Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[evb5.1] Jakie są możliwe uszkodzenia po nieprawidłowym podłączeniu?

elektryk1234567890 13 Lut 2014 16:40 1413 6
 • #1 13 Lut 2014 16:40
  elektryk1234567890
  Poziom 9  

  Witam. Mam problem z zestawem evb5.1. Jakiś czas temu zakupiłem tą płytkę i wszystko działało jak należy. Postanowiłem zrobić na niej układ pozwalający sterować silnikiem krokowym (wyjętym ze starego skanera).
  Skorzystałem z gotowego programu dołączonego do książki o programowaniu w c (4 piny portu D podłączone do ULN2803 a jego wyjście do silnika ). Połączyłem wszystko jak należy z jednym wyjątkiem. W evb5.1 na wyjściu układu ULN2803 nie zauważyłem że po obu stronach na końcach są plusy co oznacza zasilanie. Nie zwróciłem na to uwagi i pierwsze cztery wyjścia ULN2803 (wśród których pierwsze było zasilaniem) podłączyłem do czterech wyprowadzeń silnika, a piąty kabel podłączyłem jeszcze do +12V - nie wiedziałem, że pierwszy też jest podłączony do napięcia. Silnik działał, a wirnik zaczął się prawie niezauważalnie kręcić raz w prawo, a raz w lewo. Nie wiedziałem co się dzieje i możliwe, że zrobiłem jeszcze jakieś zwarcie. Wyjąłem programator z usb i podłączyłem całą płytkę pod zasilacz - programator pozostał podłączony do płytki. Zauważyłem, że silnik w ogóle się nie kręci. Nadal nie wiedziałem, że nieprawidłowo podłączyłem wyjścia ULN2803 z silnikiem i pomyślałem, że silnik potrzebuje więcej napięcia. Dołączyłem jeszcze 4 V i na pinie pojawiła się iskra, mikrokontroler (atmega32) zaczął się bardzo grzać i świecąca się dioda na programatorze zgasła. Szybko odłączyłem zasilacz i wszystkie połączenia. Próbowałem podłączyć płytkę do komputera, ale okazało się, że programator się spalił. W evb5.1 jest możliwość programowania przez usb - układ FT232. podłączyłem więc zestaw i wymieniłem mikrokontroler na inny (też atmega32).
  Komputer zauważył nowy programator i pobrałem sterowniki. Problem w tym, że żaden program (avr calculator, boot loader) nie odnajdują połączenia usb z mikrokontrolerem. W avrdude-GUI pokazuje taki komunikat:

  avrdude.exe: BitBang OK
  avrdude.exe: pin assign miso 2 sck 5 mosi 6 reset 7
  avrdude.exe: drain OK

  ft245r: bitclk 9600 -> ft baud 4800
  avrdude.exe: ft245r_program_enable: failed
  avrdude.exe: initialization failed, rc=-1
  Double check connections and try again, or use -F to override
  this check.


  avrdude.exe done. Thank you.  Sprawdziłem jeszcze miernikiem piny i okazuje się, że nawet po wyjęciu mikrokontrolera z płytki, ale gdy sama płytka jest zasilana przez np. usb to na pinie PD0, PC0 i PC1 jest stan wysoki (napięcie 5V, pozostałe = 0V). Sprawdzając miernikiem zauważyłem, że pozostałe urządzenia na płytce (diody, wyświetlacze) działają. Zauważyłem też, że jak podepnę stary mikrokontroler do płytki to znów się nagrzewa i na całym pocie B i D jest stan wysoki. Z kolei jak podłączam nowy to tylko na PD0, PC0 i PC1 jest stan wysoki, a mikrokontroler nie nagrzewa się tak bardzo jak pierwszy.
  Wreszcie pytanie: czy uszkodziłem cały zestaw uruchomieniowy i nadaje się na śmieci, czy jest szansa aby go jakoś naprawić. Nie mam jeszcze nowego programatora i nie mogę na razie sprawdzić czy na innym programatorze będzie ok.
  Poprawiłem tytuł na bardziej oddający problem i zgodny z regulaminem p. 3.1.15. LordBlick

  0 6
 • #2 13 Lut 2014 20:13
  elektryk1234567890
  Poziom 9  

  Mam 2 pytania:
  1.Czy jeśli w zestawie evb5.1 po podaniu odpowiedniego napięcia poszczególne elementy działają - diody świecą, wyświetlacz siedmiosegmentowy i led również oraz po sprawdzeniu miernikiem z brzęczykiem połączeń między nimi można wykluczyć uszkodzenie zestawu?
  2.Czy nieprawidłowe podanie napięcia 15 V może uszkodzić zestaw?


  Moderowany przez dondu:

  Nie powielaj tematów. Złączyłem oba w jeden.

  0
 • #3 13 Lut 2014 20:38
  dondu
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  elektryk1234567890 napisał:
  Wreszcie pytanie: czy uszkodziłem cały zestaw uruchomieniowy i nadaje się na śmieci, czy jest szansa aby go jakoś naprawić.

  Więcej optymizmu :) Niestety należy po kolei sprawdzić poszczególne fragmenty zestawu. Tutaj nie ma złotej podpowiedzi - trzeba szukać, zakasać rękawy schemat, lutownica, multimetr i do dzieła.

  ... płytka stykowa rulez!

  0
 • #5 14 Lut 2014 17:52
  emarcus
  Poziom 35  

  elektryk1234567890 napisał:
  Mam 2 pytania:
  1.Czy jeśli w zestawie evb5.1 po podaniu odpowiedniego napięcia poszczególne elementy działają - diody świecą, wyświetlacz siedmiosegmentowy i led również oraz po sprawdzeniu miernikiem z brzęczykiem połączeń między nimi można wykluczyć uszkodzenie zestawu?
  Tym sposobem sprawdzisz tylko te peryferyjne, dodatkowe elementy, które przypadkowo (w/g uznania projektanta płytki) znalazły się we wspólnym zestawie jako komplet (Kit).
  Cytat:


  2.Czy nieprawidłowe podanie napięcia 15 V może uszkodzić zestaw?


  To zależy jak 'głęboka' była ta nieprawidłowość...
  W/g. datasheet ULN2xx dopuszcza obciążenia do 500mA (w normalnym układzie).
  Wg twojej relacji stepper zachowywał się w dziwny 'nienormalny' sposób . Należy tu wnioskować że być może z powodu błędnego softu stepper był sterowany jednocześnie do pracy w dwu różnych kierunkach, co mogło powodować nadmierny prąd w uzwojeniach, co oczywiście nie jest tak groźne dla silnika, ale mogło spowodować spustoszenie na płytce. Najpierw prawdopdobnie spaliłeś ULN, a i przy okazji przegrzały się połaczenia ścieżek, w skarajnym przypadku mogły się też przepalić lub spowodować zwarcie do innych sąsiednich obwodów.
  Zwarcia w spalonym ULN mogły spowodować spalenie podłączonych portów wyjściowych processora itd.

  Czy te 15V mogło zawinić(?) - raczej NIE!
  Zarówno zasilanie płytki toleruje podwyższone napięcie do 24V, a także układy ULN dopuszczaja napięcie w zakresie do 50V.

  Jezeli po wymianie processora na nowy, (niezaprogramowany) i przy jego 'gołym' zasilaniu (żadnych mostków na wyprowadzeniach portów) masz 5V na niektórych pinach (PD.0; PC.0; oraz PC.1) poza zasilaniem i Reset, to wskazuje na uszkodzona płytę !!! Przeanalizuj diagram ze str 11 instrukcji twojej płytki.

  Brak komunikacji z nowym processorem w relacji: USB=>FT232=> processor; jest zjawiskiem normalnym, bo w nowym uC nie masz odpowiedniego bootloadera.

  e marcus

  0
 • #6 14 Lut 2014 19:23
  piotrva
  Moderator na urlopie...

  emarcus napisał:
  Jezeli po wymianie processora na nowy, (niezaprogramowany) i przy jego 'gołym' zasilaniu (żadnych mostków na wyprowadzeniach portów) masz 5V na niektórych pinach (PD.0; PC.0; oraz PC.1) poza zasilaniem i Reset, to wskazuje na uszkodzona płytę !!!

  Niestety nie ma Kolega racji - PC0...1 mają 5V, gdyż są podłączone do magistrali I2C i występują rezystory podciągające
  PD0...1 są podpięte do FT232RL więc 5V na PD0 też mnie nie dziwi.

  0
 • #7 26 Kwi 2014 13:44
  elektryk1234567890
  Poziom 9  

  Okazało się, że uszkodzeniu uległ procesor. Zestaw jest sprawny. Na pinach było napięcie, ponieważ był włączony jtag. Dziękuję za odpowiedzi.

  0