Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VICTRIX 26 2 - Pomoc w wyborze pieca/systemu

Erni1 14 Lut 2014 16:40 1551 9
  • #1 14 Lut 2014 16:40
    Erni1
    Poziom 20  

Witam,
    Potrzebuję pomocy w doborze pieca i systemu (co bedzie dla mnie lepsze kondensat dwufunkcyjny, czy może jednofunkcyjny z zasobnikiem wody)
    Po godzinach spędzonych na niniejszym forum wiem, że dla moich potrzeb, tj. Segment 75 m po podłodze
    poziom 0 garaż ogrzewany grzejnikami do 5-7 stopni
    poziom 1 podłogówka
    poziom dwa lazienka podłogowo reszta grzejniki
    wystarczy mi 12kW, ale nie wiem co jest lepsze i tańsze w użytkowaniu. Dwufunkcyjny 24/26kW czy jednofunkcyjny 12kW z zasobnikiem (powierzchnia nie jest problemem) docelowo dla 4 osób aktualnie dla 2
    Po lekturze niniejszego forum wiem, że w mroźne dni może być problem z 12kW, ale będę miał jeszcze kominek i prąd w gniazdku, wiec ten tydzień lub dwa dogrzewania nie jest problemem. Chciałbym aby wszystko było zautomatyzowane tj czujniki temp w pomieszczeniach + czujnik na zewnątrz. Znalazłem dwa poniższe piece i nie wim co wybrać? Ewentualnie może doradzicie inny piec, inny projekt instalacji c.o. i c.o.w?
    http://www.tukado.pl/produkt-21--12507757751381-1.html
    http://pl.immergas.com/products1/kotly_kondensacyjne/2f_p/victrix_2/victrix_26_2.htm

0 9
  • Pomocny post
    #2 14 Lut 2014 23:12
    irus.m
    Specjalista - systemy grzewcze

Polecam Viktrix x12 2i z zasobnikiem.
    12 kW Ci wystarczy na bank. Ten kocioł moduluje od 1.9 kW. Mrozy masz niezbyt często dlatego jest ważna min. moc na c.o. w okresach przejściowych. Kocioł ma cały czas pracować na minimum, a nie taktować.
    pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #3 15 Lut 2014 08:39
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Zgadzam się z przedmówcą, mam identyczne poglądy. Sprawdź tylko warunki gwarancji i serwisu. Żeby się nie okazało, że do włoskiego musi przyjechać serwisant z Rzymu. Do wyboru masz jeszcze Berettę z Torunia, i np. Junkersa Cerapur Smart 14. Mają trochę wyższą moc minimalną ale i większą maksymalną. Jeśli wiesz, że tej może zabraknąć. Jestem zdania, że lepiej przez kilka dni chodzić cieplej ubranym, lub rozpalać w kominku, niż przepłacać przez większą część roku.

0
  • #4 15 Lut 2014 15:56
    Erni1
    Poziom 20  

Czyli 12kW wygrywa, powiedzcie jeszcze proszę jak wychodzi kosztowo c.w.u z jednofunkcyjnego pieca poza sezonem grzewczym w porównaniu do dwufunkcyjnego.
    Kolejne pytanie dotyczy ilości obwodów grzewczych, planuję 3 podłogowe tj.
    1 lazienka dół,
    2 salon z jadalnia
    3 łazienka góra
    Te trzy z czujnikami temp w kazdym pomieszczeniu
    4-ty grzejniki w sypialniach i garażu - temperatura sterowana zaworami na grzejnikach

0
  • Pomocny post
    #5 16 Lut 2014 10:01
    irus.m
    Specjalista - systemy grzewcze

Jeżeli chodzi o koszty, podejrzewam , że podobnie lub nieznaczne różnice.
    Słyszałem różne opinie.
    Z tym, że przy zasobniku jest większy komfort korzystania z c.w.u.

Projektując instalację zachowaj właściwe średnice rur. Od kotła taka średnica, jaką dał producent na króćcach przyłączeniowych do mieszacza podłogówki, grzejniki bezpośrednio z kotła.
    Zwróć uwagę przy wyborze rodzaju systemu rurociągów, czy nie będą w nim występowały technologiczne przewężenia na złączkach.
    Generalnie: im większe średnice, tym łatwiej zrównoważyć przepływy do poszczególnych odbiorników ciepła, mniejszy wpływ odbiorników (grzejników) na siebie przy regulacyjnej pracy termostatów, mniejsze szumy w instalacji, mniej obciążona pompa.
    pozdrawiam

0
  • #6 15 Sie 2014 15:01
    Erni1
    Poziom 20  

Odświeżam temat, gdyż jestem w momencie tuż przed zakupem pieca i każdy ze sprzedawców (w sumie rozmawiałem z 4) twierdzi, że te 12 Kw to mało, a ze względu na małą różnicę w cenie polecają dwufunkcyjny 24kw?
    Ostatecznie trochę zmodyfikowałem system ogrzewania i zrezygnowałem z grzejników w sypialniach na rzecz podłogówki, więc do ogrzania są 2 poziomy po 60 m2 uzytkowej podłogówki i garaż grzejnikami do kilku stopni.
    Co Panowie sądzicie o tych sugestiach sprzedawców? faktycznie lepiej brać ten 24kw? czy może polecają gdyż maja na stanie?

0
  • Pomocny post
    #7 16 Sie 2014 07:11
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Erni1 napisał:
    Segment 75 m po podłodze

Segment czyli szeregowiec? Środkowy czy końcowy?
    Jeśli środkowy to 12 kW wystarczy z nadmiarem, jeśli końcowy, to zależy od docieplenia, ale na ogół też wystarcza.

Dodano po 4 [minuty]:

Erni1 napisał:
    faktycznie lepiej brać ten 24kw? czy może polecają gdyż maja na stanie?

Nie brać. Nie znają się :P Różnica w cenie powinna być wyraźna. A dwufunkcyjny to w Twoim przypadku najgorsze możliwe rozwiązanie, no chyba, że go na strychu instalujesz i masz blisko do łazienki a w kuchni nie potrzebujesz natychmiast ciepłej wody. Przy 2f utrzymywanie cyrkulacji jest bardzo kosztowne.

0
  • Pomocny post
    #8 17 Sie 2014 01:48
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Przy podłogówce (i kilku regulatorach pokojowych) nie musisz brać kota z małą moca i modulacją od 2KW. Bezwładnośc podłogowego jest znaczna i kocioł grzeje min . kilkadziesiąt min.
    Wykonałem wiele takich instalacji w prosty sposób zautomatyzowanych i nie warto kupowac super kotła z mnóstwem elektroniki, która i tak do niczego nie jest potrzebna. Prosty i tani kocioł kondensacyjny zwraca się szybko, drogi i z drogim osprzętem/sterowaniem długo, albo nigdy.
    Kupiłbym jakiegoś MCR-a lub termeta ecocondensa 20 KW + wiekszy zbiornik CWU- komfort i wygoda, a w razie awarii elektronika kosztuje 300 zł , a nie 1300...

0
  • #9 17 Sie 2014 18:28
    Erni1
    Poziom 20  

Segment jest środkowy, a raczej będzie jak się pozostali sąsiedzi dostawią, w miarę ciepły tzn porządne okna, drzwi postawiony z bloczka komórkowego + 10 cm styropianu.
    Cyrkulacji nie ma i nie będzie, piec będzie w kotłowni, praktycznie nad piecem jest jadna łazienka (pierwszy poziom), a nad nią druga (drugi poziom) kuchnia na poziomie pierwszym jakieś 10 m rury od pieca.

Przy podłogówce (i kilku regulatorach pokojowych) nie musisz brać kota z małą moca i modulacją od 2KW. Bezwładnośc podłogowego jest znaczna i kocioł grzeje min . kilkadziesiąt min.
    Co do obiegów to jest po 5 na każdym poziomie + trzy grzejniki w garażu.
    Na górze regulatory temperatury w kazdym pomieszczeniu i na korytarzu, podpięte do elektrozaworów przy rozdzielaczu. Na dole trzy regulatory - kuchnia + salon (3 obwody), łazienka (1 obwód), "wiatrołap" także jeden obwód, podobnie jak góra sterowane elektrozaworami przy rozdzielaczu.

sprawdziłem te termety i faktycznie sporo tańsze od immergasa???
    Sam już nie wiem, chyba ostatecznie rzucę monetą :|

0
  • #10 02 Wrz 2014 11:20
    Erni1
    Poziom 20  

Panowie pomóżcie jeszcze z doborem grzejników do garażu, wg tego co wyczytałem na elektrodzie, grzejniki trzeba przewymiarować pod kondensat, czy na 60m2 (żelbet ocieplony 10 cm styrodurem) odpowiednie będą 3 grzejniki 1200x600 o mocy max ok. 2kw (przy zasilaniu 35 stopni ich moc to ok 800w) każdy, docelowa temp. w garażu 7-10 stopni?

0