Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Symetryzator antenowy. Różnica pomiędzy 1-69 a 21-69

zen_gac 13 Lut 2014 14:30 13026 21
  • #1 13 Lut 2014 14:30
    zen_gac
    Poziom 9  

Dzień dobry!

Proszę o pomoc w rozwianiu wątpliwości.

Chciałbym kupić symetryzator do anteny kierunkowej. Na jednym z popularnych portali aukcyjnych zauważyłem, że można kupić symetryzator dla kanałów 1-69 lub dla 21-69.

Czy ten 1-69 jest lepszy od tego 21-69? A może niekoniecznie i zależy to od zastosowania?

Z góry dziękuję za wszystkie posty w tym temacie.

Pozdrawiam!
    zenek g.

1 21
  • #2 13 Lut 2014 14:39
    jacekko63
    Poziom 30  

Dla pasma tv UHF lepszy jest na kanały 21-69 ponieważ ma mniejsze tłumienie sygnału w ww. paśmie.

2
  • #3 13 Lut 2014 14:49
    zen_gac
    Poziom 9  

Rozumiem jacekko63, że za pośrednictwem sym. 21-69 wszystkie kanały z mux'ów będa odbierane. I radyjko po jednym przewodzie też "pójdzie", tak?

A ten sym. 1-69 to lepszy byłby do czego?

0
  • #4 13 Lut 2014 15:03
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

zen_gac napisał:
    Rozumiem jacekko63, że za pośrednictwem sym. 21-69 wszystkie kanały z mux'ów będa odbierane. I radyjko po jednym przewodzie też "pójdzie", tak?

Symetryzatory 21-69 zwykle są oparte o cewki nadrukowane na płytce i stąd dla częstotliwości mniejszych od 470MHz działają ze znacznymi stratami (za to przy większych częstotliwościach przewyższają te nawinięte na rdzeniu dwuotworowym z ferrytu). W krajowych warunkach nadają się do DVB-T (bo tam kanały decymetrowe są w użyciu) - do zakresu metrowego (kanały 1-12, radio FM) nie za bardzo się nadają.

zen_gac napisał:
    A ten sym. 1-69 to lepszy byłby do czego?

Na chwilę obecna tylko dla UKF FM bym je polecał.

1
  • #5 14 Lut 2014 09:13
    [QQQ]
    Poziom 17  

Czyli jak sama TV to 21-69 a jak z radiem to 1-69

0
  • #6 14 Lut 2014 09:31
    zen_gac
    Poziom 9  

Dziękuję [QQQ] na konkretną odpowiedź.

Właśnie chciałbym, aby z jednej anteny ściągać dobry sygnał tv i wpółdzielić go z amplitunerem.
    Kupię symetryzator 1-69, wg podpowiedzi użytkownika [QQQ].

Hmmm... ale nie "gryzie" się to jakoś z sugestiami użytkownika jdubowski z postu 4?

Mam ok. 30 km w linii prostej do nadajnika Trzeciewiec, przez dolinę Wisły. Zasadniczo siła i jakość sygnału powinna być bardzo dobra. Nie planuję wzmacniacza.

Może powinienem jeszcze na co zwrócić uwagę?
    Pozdrawiam,
    zenek g.

2
  • #7 14 Lut 2014 10:02
    LeDy
    Poziom 43  

[QQQ] napisał:
    Czyli jak sama TV to 21-69 a jak z radiem to 1-69

Jak już to dla radia: http://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_i-iii_C0001.htm a dla TV : http://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_iv-v_C0002.htm A co on ma odbierać z jednej anteny i TV i UKF na jednym symetryzatorze ??

zen_gac napisał:

zenek g.
    No nie wiem za co?? To szkodliwa "porada" !

0
  • #8 14 Lut 2014 10:19
    zen_gac
    Poziom 9  

LeDy napisał:
    A co on ma odbierać z jednej anteny i TV i UKF na jednym symetryzatorze ??

Właśnie wyobrażałem sobie, że tak się da, że są symetryzatory uniwersalne, które zapewniają poprawny odbiór tv i radia w uwzględnieniu dobrych warunków terenowych.

Czy dobrze rozumiem Twoją wypowiedź, że jestem skazany na 2 instalacje antenowe, osobno dla tv i osobno dla radia?

0
  • #10 14 Lut 2014 10:50
    Twórca
    Poziom 10  

Może łatwiej będzie pokazać na przykładzie jaka jest różnica między symetryzatorami dla UKF i dla wyższych pasm.W załącznikach zamieszczono orientacyjne pomiary symetryzatorów pewnego polskiego producenta.Tłumienie sygnału dla symetryzatora klasycznego (z rdzeniem ferrytowym) dedykowanym dla kanałów 1-12 +UKF
    Tłumienia dla symetryzatora wykonanego na druku nie ma sensu mierzyć gdyż jego tłumienie będzie bliskie zeru.Więcej na ten temat może powiedzieć pomiar współczynnika fali odbitej
    Analogicznie dla symetryzatora z rdzeniem ferrytowym
    Z porównania obu pomiarów widać ,że dla częstotliwości ok.100 MHz symetryzator z rdzeniem ma współczynnik ok.1,2 zaś wykonany na druku ponad 5 ,co oznacza,że ponad 40 % mocy sygnału zostanie odbite i nie dotrze do odbiornika.Prace nad koncepcją anteny odbierającej "wszystko" trwają od następnego dnia po odkryciu konstrukcji pierwszej anteny.Jak dotąd ,bez powodzenia :)
    Pozdrowienia

1
  • #11 14 Lut 2014 10:51
    [QQQ]
    Poziom 17  

LeDy >>> miałem jednak o Tobie wyższe mniemanie ;)

zen_gac >>> oczywiście że będzie odbierać na jednej antenie zarówno radio jak i TV ( zakładając że warunki na to pozwalają czyli np że kąt pomiędzy nadajnikami radio/tv nie wynosi 90 stopni ) zakres pasma 1-69 obejmuje i radio i TV. a większe tłumienie dla UHF nie powinno mieć większego wpływy dla dobrego sygnału ) Jeśli warunki są trudne () a takie u Ciebie nie są ) powinno się zastosować dedykowaną antenę UKF ( np dookólną ) .

Oczywiście kol "Twórca" ma absolutną rację ale radio najczęściej odbiera poprawnie na "kawałku drutu". więc w 99% przypadków na antenie zewnętrznej odbiór będzie zadowalający.

0
  • #12 14 Lut 2014 11:04
    zen_gac
    Poziom 9  

Tyle, że ja już mam antenę, taką właśnie

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_19-elementowa_dipol_19-21-69_A1910R.htm

bez symetryzatora.

I nadal nie wiem jak to prawidłowo "ugryźć" aby żonka tv miała, a ja cieszyłbym się należytą jakością odbioru programu 3. Polskiego Radia.

Który symetryzator do takiej anteny byłby najwłaściwszy?

Jestem świadomy swojego błędu, że nie poczytałem wcześniej o tymże i nie zapytałem szacownych Kolegów.
    Marna to jednak pociecha.

0
  • #13 14 Lut 2014 12:06
    irekr
    Moderator

Antena, którą masz jest przeznaczona dla odbioru TV a nie do odbioru radia.
    Owszem, jak taką antenę podłączysz do radia UKF to coś tam odbierzesz tym bardziej, ze w okolicach Chełmna, Trzeciewiec jest widoczny gołym okiem w dobrą pogodę i odebrać można na przysłowiowym drucie.

Anteny w Trzeciewcu są ustawione w polaryzacji POZIOMEJ, podobnie jak w pobliskich Kisielicach, równie dobrze odbieranych w Chełmnie. W polaryzacji pionowej można odbierać stacje nadające z samej Bydgoszczy.

Zamiast pytać się o rodzaj symetryzatora zastanów się jakiej instalacji potrzebujesz...

0
  • #14 14 Lut 2014 13:45
    zen_gac
    Poziom 9  

OK, zrobię tak.

Kupię taki symetryzator, jaki zaproponował LeDy
    http://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_iv-v_C0002.htm

Podłączę się również do tego z amplitunerkiem i zobaczę (usłyszę) jak to biega.
    Jeżeli nie będzie wyraźnych szumów z z moich altusków, to ok, tak zostawię. W końcu nie jestem audiofilem.

Jeżeli będą kłopoty z odsłuchem radia, to kupię drugą anteną dedykowaną do odbioru radia i wykonam osobną instalację. Nie jest to w końcu sprawa dużych pieniędzy.

Pozdrawiam,
    zenek g.

1
  • #15 14 Lut 2014 14:55
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

zen_gac napisał:
    Kupię taki symetryzator, jaki zaproponował LeDy
    http://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_iv-v_C0002.htm

Proponuję się zastanowić nad takim zastosowaniem symetryzatora dla częstotliwości 100MHz. :!:

Cytat:
    Jeżeli będą kłopoty z odsłuchem radia, to kupię drugą anteną dedykowaną do odbioru radia i wykonam osobną instalację.

O to właśnie jest "pozytywne" wyjście z "problemu".
    http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1ruz_b_A0210.htm
    http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1ruz_pm_b_A0221.htm
    czy nawet coś "dziwnego" http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1rz_pm_b_A0222.htm

==========

PANOWIE z wieloletnim doświadczeniem (wyimigowanej) "zgryzoty doświadczalnej" --- przypominam o regulaminie tego Forum oraz o tzw. KULTURZE osobistej tu piszących. :!:

LeDy napisał:
    zen_gac napisał:

zenek g.
    No nie wiem za co?? To szkodliwa "porada" !

Regulamin pkt 3.1.9 oraz pkt 3.1.17.

LeDy pozwolę sobie na odpisanie w tym Temacie, ku przestrodze w pojęciu innych "prześmiewców" i Twoich Ostrzeżeń #4 i Twojej reg 3.1.11 .
    3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

[QQQ] napisał:
    LeDy >>> miałem jednak o Tobie wyższe mniemanie

Muszę pozostać bezstronnym ale Modem i nadmienię, że - regulamin pkt 3.1.11 w stosunku do takich wpisów.

==========

LeDy jak wiesz i "słuchasz" to Ja osobiście pozostałem "ostatnim Modem", który jest za TOBĄ. :!: (zastanów się i uszanuj tą moją wypowiedź)
    [QQQ] z funkcji tu pełnionej jako Moderator "prowadzący" ten dział - pozwolę sobie na to, abyś nie komentował w taki sposób wypowiedzi na Forum a zastanowił się nad zachowaniem tych wiadomości w postaci dozwolonej :
    - PW - do Moderatora
    - w bezpośrednim linku do "zainteresowanego"
    - czy "raportu" dla wszystkich Moderatorów (RTV)

Pozdrawiam.
    PS. LeDy (pozostając ostatnim Modem za Tobą) mając wpisy/podpowiedzi systemowe na tym Forum, obawiam się, że któryś z Modów podejmie dość "pochopnie" decyzję wpisu #5 co jak wiesz, będzie skutkowało to z ... (ban).
    PS2. Przemyśl to ...#5
    _____

PS3
    Cytat:
    SP5ANJ >>> jak już cytujesz to cytuj obydwóch Wink

Tu chyba wstecznie (z funkcji "czasowej)" podpowiadam bez żadnej "szkodliwości" dla tego Forum. :!:
    (mój wpis był "dopisaniem danych" w przedziale czasowym) :
    utworzony 16:00
    poprawiony - 16:26

0
  • #16 14 Lut 2014 15:51
    [QQQ]
    Poziom 17  

zen_gac >>> najprościej jak się da :

1. załóż kabel bez symetryzatora ( żyła do jednej śruby ekran do drugiej ) i sprawdź czy idzie poprawnie TV i Radio ( jeśli tak to nie zmieniaj ;) lub załóż symetryzator 1-69 - jeśli nie to.

- jeśli źle radio a TV OK to konieczna oddzielna instalacja do UKF
    - jeśli źle TV a radio dobrze to załóż symetryzator 21-69 i konieczna oddzielna instalacja do UKF

SP5ANJ >>> jak już cytujesz to cytuj obydwóch ;)

0
  • #17 16 Lut 2014 08:11
    zen_gac
    Poziom 9  

do [QQQ]
    Twoja podsumująca rada brzmi bardzo łopatolgiczo-logicznie.
    W sam raz dla laika typu ja. Zrobię jak proponujesz.
    Ciekawe, że symetryzator może być w takiej instalacji jak moja nawet niepotrzebny ...

do SP5ANJ
    Nie rozumiem kwestii zastosowania symetryzatora dla częstotliwości 100Mhz.
    Mogę poprosić o kilka zdań rozwijających?

Pozdrowienia dla Wszystkich!
    zenek g.

0
  • #18 16 Lut 2014 09:52
    SP5ANJ

Witam.

zen_gac napisał:
    Nie rozumiem kwestii zastosowania symetryzatora dla częstotliwości 100Mhz.
    Mogę poprosić o kilka zdań rozwijających?

To całkiem proste.

Zobacz, że polecany symetryzator jest na pasma IV-V i na zdjęciu nawet widać, że służy głównie do "przenoszenia" sygnałów dla TV.

I teraz zauważ jakie pasmo przenoszą ma symetryzator z pasma I-III :

Podpytując Nas o możliwości odbioru radia (myśląc, że radia w przedziale częstotliwości 87,5MHz do 108MHz - zwanym FM) widać wyraźnie dlaczego powinieneś użyć takiego a nie innego symetryzatora.

Podpowiem aby już nie mącić Tobie w głowie, że pokazane na obrazkach symetryzatory mają podwójne działanie bo są one symetryzatorami jak i również transformatorami impedancji (takie 2 w jednym).
    Symetryzator - symetryzuje antenę symetryczną na kabel koncentryczny niesymetryczny.
    Transformator impedancji - zmienia/transformuje impedancję np. z 300Ω (w antenie) na 75Ω (w kablu).

Pozdrawiam.

0
  • #19 17 Lut 2014 13:29
    zen_gac
    Poziom 9  

OK, tyle że nadal nie wiem, dlaczego SP5ANJ poleciłeś zainteresować się symetryzatorem dla częstotliwości 100MHz (akurat takiej, nie innej).

Na zdjęciu widać zakres częstotliwości, owszem, tylko dlaczego taki rozstrzał (5-350Mhz)? Co z tego wynika? To jakiś supersymetryzator ?

Rozumiem już, że są symetryzatory dedykowane dla odbioru TV (dla pasm IV-V), oraz dedykowane dla odbioru radia (pasma I-III).
    Przećwiczył ktoś wpięcie tych dwóch typów symetryzatora w jedną anteną typu
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_19-elementowa_dipol_19-21-69_A1910R.htm
    i na dwoma przewodami doprowadzić sygnał do właściwych odbiorników?

Pozdrawiam,
    zenek g.

0
  • #20 17 Lut 2014 19:23
    LeDy
    Poziom 43  

zen_gac napisał:

Ogólnie przyjęte jest, że do odbioru UKF jest właściwa antena. Nawet mi nie przeszło przez myśl, że ktoś może chcieć odbierać UKF na antenie " szerokopasmowej TV" i dlatego był ten wpis o symetryzatorze 1-69 jak porada szkodliwa. . Z tym wpięciem dwóch symetryzatorów to sobie robisz żarty?

0
  • #21 17 Lut 2014 19:56
    SP5ANJ

Witam.

zen_gac napisał:
    OK, tyle że nadal nie wiem, dlaczego SP5ANJ poleciłeś zainteresować się symetryzatorem dla częstotliwości 100MHz (akurat takiej, nie innej).

Bo to ± środek pasma radiofonicznego zwanym FM.
    87,5MHz < 100MHz < 108MHz

Cytat:

Następny tak "zmyślone" pytanie (napisałem delikatnie "zmyślone) spowoduje regulaminowe zamknięcie tematu.
    Regulamin pkt 3.1.17.
    3.1.17. Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.

Ty chyba sobie z Nas jakieś "jaja" robisz, czyż nie. :?:

Pozdrawiam.

0
  • #22 17 Lut 2014 22:01
    zen_gac
    Poziom 9  

Z całym szacunkiem dla Wszystkich - nie robię sobie żartów, tym bardziej tzw.jaj.

Po prostu - pytanie od laika i tyle, które co najwyżej należałoby skwitować odpowiedzią typu "nie ma takiej opcji, tak to nie pójdzie", a nie straszyć, czy też grozić - jak zwał , tak zwał - zamknięciem tematu.

Podsumowując - dowiedziałem się wystarczająco. Dziękuję wszystkim.
    Temat ja zamykam.

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie!

zenek. g

0
  Szukaj w 5mln produktów