Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa nadajnika TX2 na 49 MHz.

kokodin 12 Feb 2014 22:54 4002 4
    kokodin
    Level 21  
    Witam, mam obecnie dość głupi pomysł zrobienia samemu nadajnika tx2 na 49mhz
    Pomysł zrodził się z tego, że do wyścigu 4 samochodowego potrzebne są nie tylko 4 samochody ale i 4 częstotliwości sterowania aby nie zakłócać się nawzajem. A jako że mam pojazdy na 27, 40 i około 35mhz pozostaje mi tylko 49 (z tych z prostymi nadajnikami)
    Ponieważ nie potrafię przestroić płytki z smd rozpocząłem poszukiwania schematu nadajnika na konkretną częstotliwość. Znalazłem ciekawy schemat tutaj http://members.shaw.ca/NOVOTILL/TinyRcCars/index.htm
    Teraz kilka pytań odnośnie konstrukcji.
    Dławiki mam w odpowiednich wartościach ale jaka jest tolerancja dla kondensatorów?
    Dlaczego w tym schemacie zasilanie radia wychodzi z wyjścia diody led i czy to nie jest błąd?
    Co by się stało przy zasilaniu z baterii bezpośrednio jak w notce katalogowej tx-2b?
    Ewentualnie mogę rozrysować schemat innego nadajnika 27mhz z kwarcem z elementami przewlekanymi, niestety bez cewki dostrajającej wiec trzeba by dobierać komponenty "z głową" czyli sam tego nie wymyśle i prosił bym o pomoc.
    Proszę też nie patrzeć na mój poziom, ponieważ zdobyłem go w innych działach i proszę o potraktowanie jak nowicjusza, dodatkowa wiedza mile widziana.

Z tego co widziałem w swoich "archiwach" zabawek, każdy pilot na układzie tx2 ma kompletnie inny układ nadajnika. Czasem z kwarcem, czasem bez.

Tak więc proszę o pomoc i objaśnienia
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

kokodin wrote:
    Witam, mam obecnie dość głupi pomysł zrobienia samemu nadajnika tx2 na 49mhz

Bez obrazy ale chyba coś w tym jest, że pomysł jest nietrafiony. :cry:

W jednostkach SI piszemy MHz a nie mhz. Mega Hz skrót od nazwiska piszemy z wielkiej litery.

Quote:
    A jako że mam pojazdy na 27, 40 i około 35mhz pozostaje mi tylko 49 (z tych z prostymi nadajnikami)

Wykorzystaj sprawdzone nadajniki do sterowania modeli na częstotliwości 868MHz.
    Moduły działające, w których masz od razu wyjście na silniczki.

Quote:
    Ponieważ nie potrafię przestroić płytki z smd ...

A co ma technika SMD do przestrojenia częstotliwości pracy. :?: :D

Tu masz inaczej przedstawiony ten schemat :

Wydaje mi się, że nie jesteś w stanie zbudować czy przestroić nadajnika samemu, aby działał poprawnie.

Pozdrawiam.
    kokodin
    Level 21  
    Quote:
    Ponieważ nie potrafię przestroić płytki z smd ...

A co ma technika SMD do przestrojenia częstotliwości pracy. Question Very Happy

A to, że dławiki na płytce smd jak i wiele innych komponentów jest nieopisane a te piloty są zbudowane w oparciu o inny schemat nadajnika,(np dzieloną cewkę dostrajającą i brak rezonatora kwarcowego) do którego nie posiadam schematu ideowego lub spisu komponentów. W płytce z elementami przewlekanymi, przynajmniej można odczytać wartości dławików i rezystorów po kodach paskowych, kondensatorów po kodach cyfrowych, rozrysować sobie schemat ideowy i porównać z wyżej podanym.

Quote:
    A jako że mam pojazdy na 27, 40 i około 35mhz pozostaje mi tylko 49 (z tych z prostymi nadajnikami)

Wykorzystaj sprawdzone nadajniki do sterowania modeli na częstotliwości 868MHz.
    Moduły działające, w których masz od razu wyjście na silniczki.

W jakim celu? Skoro odbiornik mam mniej więcej zrobiony przez producenta zabawki. Wystarczy wstawić krótszą cewkę do dostrajania i samochodzik ruszy (przynajmniej ten na 40MHz ruszył). Potrzebuje tylko 15m zasięgu w pomieszczeniu odizolowanym od zewnętrznych fal radiowych i inwestowanie w całą aparaturę do zabawki za 50 zł było by przesadą.

Quote:
    Wydaje mi się, że nie jesteś w stanie zbudować czy przestroić nadajnika samemu, aby działał poprawnie.
    Nie będzie to pierwszy raz gdy ktoś to do mnie mówi i działa to zazwyczaj raczej jak płachta na byka niż zniechęcenie. Zresztą zazwyczaj udaje mi się udowodnić komuś że był w błędzie mówiąc to. Nie jestem masonem i prawa predestynacji na mnie nie działają. Poza tym nie jestem też głupim żłobem siedzącym przed telewizorem, któremu nagle wpadło do głowy zostać naukowcem. Braki wiedzy często nadrabiam logicznym myśleniem i często to wystarcza.

Z całym szacunkiem notkę katalogową tego układu to ja mam i jak byk widać w niej, że zasilanie nadajnika jest poprowadzone z 9V. Natomiast w schemacie z linka który podałem. Po pierwsze jest zasilane 3V, bez diody Zenera i takich bajerów. Po drugie jest zasilany tylko po wybraniu funkcji z wyjścia diody sygnalizacyjnej, czyli tak jakby w czasie nie sterowania modelem układ był wyłączony? Poza tym tak, tor nadajnika jest zbliżony, tylko wartości są inne i kilku elementów brakuje.
    wojtek 9007
    Level 39  
    Witam - mam robota na pilota - zasilanie 3V 27MHz - bez diody Zenera.
    Zamieszczam fotkę;

Dodano po 1 [minuty]:

Tak wygląda schemat tego pilota.
    kokodin
    Level 21  
    Dzięki za schemat. Jednak po kilku próbach przerobienia nadajnika który posiadam wpadłem na inny sposób. Co prawda udało mi się zrobić działający nadajnik, ale okazało się że odbiorniki nie do końca chcą współpracować . Po zestrojeniu zasięg był ok 3 metry potem samochodzik dostawał czkawki.
    Tak więc jeden tx2 zostawiłem na 27MHz, drugi tx2 chodzi na 35 bez przeróbek, tylko regulacja cewek. Na 49mhz bez większych problemów dal się natomiast przestroić samochodzik starszy na multiwibratorze a jego bliźniak wcześniej był już przeze mnie przestrojony na 40mhz. Żaden nie zakłóca żadnego a ten przestrojony na 49MHz ma największy zasięg.

Temat zamykam, jeśli ktoś ma jakieś pytania, postaram się na nie odpowiedzieć najlepiej jak umiem przez pm. Ale zaznaczam, że będzie to odpowiedź niefachowa.