwę na jedną z sygnałowych. Obecnie ta możliwość też została zablokowana.