Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Liebherr CUesf 3503 - nie chłodzi

Rudy69 13 Lut 2014 20:18 3831 6
 • #1 13 Lut 2014 20:18
  Rudy69
  Poziom 9  

  Witam wszystkich!

  Proszę o pomoc w sprawie chłodziarko zamrażarki Liebherr CUesf 3503. Mam ją od 3.5roku i w zeszłym tygodniu przestała chłodzić. Jest to urządzenie jedno agregatowe. Agregat lekko "bzyczy", elektronika się świeci ale nie reaguje na zmiany temperatury, dodatkowo grzeje grzałka w bocznej ściance przez co w pewnym momencie było w lodówce 35stopni... Ciekawe jest to że po włączeniu opcji superfrost lekko ożywa i przynajmniej w zamrażalniku jest temperatura taka jak powinna być w chłodziarce. W chłodziarce natomiast czuć lekki chłód i jest ok 15-20stopni. Był serwisant z Liebherra, odłączył grzałkę w boku lodówki i stwierdził że powodem złego działania jest agregat. I teraz się zastanawiam czy ma rację, bo jednak lodówka lekko chłodzi co by sugerowało raczej ubytek czynnika chłodzącego lub usterkę czujnika temperatury.

  Czy któryś z kolegów/koleżanek miał podobny problem albo ma pomysł jak to rozwiązać?

  Pozdrawiam!

  0 6
 • #2 14 Lut 2014 20:49
  walter56
  Poziom 15  

  Na podstawie tego opisu trudno stwierdzić, czy przyczyną jest uszkodzenie sprężarki czy (w tym wypadku duży) ubytek czynnika chłodniczego. Objawy są bardzo podobne. Doświadczony fachowiec może to stwierdzić po wielu szczegółowych badaniach.
  Taki nagły brak efektu chłodniczego wskazuje z większym prawdopodobieństwem na uszkodzenie sprężarki (np: uszkodzony jeden z zaworów, pęknięta wewnętrzna rurka tłoczna, uszczelka głowicy), o ile słychać, że sprężarka pracuje. Przy niektórych tego typu uszkodzeniach sprężarka może jeszcze dawać pewną różnicę ciśnień, ale wydajność jej spada bardzo gwałtownie zbliżając się do zera.

  0
 • #3 16 Lut 2014 22:08
  Rudy69
  Poziom 9  

  Dziękuję za zainteresowanie tematem. Zrobiłem jeszcze kilka prób i temperatura w chłodziarce waha się pomiędzy 9 a 15stopni, a temperatura w zamrażarce utrzymuje się na poziomie -7stopni (niezależnie od włączonego SUPERFROST). Popatrzyłem jeszcze na tył lodówki i tylny radiator jest lekko ciepły. Agregat jest gorący, rurka A również jest gorąca, rurka C (czarna) lekko ciepła, rurka B również lekko ciepła. Czy biały osad na rurce o oznaczeniu D może oznaczać ubytek czynnika?


  Liebherr CUesf 3503 - nie chłodzi Liebherr CUesf 3503 - nie chłodzi

  0
 • Pomocny post
  #4 16 Lut 2014 22:38
  walter56
  Poziom 15  

  Z tych zdjęć wynika, że lodówka była już przez serwis naprawiana.
  Ten biały nalot na rurce D (także na innych) to pozostałość po topniku. Ta grubsza rurka (B) to filtr odwadniacz. Wychodzi z niego na dolnym końcu kapilara (cieniutka miedziana rurka). Proszę sprawdzić, czy da się wyczuć różnicę temperatur w górnej i dolnej części filtra i na kapilarze. Jeśli jest różnica po dłuższej pracy sprężarki to może być niedrożny filtr.

  0
 • #5 17 Lut 2014 14:38
  Rudy69
  Poziom 9  

  Ciekawe spostrzeżenie, jako że lodówka jest u nas od nowości i do tej pory serwisu nie widziała... Jeżeli chodzi o odwadniacz to jest zimny na całej długości, kapilara również zimna. Natomiast w dniu dzisiejszym czarna rurka od agregatu była gorąca tak że ciężko było się do niej dotknąć, tylny radiator również był gorący i było słychać przepływający gaz w górnej części lodówki. Temp. w chłodziarce 11stopni.

  0
 • #6 17 Lut 2014 17:54
  walter56
  Poziom 15  

  Serwis mógł naprawiać ją przed sprzedażą. Wskazują na to pozostałości topnika w miejscach lutowań i nadmierne oblanie spoiwem srebrowym górnej części filtra.
  Strasznie trudno jest jednoznacznie określić przyczynę tej awarii bez możliwości samodzielnego zdiagnozowania sprzętu.
  W takich sytuacjach podpinam w różne miejsca układu chłodniczego czujniki temperatur i rejestruję na laptopie. Podpinam się ze stacją do końcówki serwisowej (rurka A), robię próżnię w przewodach podłączeniowych i obserwuję parametry pracy.
  Dodatkowo stara sprawdzona metoda - osłuchiwanie przez przyłożenie ucha do lodówki. Tym sposobem można usłyszeć czy wtryskiwany czynnik chłodniczy do parownika to ciecz czy gaz. Znaczenie ma tu rodzaj wydobywającego si dźwięku, jego zmiana w czasie i długość trwania po wyłączeniu sprężarki.
  Dopiero po tych elementach diagnozy mogę z wielkim prawdopodobieństwem określić rodzaj awarii.

  0
 • #7 19 Lut 2014 12:42
  Rudy69
  Poziom 9  

  Dzięki za pomoc, czyli zostaje mi zdać się na serwis, bo niestety sam tego nie będę wstanie ogarnąć.

  0