Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ariston Genus Tank 27 RI - Nagrzewanie wody w zasobniku na raty

13 Lut 2014 16:17 2526 9
  • Poziom 9  
    Witam
    Mam problem z kotłem Ariston Genus Tank 27 RI, który polega na nagrzewaniu wody w zbiorniku na raty - tzn. po załączeniu palnik moduluje do minimum (ok. 10-20 sek) następnie następuje wyłączenie palnika, pompa w dalszym ciągu załączona (10-20sek) ponowny zapłon - grzanie i tak ok. 5- 10 cykli. Ogrzewanie CO działa O.K. Serwisanci (polecani przez Aristona) wymienili czujnik temperatury w zasobniku, przeczyścili zawór trójdzielny, przeprowadzili regulację i w dalszym ciągu to samo. Sugerują odkamienienie wężownicy w zasobniku wody. Wymiennik w kotle jest systematycznie odkamieniany (co 3 - 4 lata). Wydaje mi się, że to błędny trop . Proszę o podpowiedzi
  • Poziom 36  
    Witam. Coś jest przytkane zapewne. Lub też elektronika szfankuje.
  • Poziom 9  
    Dzięki za podpowiedź. Zasobnik odłączyłem od instalacji, odkręciłem rewizję (dekiel), odkamieniłem zbiornik i wężownicę (myjką ciśnieniową) z zewnątrz - wnętrze wężownicy przepłukałem odkamieniaczem - jest drożne. Po załączeniu ogrzewania CWU sprawdzałem "na dotyk" czas pojawienia się temperatury na wejściu i wyjściu do wymiennika spiralnego w zasobniku "na oko" - ok. 10-15 sek. Po czyszczeniu powrót jest dłużej chłodny, ale i tak problemy cyklicznej pracy pozostały - kocioł wyłącza palnik przy ok. 85°C i ponownie załącza go przy ok.80°C (mam dodatkowy termometr na wyjściu z kotła) Serwis sugerując się możliwością przegrzewania i tak zmniejszył moc max. na nagrzewaniu CWU, ale i to też nie dało rezultatu. Następny krok to sprawdzenie pompy - wydaje czasami trochę dziwne dźwięki przy trybie CWU (na trybie CO - jest cisza). Kolejny krok to sprawdzenie czujnika na zaworze trójdzielnym - być może jest walnięty, wygląda jakby był lekko mechanicznie uszkodzony (pod osłoną gumową), ale nie wiem czy jest możliwe by dawało to takie objawy i tylko przy grzaniu CWU. Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Witam.
    Problem rozwiązałem - przyczyna bardzo prozaiczna, nie kontaktowało połączenie przewodu czujnika temperatury (z zasobnika CWU) na połączeniu w złączce w kotle. Wymiana czujnika okazała się zbędna inne czynności w zasadzie też - można je ew. potraktować jako przegląd serwisowy i konserwację.

Informacja dla ewentualnych użytkowników Aristona z podobnymi problemami;
    1. sprawny czujnik posiada rezystancję ok. 13kΩ dla temp. ok.10°C i ok. 3kΩ dla temp. ok.50°C (dane bardzo przybliżone, ale pomogą przy sprawdzaniu czujnika)
    2. w przypadku odłączenia czujnika (uszkodzenia) - lub wyjęcia go na zewnątrz zasobnika, kocioł będzie się zachowywał tak jak opisałem w postach powyżej tzn. po osiągnięciu temp. na wyjściu z kotła ok. 80-85°C (przegrzanie) palnik się wyłącza, ale pompa pracuje! i tak cyklicznie. Uwaga! kocioł nie sygnalizuje przegrzania - wyłącza tylko palnik.
    W przypadku sprawnego czujnika (oczywiście umieszczonego w wewnątrz zasobnika) wyłączenie palnika następuje po nagrzaniu wody równocześnie z wyłączeniem pompy.
    3. Po długim okresie eksploatacji (15lat i przy miękkiej wodzie) warto odkamienić zasobnik. Chyba najprościej zasobnik ułożyć na boku (otwarty otwór cyrkulacyjny na dole) i po 20 min mycia myjką, zasobnik jak nowy (warto zmodernizować dyszę myjki by podawała strumień pod kątem prostym). Wężownicę czyściłem silnym strumieniem wody i odkamieniaczem -2h.
    Dziękuję za podpowiedzi.
    Jak nie będzie pytań zamknę temat.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Witam
    Dodam, że problem powtórzył się i ponownie nastąpiło cykliczne wyłączanie CWU. Przy przekraczaniu 85°C reagował czujnik zamontowany w zaworze trójdzielnym (termistor 10k).
    Podejrzewając niesprawną pompę włączyłem w szereg przepływomierz - okazało się, że jest utrudniony przepływ - sama pompa na stanowisku nie wykazywała odstępstw od parametrów fabrycznych. Okazało się, że dławienie przepływu następowało na zaworze zwrotnym usytuowanym pomiędzy wyjściem CWU z kotła, a zasobnikiem wody. W tym zaworze jest fabrycznie zamontowane sitko i właśnie na nim zebrał się osad (szlam) skutecznie dławiąc przepływ CWU, a tym samym powodując przegrzewanie się wody na wymienniku - modulacja nie pozwalała już na dalszą minimalizację płomienia i czujnik temperatury ( termistor) wyłączał palnik nie wyłączając pompy. Po schłodzeniu ponownie załączał palnik itd.. . Co ciekawe czujnik przegrzanie (bimetaliczny) nie sygnalizował przegrzania, a presostat nie sygnalizował niskiego ciśnienia.
  • Poziom 11  
    jacksew napisał:
    Witam
    Dodam, że problem powtórzył się i ponownie nastąpiło cykliczne wyłączanie CWU. Przy przekraczaniu 85°C reagował czujnik zamontowany w zaworze trójdzielnym (termistor 10k).
    Podejrzewając niesprawną pompę włączyłem w szereg przepływomierz - okazało się, że jest utrudniony przepływ - sama pompa na stanowisku nie wykazywała odstępstw od parametrów fabrycznych. Okazało się, że dławienie przepływu następowało na zaworze zwrotnym usytuowanym pomiędzy wyjściem CWU z kotła, a zasobnikiem wody. W tym zaworze jest fabrycznie zamontowane sitko i właśnie na nim zebrał się osad (szlam) skutecznie dławiąc przepływ CWU, a tym samym powodując przegrzewanie się wody na wymienniku - modulacja nie pozwalała już na dalszą minimalizację płomienia i czujnik temperatury ( termistor) wyłączał palnik nie wyłączając pompy. Po schłodzeniu ponownie załączał palnik itd.. . Co ciekawe czujnik przegrzanie (bimetaliczny) nie sygnalizował przegrzania, a presostat nie sygnalizował niskiego ciśnienia.

wypatrzylem sitko ale w zaworze trojdzielnym , do zaworu dochodzą 3 przewody zatem nie może tam być termistora.
  • Poziom 9  
    Witam
    Sitko (a właściwie blaszka z otworami) znajduje się w zaworze (grupie) bezpieczeństwa w miejscu zaznaczonym niebieską strzałką, fotografia przedstawia połączenie inne niż w oryginale dlatego, że kocioł CO jest po drugiej stronie ściany. Woda z pieca do wężownicy wewnątrz zbiornika płynie zgodnie z czerwoną strzałką i po przejściu przez grupę bezpieczeństwa (z sitkiem) to to wskazane niebieską strzałką idzie dalej do wężownicy zbiornika - zielona strzałka. U mnie to właśnie było przyczyną dławienia przepływu i przegrzewania pieca (tylko przy grzaniu wody do mycia).
    Dodatkowo dodam, że gumowa przepona w presostacie jest tak zaprojektowana, że zbierający się tam szlam praktycznie go blokuje i to może powodować, że presostat może w krytycznym momencie nie zadziałać.
  • Poziom 11  
    jacksew napisał:
    Ponownie musiałem czyścić piec - okazja do sfotografowania winowajcy problemu.

Szukam firmy (a raczej osoby kompetentnej) z Wrocławia co potrafii usunąc mi dokładnie taką samą usterkę w tym samym modelu kotła.
    Proszę o kontakt.
    Ps może być z wojewodztwa dolnosląskiego lub dalej