Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PWM, RGB ze wspólną anodą, jaki tranzystor?

want3d90 13 Lut 2014 21:33 3498 9
  • #1 13 Lut 2014 21:33
    want3d90
    Poziom 5  

Witam,
    Ostatnio udało mi się zrealizować sterowanie jasnością diody RGB (wspólna anoda) przy wykorzystaniu PWM i mikrokontrolera ATmega8. Podłączyłem +12V do kolektora tranzystora NPN, bazę zabezpieczyłem rezystorem i podpiąłem do pinu generującego PWM (PB1), emiter podłączyłem do wspólnej anody RGB, a 3 katody bezpośrednio do GND.
    Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć w jaki sposób zmienić sposób połączeń tak, żeby móc sterować każdym kolorem z osobna, a nie jak do tej pory wszystkimi na raz? Czy należy skorzystać z tranzystorów PNP?
    Czy muszę zaangażować pozostałe dwa piny PWM?

0 9
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 13 Lut 2014 21:38
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Witaj.

1. Tranzystor NPN nie będzie pracował poprawnie przy takim podłączeniu. Należy zastosować PNP lub zmienić położenie NPN, czyli kolektorem do katod a emiterem do masy.

2. Diody mają swoje ograniczenia prądowe, a nie piszesz nic o tym - łączenie równoległe także ma swoje problemy: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/Dioda-LED-elektroluminescencyjna.html

3. PWM + LED + ludzkie oko - przykłady także w powyższym linku.

4. Każda dioda (R, G i B) to jeden pin PWM - czy wykorzystasz sprzętowe możliwości, czy też zrobisz programowo na dowolnych pinach - Ty decydujesz.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 13 Lut 2014 21:44
    want3d90
    Poziom 5  

Wszystko jasne.
    Dziękuję za pomoc i wyrozumiałość.

edycja:
    W ramach upewnienia: (oczywiście wszędzie, gdzie potrzeba, są odpowiednie rezystory)
    PWM, RGB ze wspólną anodą, jaki tranzystor?
    Dobrze?

0
  • #4 13 Lut 2014 22:45
    emarcus
    Poziom 35  

want3d90 napisał:
    Wszystko jasne.
    Dziękuję za pomoc i wyrozumiałość.

edycja:
    W ramach upewnienia: (oczywiście wszędzie, gdzie potrzeba, są odpowiednie rezystory)
    .............
    Dobrze?

NIE, rysunek nie jest tak "oczywisty" jak piszesz!
    Brakuje rezystorów w kolektorach tranzystorów NPN (pomiędzy zasilaniem (+12V) a diodami; rezystory te mogą być równie włączone po drugiej stronie diod.
    Ponieważ Vf dla kazdej diody jest inne, zatem te rezystory będą różne aby kompensować różnice spadków napięć, tak aby przy tymsamym wypenieniu PWM
    otrzymać względnie równy poziom iluminacji diod (mozliwie ten sam prąd).
    Wtedy możesz manipulować wypełnieniem w oddzielnych kanałach PWM.

e marcus

0
  • #5 13 Lut 2014 23:16
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

want3d90 napisał:
    Wszystko jasne.

Oj, nie jest jasne, co wypunktował kol. emarcus. Nie czytałeś artykułów które Ci wskazałem - nie spiesz się, bo to zła droga i kończy się zbędnymi dodatkowymi kosztami :)

0
  • #6 13 Lut 2014 23:17
    eleproject

Poziom 17  

Wyjaśniając maksymalnie - wsadź po rezystorze pomiędzy każdą diodę i jej tranzystor.

0
  • #7 13 Lut 2014 23:32
    Marek_Skalski
    Moderator Projektowanie

Przy odpowiednio dobranych rezystorach bazowych, tranzystory będą pracowały jak sterowane źródła prądowe (nie wchodząc w nasycenie) i ledy będą cieszyły oko barwnym strumieniem.
    Ale to nie jest prawidłowe działanie. To raczej niskobudżetowe kombinowanie, którego konsekwencją są zwiększone wydatki i zmarnowany czas, a jedynym zyskiem jest zdobycie wiedzy, że tak postępować nie należy.
    want3d90
    Odżałuj 5 minut na przeczytanie co to jest i do czego służy rezystor, jak działa tranzystor i dioda świecąca. Ciekawe czy ktoś jeszcze pamięta słowo "elektroluminescencyjna"? :)
    Dondu wskazał Ci bardzo dobre źródło informacji, więc skorzystaj. Jak nie, to szybko zabijesz RGB i pewnie też swój zapał do działania.
    Nie rozumiem dlaczego zasilasz te diody z 12V zamiast 5V? Jakiej mocy są te diody? Jaki prąd nominalny i napięcie przewodzenia? Jak znasz odpowiedzi, to policzysz wartości rezystorów.
    A tranzystory możesz zamienić na MOS-FETy. Cena ta sama, a sprawność energetyczna jest wyższa i łatwiej nimi sterować.
    Pozdrawiam!

0
  • #8 14 Lut 2014 10:33
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Tak z mojej codziennej praktyki popartej teorią zresztą:

- jeśli dioda nie ma służyć do celów oświetleniowych, a sygnalizacyjnych (lampka stanu, radosne migadełko pokojowe), to żaden tranzystor nie jest potrzebny, bo do tych zastosowań wystarczają prądy rzędu 2 mA, a to potrafi wydać z siebie dowolny mikrokontroler. Co więcej, w takich zastosowaniach sprawdza się zasilanie 3.3 V, co nie jest takie oczywiste - dioda RGB, rezystory 470R lub 220R i mamy bardzo sympatyczną lampkę. Przy 5 V rezystory powinny mieć nieco większą rezystancję.

12 V jest sens stosować wtedy, gdy chcemy wysterować np. taśmę RGB z diodami połączonymi szeregowo trójkami. Wtedy jednak sterujemy to tranzystorami NMOS, a nie npn, bo inaczej przegrzejemy tranzystory.

Jeśli już upieramy się na coś na kształt źródła prądowego i zasilamy diody z min. 5V, to dobrze jest dać rezystor w emiterze tranzystora npn zamiast w kolektorze - mamy za darmo stabilizację (przybliżoną) prądu.

0
  • #9 15 Lut 2014 18:14
    want3d90
    Poziom 5  

emarcus napisał:

Brakuje rezystorów w kolektorach tranzystorów NPN (pomiędzy zasilaniem (+12V) a diodami; rezystory te mogą być równie włączone po drugiej stronie diod.

Zgadza się, ale ja wiedziałem i wiem o tym. Nie narysowałem ich na schemacie, bo interesowało mnie tylko podłączenie NPN i dlatego napisałem:

want3d90 napisał:

(oczywiście wszędzie, gdzie potrzeba, są odpowiednie rezystory)

Co jak sądzę odebraliście jako odpowiednie wartości rezystorów (tych które są, jedynie).

emarcus napisał:

Ponieważ Vf dla kazdej diody jest inne, zatem te rezystory będą różne aby kompensować różnice spadków napięć, tak aby przy tymsamym wypenieniu PWM
    otrzymać względnie równy poziom iluminacji diod (mozliwie ten sam prąd).
    Wtedy możesz manipulować wypełnieniem w oddzielnych kanałach PWM.

Tak, to też też wiedziałem i wiem.
    Problem polega na tym, że nie steruję pojedynczą diodą RGB tylko kupioną "lampką" zbudowaną z 21 RGB SMD5050. Nie mam jej schematu, ale udało mi się ją w miarę możliwości rozebrać i doliczyłem się 21 rezystorów. Czyli wychodziłoby na to, że konstruktor "lampki" ograniczył każdą diodę jednym rezystorem - wspólnym dla każdej z barw. No chyba, że istnieje jakieś inne połączenie tych elementów, którego nie umiem sobie wyobrazić. Jeśli tak, to przepraszam.

BlueDraco napisał:

12 V jest sens stosować wtedy, gdy chcemy wysterować np. taśmę RGB z diodami połączonymi szeregowo trójkami. Wtedy jednak sterujemy to tranzystorami NMOS, a nie npn, bo inaczej przegrzejemy tranzystory.

A jeżeli cała "lampka" pobiera 3,5W, a użyte przeze mnie 3 tranzystory to BD139?

Jeśli znowu popisałem jakieś herezje, to proszę ostro, żebym zapamiętał.

0
  • #10 15 Lut 2014 20:56
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Jeżeli cała lampka pobiera 3.5 W to czym prędzej wyrzuć npn i zastąp je maluśkimi MOSFETami w SOT23, np. TSM2302CX, (dając zasilanie 5 V o ile diody nie są połączone szeregowo). Inaczej npn i rezystory będą wymagały radiatorów.

To co piszesz, wskazuje jednak raczej na diody połączone szeregowo w łańcuchy po 3, wymagające zasilania z 12V. Użycie małych NMOS zamiast dużych npn pozostaje w mocy.

0