Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc w wyborze właściwego rozwiązania szyfrującego dysk.

quinty 14 Lut 2014 12:54 1302 2
  • #1 14 Lut 2014 12:54
    quinty
    Poziom 28  

Witam
    Potrzebuję porady odnośnie wyboru szyfrowania dysku.
    Posiadam laptopa Thinkpad Edge 14 (0578) z czytnikiem linii papilarnych.
    Na dysku twardym (fabryczny HDD 300GB) będą dwie partycje NTFS, na każdej z nich system Win 7 x64 Professional - ten sam klucz, oryginalny OEM. (zostaje jeszcze partycja recovery).
    Chcę abym podczas rozruchu systemu systemu miał wybór którą partycję uruchomić, najlepiej za pomocą czytnika lini papilarnych (w zależności który palec to uruchamiam daną partycję). Ewentualnie może być logowanie hasłem. I wtedy po wyborze partycji najlepiej żeby pokazywało się zwykłe okienko logowania windows. Szyfrowanie nie musi być mocne. Chodzi głównie o to, że będąc zalogowanym na jednym systemie/partycji nie miał ani ja, ani system dostępu do drugiej partycji. Druga partycja może być widoczna, ale nie chcę mieć nawet wglądu do odczytu z niej danych. Szyfrowanie może być słabe, musi jak najmniej obciążać system.
    W tej chwili istnieje tylko jedna partycja z systemem, najlepiej jakby dało się to zrobić bez ingerencji w nią.

Czy da radę zrobić coś takiego TrueCryptem lub innym freewareowym programem?

0 2
  • #2 14 Lut 2014 18:52
    anmedia
    Poziom 39  

Nie wiem czy znajdziesz program ktory cos takie zrobi. Majac dwie partycje, windows zawsze widzi ja w calosci, chyba ze ukryjesz ktoras z nich. A wiec mozliwosc wyboru partycju przy rozruchu odpada. chyba ze zainstalujesz na kazdej z nich swoj system operacyjny, ale wtedy czytnik linii papilarnych ich nie odczyta, bo dziala pod windowsem.

quinty napisał:
    Szyfrowanie może być słabe, musi jak najmniej obciążać system

Przeciez w tym widnowsie system szyfrowania jest dostepny z pozycji windowsa!. Chyba ze ma to wersja ultimate.
    quinty napisał:
    Czy da radę zrobić coś takiego TrueCryptem lub innym freewareowym programem?

Zrobisz to kazdym ktory pozwala na szyfrowanie. Pytanie czy zdajesz sobie sprawe co tak naprawde chcesz zrobic ? :)

0
  • #3 14 Lut 2014 21:43
    quinty
    Poziom 28  

anmedia napisał:

Przeciez w tym widnowsie system szyfrowania jest dostepny z pozycji windowsa!

No własnie niestety Bitlocker jest dostępny tylko w enterprise i ultimate, a ja mam professional. A zwykłe windowsowe szyfrowanie katalogu domowego mnie nie urządza. Z jednego systemu/partycji nie może być dostępu do drugiego.

anmedia napisał:

Zrobisz to kazdym ktory pozwala na szyfrowanie. Pytanie czy zdajesz sobie sprawe co tak naprawde chcesz zrobic ? :)

Mam dwie koncepcje.
    Pierwsza to odpala się loader programu szyfrującego, w którym wybieram partycję, którą chcę uruchomić, autoryzuję się odciskiem/hasłem i system z partycji wstaje jakby był pojedyńczym dyskiem twardym (pokazuje się okienko logowania windowsa itp.)
    Druga to uruchamia się zwykły windowsowy bootloader, który pozwala mi wybrać system operacyjny. Uruchamiam jeden z nich, autoryzuję się przez okienko logowania windows. Ale uwaga: jeden z tych systemów loguje się do domeny! następnie po zalogowaniu się przez windowsowe okienko pojawia sie okienko programu szyfrującego, w którym autoryzuję sie drugi raz. Tej drugiej opcji jakoś sobie nie wyobrażam.

Dodano po 2 [godziny] 25 [minuty]:

No że też wcześniej tego nie zauważyłem.
    Postawiłem inny komputer jako platformę testową żeby pierwsze potestować.
    Okazało się, że truecrypt ma banalny w obsłudze konfigurator, który dokładnie spełnia funkcjonalność, której oczekuję.

0
  Szukaj w 5mln produktów