Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SCANIA R420 2008r - nierówna praca silnika, metaliczny dźwięk, kopci na czarno

13 Lut 2014 22:02 8601 12
  • Poziom 11  
    Witam kolegów i jednocześnie proszę o sugestie co do usterki w Scani R420. Samochód gwałtownie tj. z dnia na dzień zaczął nierówno chodzić na wolnych obrotach. Z daleka słychać, ze silnik nierówno pracuje, lekko przerywa, ma metaliczny pogłos i kopci na czarno przy przegazówkach i zmianie biegów. Sprawdzane były cewki od kata i dawki wtrysku, zawór gaszenia, filtr paliwa i wszystko wygląda dobrze. Podejrzewam któryś pompowtrysk.
    Co o tym sądzicie?
  • Poziom 34  
    Sądzimy że powinieneś zacząć od diagnostyki, w SDP masz możliwość sprawdzenia w jakiej kondycji są pompowtryski. Bo może się okazać że wystarczy tylko zrobić regulacje luzów.
  • Specjalista - Samochody Ciężarowe
    Nie sądzę by regulacja zaworów i napięcia wstępnego pompowtryskiwaczy pomogła skoro silnik zaczął źle pracować z dnia na dzień.
  • Poziom 17  
    Trzeba zacząć od dokładnego sprawdzenia układu paliwowego.

Wycieki, zapowierztenie itd
  • Poziom 11  
    Nie posiadam urządzenia diagnostycznego typu SDP lub podobne. Przejrzałem cewki od kąta i dawki, zawór gaszenia, filtry. Cewki nieporozkręcane były. Układ niezapowietrzony. Świeci komunikat USTERKA SILNIKA. Dziwne zjawisko. Samochód zjechał z trasy w piątek wieczorem. Wymieniłem filtr paliwa w sobote rano. Po wymianie filtra normalnie odpalił, pochodził 10-15 min zeby sie odpowietrzył i wyłączyłem silnik. W poniedziałek rano przed wyjazdem w trasę po odpaleniu slnika od razu nierówna praca, lekkie "gdakakanie", przy przegazówkach przykapcanie na czarno i komunikat USTERKA SILNIKA. W trasę samochód pojechał. Zrobił 700km. W czasie jazdy czarny dym przy zmianie biegów, lekki spadek mocy. Cały czas komunikat USTERKA SILNIKA.
    Chyba w nocy z niedzieli na poniedziałek krasnoludki przyszły i grzebały przy silniku bo inaczej ciężko to wytłumaczyć.
  • Specjalista - Samochody Ciężarowe
    normales napisał:
    Chyba w nocy z niedzieli na poniedziałek krasnoludki przyszły i grzebały przy silniku bo inaczej ciężko to wytłumaczyć

Bolek wczoraj żył a dzisiaj nie żyje.... Tyle w temacie krasnoludków.

W temacie usterki silnika to odczytaj kody błędów ze sterownika EMS. I instrukcja odczytywania usterek jest podana na forum.
  • Poziom 1  
    witam.
    wczoraj zapaliła mi sie usterka silnika. kod ems 5703 i nic poza tym.
    pomożecie? scania r 420 2007r.

Dodano po 1 [minuty]:

aha, dodam jeszcze ze cały czas pali się kontrolka ładowania.
  • Poziom 31  
    dewil66 napisał:
    kod ems 5703 i nic poza tym

dewil66 napisał:
    aha, dodam jeszcze ze cały czas pali się kontrolka ładowania.

Sam sobie kolega odpowiedział na pytanie.
    dewil66 napisał:
    pali się kontrolka ładowania

Niech kolega ugasi na początek pożar tych kontrolek :D
  • Poziom 38  
    Możliwe, że uszkodziłeś filtr przy zakładaniu (oring) Zmierzyć ciśnienie na obudowie filtra w czasie pracy.
    Dalej to należy pewno sprawdzić pompowtryski, trudno bez sdp3 ( z nim jeszcze trudniej)
    Pracownicy np ASO kraków nie potrafią prawidłowo interpretować wykresu balansu cylindrów..
    Opisywałem już usterkę z dodatkowym otworem w rozpylaczu..

Sprawdzam to dość prosto: wymont popowtrysku, demontaż górnej części ze sprężyną, wkładam sam tłok bez sprężyny i sobie pompuję ręcznie i patrzę jak rozpyla. Robiąc taki pokaz posikałem ropką nową kurtkę szefa- oj się działo..
    Trzeba korzystać z pojemnika z paliwem i nabierać jak do strzykawki.
    Nie polecam rozkręcania pompki, bo bez odpowiedniego narzędzia są problemy z dokręceniem rozpylacza.
    Jaki to rodzaj dźwięku metalicznego- trzeba z tym do fachowców, bo może być to groźne, np utrącony zawór.
  • Poziom 30  
    Cześć kwantor ale za tą kasę co szef zaoszczędził na paliwie po znalezieniu uszkodzonej pompki to stać go nie na jedną taką kapote,powinien to potraktować jako koszta związane z diagnostyką układu paliwowego scania HPI :D .Co do tego kopcenia to odczytaj te błędy skoro wyświetla się usterka silnika,coś powinno się zaradzić na tn problem :D
  • Poziom 38  
    szaman108 napisał:
    Cześć kwantor ale za tą kasę co szef zaoszczędził na paliwie po znalezieniu uszkodzonej pompki to stać go nie na jedną taką kapote,powinien to potraktować jako koszta związane z diagnostyką układu paliwowego scania HPI :D .Co do tego kopcenia to odczytaj te błędy skoro wyświetla się usterka silnika,coś powinno się zaradzić na tn problem :D

To nie koniec, tydzień temu był taki ciekawy odkręcania misy w ML, że ta spadła i bryznęło przepalonym olejem na taką samą kurtkę, ale nową!!
    Zaproponowałem mu hałat ochronny i okulary na następną wizytę :D
    Co do oszczędności, to ok 300 litrów spala mniej na trasie PL-SP-PL, najciekawsze, że dywidyndy należą się Tobie.. Pozdrawiam z szacunem.
  • Poziom 11  
    Koledzy dzisiaj odczytałem błędy w Scanii. Bardzo proszę o ich rozszyfrowanie.

VIS: kod błedu 78
    nr jednostki 1889537 2

EMS: 5697 *
    11176
    11182
    274
    11181
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    vis 78 przekaznik swiateł postojowych
    ems11176 kod informacyjny dla sterownika nox
    ems11182 kod informacyjny dla sterownika nox