Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica do licznika Geigera - co jest nie tak?

Obywatel LutZek 14 Lut 2014 01:03 1800 4
  • #1 14 Lut 2014 01:03
    Obywatel LutZek
    Poziom 13  

Witam, właśnie lutuję swój licznik Geigera, przy czym wykorzystałem w nim przetwornicę z najczęściej cytowanego projektu - AVT5204, opartą o układ MC34063. Oczywiście nie działa (na płytce stykowej jeszcze działała). Sprawdziłem kilkukrotnie wszystkie połączenia, wzrokowo, omomierzem, woltomierzem etc. Wydaje się, że wszystko jest ok. Oto szybki schemat przetwornicy:

Wykorzystałem wszystkie elementy, zgodnie ze schematem. Pierwsze co przyszło mi do głowy - źle podłączony transformator. Zrobiłem to zgodnie z instrukcją, z zachowaniem poprawności jego wyprowadzeń, cytuję:

Cytat:
    Do kolektora wewnętrznego tranzystora wyjściowego dołączone jest uzwojenie pierwotne transformatora wysokiego napięcia TR1 o przekładni 1:25. Do uzwojenia wtórnego dołączono prostownik jednopołówkowy z szybką diodą prostowniczą D1 (UF4007) oraz kondensatorem C6 (1 mF/400 V). Jako C6 koniecznie należy zastosować kondensator MKSE charakteryzujący się małą upływnością.

Zastanawiam się, czy nie powinno być odwrotnie - uzwojenie wtórne do kolektora układu, a pierwotne do układu prostowniczego (?)

Zastosowałem dedykowany do tego układu transformator TI-EF16-AVT5204
    Za notą producenta transformatora:
    Uzwojenie pierwotne: 12 zwojów drutem nawojowym DNE0.35
    Uzwojenie wtórne: 300 zwojów drutem nawojowym DNE0.1

źródło: http://www.feryster.pl/jacek/rysuj.php?lang=pl&indeks=1f06dd4ab59ab8b93359a6e2b0c32efb

Za uzwojenie pierwotne uznałem to bez izolacji na wyjściu, a za wtórne - to z izolacją (nota producenta na to wskazuje). Innych cech charakterystycznych, brak.

Dodatkowo z noty katalogowej dorzucam układ wyprowadzeń sterownika przetwornicy:

Uwagi dodatkowe - napięcie na rezystorze R2 - 0V, co sugerowało by, że tranzystor Q2 jest zatkany. Napięcie na rezystorze R4 - 4,3 mV (powinno oscylować w granicach 1,25 V).

Cóż może być nie tak, tudzież co powinienem jeszcze sprawdzić?

• #2 14 Lut 2014 06:07
    januszx3
    Poziom 30  

Schemat i montaż, to dwa tematy i często dla wykonawcy układu dokuczliwe. A może dasz sobie pomóc zdjęciem wykonanego układu? Oko z boku może dostrzec coś więcej.

• #3 14 Lut 2014 06:57
    krru
    Poziom 32  

Przy przetwornicach transformatorowych poza samych rozpoznaniem uzwojeń ważna jest też kolejność wyprowadzeń danego uzwojenia (coś biegunowość baterii). Początki uzwojeń masz oznaczone na nocie katalogowej. Możesz też spróbować po prostu spróbować podłączyć odwrotnie poszczególne uzwojenia na próbę.
    Do prośby mojego poprzednika dodam też prośbę o napięcia na poszczególnych pinach układu scalonego oraz napięcie zasilania. Zakładam, że niestety nie masz oscyloskopu. Z czego zasilasz ten układ?

• #4 14 Lut 2014 17:56
    Obywatel LutZek
    Poziom 13  

Dorzucam zdjęcia. Proszę wybaczyć, to mój pierwszy nieco poważniejszy układ, więc jeżeli chodzi o rozkład i estetykę - szału jeszcze nie ma :). Jakość zdjęć pozostawia trochę do życzenia, ale mogłem je zrobić tylko telefonem. Najważniejsze będzie zapewne zdjęcie 3, gdzie w paincie ( :D ) domalowałem przebieg ścieżek. Zasilanie standardową baterią 6f22 - 9V.

Dodam tylko, że na zwykłej płytce stykowej przetwornica dawała ok 397 V.

Przetwornica do licznika Geigera - co jest nie tak? Przetwornica do licznika Geigera - co jest nie tak? Przetwornica do licznika Geigera - co jest nie tak? Przetwornica do licznika Geigera - co jest nie tak? Przetwornica do licznika Geigera - co jest nie tak? Przetwornica do licznika Geigera - co jest nie tak? Przetwornica do licznika Geigera - co jest nie tak? Przetwornica do licznika Geigera - co jest nie tak?

Dorzuciłem dodatkowy rezystor 62,5k do drabinki 2x 10Meg, w celu poprawnego mierzenia napięcia (powinno się na nim odłożyć ok 1,23V). Dodam tylko, że w rzeczywistości ścieżka masy przebiega nad tym rezystorem.

Potencjały na pinach:

idąc od prawej strony od dołu:

V5 - 0.0000V
    V6 -8.69V
    V7 - 8.69 V
    V8 -0V

V1 - 8.69V
    V2 - 0.0000V
    V3 - 0.827V
    V4 - 0.0000V

Pzdrawiam

• #5 15 Lut 2014 13:35