Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VICTRIX 26 2 - Pomoc w wyborze pieca/systemu

Erni1 14 Lut 2014 16:40 1590 9
 • #1 14 Lut 2014 16:40
  Erni1
  Poziom 20  

  Witam,
  Potrzebuję pomocy w doborze pieca i systemu (co bedzie dla mnie lepsze kondensat dwufunkcyjny, czy może jednofunkcyjny z zasobnikiem wody)
  Po godzinach spędzonych na niniejszym forum wiem, że dla moich potrzeb, tj. Segment 75 m po podłodze
  poziom 0 garaż ogrzewany grzejnikami do 5-7 stopni
  poziom 1 podłogówka
  poziom dwa lazienka podłogowo reszta grzejniki
  wystarczy mi 12kW, ale nie wiem co jest lepsze i tańsze w użytkowaniu. Dwufunkcyjny 24/26kW czy jednofunkcyjny 12kW z zasobnikiem (powierzchnia nie jest problemem) docelowo dla 4 osób aktualnie dla 2
  Po lekturze niniejszego forum wiem, że w mroźne dni może być problem z 12kW, ale będę miał jeszcze kominek i prąd w gniazdku, wiec ten tydzień lub dwa dogrzewania nie jest problemem. Chciałbym aby wszystko było zautomatyzowane tj czujniki temp w pomieszczeniach + czujnik na zewnątrz. Znalazłem dwa poniższe piece i nie wim co wybrać? Ewentualnie może doradzicie inny piec, inny projekt instalacji c.o. i c.o.w?
  http://www.tukado.pl/produkt-21--12507757751381-1.html
  http://pl.immergas.com/products1/kotly_kondensacyjne/2f_p/victrix_2/victrix_26_2.htm

  0 9
 • Pomocny post
  #2 14 Lut 2014 23:12
  irus.m
  Specjalista - systemy grzewcze

  Polecam Viktrix x12 2i z zasobnikiem.
  12 kW Ci wystarczy na bank. Ten kocioł moduluje od 1.9 kW. Mrozy masz niezbyt często dlatego jest ważna min. moc na c.o. w okresach przejściowych. Kocioł ma cały czas pracować na minimum, a nie taktować.
  pozdrawiam

  0
 • Pomocny post
  #3 15 Lut 2014 08:39
  piotr_boncza
  Poziom 29  

  Zgadzam się z przedmówcą, mam identyczne poglądy. Sprawdź tylko warunki gwarancji i serwisu. Żeby się nie okazało, że do włoskiego musi przyjechać serwisant z Rzymu. Do wyboru masz jeszcze Berettę z Torunia, i np. Junkersa Cerapur Smart 14. Mają trochę wyższą moc minimalną ale i większą maksymalną. Jeśli wiesz, że tej może zabraknąć. Jestem zdania, że lepiej przez kilka dni chodzić cieplej ubranym, lub rozpalać w kominku, niż przepłacać przez większą część roku.

  0
 • #4 15 Lut 2014 15:56
  Erni1
  Poziom 20  

  Czyli 12kW wygrywa, powiedzcie jeszcze proszę jak wychodzi kosztowo c.w.u z jednofunkcyjnego pieca poza sezonem grzewczym w porównaniu do dwufunkcyjnego.
  Kolejne pytanie dotyczy ilości obwodów grzewczych, planuję 3 podłogowe tj.
  1 lazienka dół,
  2 salon z jadalnia
  3 łazienka góra
  Te trzy z czujnikami temp w kazdym pomieszczeniu
  4-ty grzejniki w sypialniach i garażu - temperatura sterowana zaworami na grzejnikach

  0
 • Pomocny post
  #5 16 Lut 2014 10:01
  irus.m
  Specjalista - systemy grzewcze

  Jeżeli chodzi o koszty, podejrzewam , że podobnie lub nieznaczne różnice.
  Słyszałem różne opinie.
  Z tym, że przy zasobniku jest większy komfort korzystania z c.w.u.

  Projektując instalację zachowaj właściwe średnice rur. Od kotła taka średnica, jaką dał producent na króćcach przyłączeniowych do mieszacza podłogówki, grzejniki bezpośrednio z kotła.
  Zwróć uwagę przy wyborze rodzaju systemu rurociągów, czy nie będą w nim występowały technologiczne przewężenia na złączkach.
  Generalnie: im większe średnice, tym łatwiej zrównoważyć przepływy do poszczególnych odbiorników ciepła, mniejszy wpływ odbiorników (grzejników) na siebie przy regulacyjnej pracy termostatów, mniejsze szumy w instalacji, mniej obciążona pompa.
  pozdrawiam

  0
 • #6 15 Sie 2014 15:01
  Erni1
  Poziom 20  

  Odświeżam temat, gdyż jestem w momencie tuż przed zakupem pieca i każdy ze sprzedawców (w sumie rozmawiałem z 4) twierdzi, że te 12 Kw to mało, a ze względu na małą różnicę w cenie polecają dwufunkcyjny 24kw?
  Ostatecznie trochę zmodyfikowałem system ogrzewania i zrezygnowałem z grzejników w sypialniach na rzecz podłogówki, więc do ogrzania są 2 poziomy po 60 m2 uzytkowej podłogówki i garaż grzejnikami do kilku stopni.
  Co Panowie sądzicie o tych sugestiach sprzedawców? faktycznie lepiej brać ten 24kw? czy może polecają gdyż maja na stanie?

  0
 • Pomocny post
  #7 16 Sie 2014 07:11
  piotr_boncza
  Poziom 29  

  Erni1 napisał:
  Segment 75 m po podłodze


  Segment czyli szeregowiec? Środkowy czy końcowy?
  Jeśli środkowy to 12 kW wystarczy z nadmiarem, jeśli końcowy, to zależy od docieplenia, ale na ogół też wystarcza.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Erni1 napisał:
  faktycznie lepiej brać ten 24kw? czy może polecają gdyż maja na stanie?

  Nie brać. Nie znają się :P Różnica w cenie powinna być wyraźna. A dwufunkcyjny to w Twoim przypadku najgorsze możliwe rozwiązanie, no chyba, że go na strychu instalujesz i masz blisko do łazienki a w kuchni nie potrzebujesz natychmiast ciepłej wody. Przy 2f utrzymywanie cyrkulacji jest bardzo kosztowne.

  0
 • Pomocny post
  #8 17 Sie 2014 01:48
  andrzej lukaszewicz
  Poziom 39  

  Przy podłogówce (i kilku regulatorach pokojowych) nie musisz brać kota z małą moca i modulacją od 2KW. Bezwładnośc podłogowego jest znaczna i kocioł grzeje min . kilkadziesiąt min.
  Wykonałem wiele takich instalacji w prosty sposób zautomatyzowanych i nie warto kupowac super kotła z mnóstwem elektroniki, która i tak do niczego nie jest potrzebna. Prosty i tani kocioł kondensacyjny zwraca się szybko, drogi i z drogim osprzętem/sterowaniem długo, albo nigdy.
  Kupiłbym jakiegoś MCR-a lub termeta ecocondensa 20 KW + wiekszy zbiornik CWU- komfort i wygoda, a w razie awarii elektronika kosztuje 300 zł , a nie 1300...

  0
 • #9 17 Sie 2014 18:28
  Erni1
  Poziom 20  

  Segment jest środkowy, a raczej będzie jak się pozostali sąsiedzi dostawią, w miarę ciepły tzn porządne okna, drzwi postawiony z bloczka komórkowego + 10 cm styropianu.
  Cyrkulacji nie ma i nie będzie, piec będzie w kotłowni, praktycznie nad piecem jest jadna łazienka (pierwszy poziom), a nad nią druga (drugi poziom) kuchnia na poziomie pierwszym jakieś 10 m rury od pieca.

  Przy podłogówce (i kilku regulatorach pokojowych) nie musisz brać kota z małą moca i modulacją od 2KW. Bezwładnośc podłogowego jest znaczna i kocioł grzeje min . kilkadziesiąt min.
  Co do obiegów to jest po 5 na każdym poziomie + trzy grzejniki w garażu.
  Na górze regulatory temperatury w kazdym pomieszczeniu i na korytarzu, podpięte do elektrozaworów przy rozdzielaczu. Na dole trzy regulatory - kuchnia + salon (3 obwody), łazienka (1 obwód), "wiatrołap" także jeden obwód, podobnie jak góra sterowane elektrozaworami przy rozdzielaczu.

  sprawdziłem te termety i faktycznie sporo tańsze od immergasa???
  Sam już nie wiem, chyba ostatecznie rzucę monetą :|

  0
 • #10 02 Wrz 2014 11:20
  Erni1
  Poziom 20  

  Panowie pomóżcie jeszcze z doborem grzejników do garażu, wg tego co wyczytałem na elektrodzie, grzejniki trzeba przewymiarować pod kondensat, czy na 60m2 (żelbet ocieplony 10 cm styrodurem) odpowiednie będą 3 grzejniki 1200x600 o mocy max ok. 2kw (przy zasilaniu 35 stopni ich moc to ok 800w) każdy, docelowa temp. w garażu 7-10 stopni?

  0