Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cienkowarstwowe tranzystory na podłożu papieru symulują działanie neuronów

jacu007 13 Lut 2014 23:38 2952 6
 • Cienkowarstwowe tranzystory na podłożu papieru symulują działanie neuronów Chińscy naukowcy stworzyli na papierowym podłożu, cienkowarstwowe tranzystory (TFT), które symulują wymianę informacji za pomocą sygnałów elektrochemicznych odbywającą się w naszych mózgach. Ta niskonapięciowa (1,5 V) konstrukcja została zaprojektowana, aby odtworzyć połączenie pomiędzy dwoma neuronami, zwane w biologii synapsą. Oczekuje się, że to osiągnięcie pozwoli na stworzenie sztucznych sieci neuronowych, które pozwolą na budowę nowej generacji robotów.

  Ponieważ papier zastosowany do budowy tranzystora jest nie tylko tanim i szeroko rozpowszechnionym materiałem, ale także w pełni naturalnym i zdolnym do pełnego recyklingu, zespól ma nadzieję, że ich konstrukcja utoruje drogę do taniej elastycznej i przyjaznej dla środowiska elektroniki.
  Konstrukcja składa się z elektrody bramki i kanału wykonanych z tlenku cynku indu (IZO), oddzielonych od siebie elektrolitem z nanogranulatu tlenku krzemu, wykonanym techniką nanoparowania próżniowego.

  Działanie tranzystora przypomina działanie biologicznych synaps – niewielkich przerw pomiędzy dwoma sąsiadującymi neuronami wymieniającymi między sobą sygnały chemiczne i elektryczne. To właśnie poprzez synapsy neurony są w stanie wymieniać wiadomości w naszych mózgach.

  Neurony są elektrycznie pobudliwe i mogą generować „impuls”, kiedy napięcie neuronu zmienia się. Tego typu impulsy przesyłane są przez neurony powodując wydzielenie przez pierwszy neuron związku chemicznego (neuroprzekaźnika) w synapsie, który jest następnie odbierany przez kolejny neuron przekazujący informację.

  Podobnie do impulsów w neuronach, naukowcy przykładają niewielkie napięcie do pierwszej elektrody swojego projektu, które powoduje, że protony, pracujące jako neuroprzekaźniki, migrują z filmu z dwutlenku krzemu do kanału zbudowanego z IZO.

  Ponieważ protony są naładowane dodatnio, przyciągają one ujemnie naładowane elektrony w kanale, co w konsekwencji powoduje przepływ prądu przez kanał, naśladując przeniesienie sygnału w neuronie.

  Badacze stwierdzili, ze po przyłożeniu do elektrody dwóch krótkich impulsów w krótkim odstępie czasu, drugie napięcie, jest w stanie wygenerować większy prąd w kanale IZO w porwaniu z pierwszym napięciem, co w pewnym sensie oznacza „zapamiętanie” pierwszej odpowiedzi.

  Qing Wan z uniwersytetu Nanjing powiedział: „Synapsy na bazie papieru, mogą służyć do budowy lekkich przyjaznych środowisku sieci neuronowych, które będąc jednocześnie elastyczne i biozgodne stworzą w przyszłości interfejs maszynowo-biologiczny z żywymi organizmami.”

  Źródło:
  http://www.newelectronics.co.uk/electronics-n...er-based-transistor-mimics-human-brain/59505/

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  jacu007
  Poziom 22  
  Offline 
  Specjalizuje się w: systemy mikroprocesorowe, raspberry pi
  jacu007 napisał 688 postów o ocenie 72, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Dąbrowa Górnicza. Jest z nami od 2007 roku.
 • #2
  pyza666
  Poziom 13  
  Tłumaczenie słowa film to chyba powinno być coś w rodzaju powłoki.
 • #3
  vmario
  Poziom 14  
  pyza666 napisał:
  Tłumaczenie słowa film to chyba powinno być coś w rodzaju powłoki.

  Albo warstwy. Niemniej, choć "film" wygląda na kalkę z angielskiego, w języku polskim to słowo też miewa takie znaczenie.

  http://sjp.pwn.pl/szukaj/film napisał:
  5. «cienka warstwa jakiejś substancji na powierzchni ciała stałego»
 • #4
  aneuro
  Poziom 16  
  Myślę, że jak zrobią to na papierze toaletowym, to jeszcze większy sukces będzie i pożytek z takiej sieci, bo z recyklingu papier :D

  Akurat swego czasu trochu miałem do czynienia z sieciami neuronowymi na AGH, a poza tym algorytmami genetycznymi też się interesuję trochu, więc takie zabawy na papierze w niby neurony z mózgu nie wierzę, bo już nie stać ich i na jakiejś plexi elastycznej się w to bawić?

  Układy elektroniczne też można prototypować na papierze tylko po co-żeby pokazać że się nie spali jak się podłączy do tego prąd? ;)
 • #5
  cefaloid
  Poziom 32  
  jacu007 napisał:
  Działanie tranzystora przypomina działanie biologicznych synaps – niewielkich przerw pomiędzy dwoma sąsiadującymi neuronami wymieniającymi między sobą sygnały chemiczne i elektryczne. To właśnie poprzez synapsy neurony są w stanie wymieniać wiadomości w naszych mózgach

  O rany jaki marketingowy bełkot!

  Idąc tym tropem i tymi chwytami marketingowymi: działanie spłuczki w sraczu przypomina oczyszczające działanie mocy Archanioła Gabriela - mocy chroniących nas przed brudem smrodem i ogniskiem zepsucia jakim jest sam Lucyfer. To właśnie poprzez moce Gabriela świat ten nie jest piekłem a WC ogniskiem bakterii...

  Ale na przeciętnego człowieka pewnie taki stek bzdur działa.

  A wracając do samego wynalazku pomyślałem o interaktywnej, choć pspierowej książce. Np z wyświetlaniem animacji...
 • #6
  aneuro
  Poziom 16  
  Póki co te pseudo neurony kartonowe nie są chyba flouroscencyjne i pewnie długo nie będą, więc małe szanse, że ktokolwiek taką ksiażkę zobaczy.

  Większe szanse, że za jakiś czas, wszyscy którzy chcą być na bieżąco i trendy, będą mieć wszczepione chipy elektroniczne i wyszukiwarki będą skanować ich mózgi, żeby dostarczyć im produkt zanim o nim w ogóle pomyślą :D

  Swoją drogą, czasami używam symulatora sieci neuronowych, starego poczciwego SNNS'a dawno temu skompilowanego, bo łatwo można z nauczonej sieci wygenerować źródło w C i wkompilować w swoją aplikację nauczoną wcześniej sieć neuronową, bo faktycznie jak się wie do czego taka sieć się nadaje a do czego nie to spokojnie praktyczne zastosowanie można znaleźć i zaimplementować korzystając z coraz większych mocy obliczeniowych i uczenia z wykorzystaniem algorytmów genetycznych, które często pozwalają dużo szybciej znaleźć przyzwoicie zoptymalizowane rozwiązania ;)
 • #7
  Frog_Qmak
  Poziom 25  
  film to pełnoprawne i często stosowane określenie w chemii i naukach pokrewnych oznaczające cienką warstwę (często płynu) :)