Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

piec wolnostojący z płaszczem -

14 Lut 2014 17:02 1572 7
  • Poziom 7  
    witam ekspertów:)

Nurtuje mnie pewna sprawa , w nowo wybudowanym domu w salonie ma stać piec kominkowy, posadzka już wylana, a teraz zachciało mi się piecyka z płaszczem wodnym , ma on pracować w układzie zamkniętym jako dodatkowe źródło ciepła na wypadek jak ruscy nie dadzą rady z gazem:)

i teraz pytanie czy faktycznie w salonie przy tym piecyku muszę mieć dociągniętą kanalizację, rurę z wodą osobne zasilanie, czy też może stać sam piecyk i podciągniemy tylko dwie miedziane rury zasilanie i powrót, a reszta instalacji była by kotłowni ok 3-4 m2 dalej za ścianą . Podciągnięcie teraz rur z zasilaniem wody i kanalizacji było by dużym problemem z kuciem w posadzce i tynkach , a dwie miedziane rury 1 calowe jeszcze pewnie jakoś schowamy, piec typu koza standardowy z płaszczem wodnym ok 20 l wody w płaszczu.

sprawa wagi państwowej:)

pozdrawiam!
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    A nie możesz napełnić układu płynem ??
    Zwłaszcza kiedy układ zamknięty. Ja mam u siebie płyn i różnica jest taka że przy 95*C (czyli włącza się alarm w sterowniku) wkład jest cichy...
    Znajomi mają wodę to już przy 85ciu wkład zaczyna "gadać" a 93*C zaczyna już dudnić że zaczyna się w nim gotować. Wiadomo że czujnik zamontowany we wkładzie pokazuje temp. tylko w miejscu montażu a temp. wkładu nie w każdym miejscu jest identyczna. Płyn jest jednak bardziej stabilny termicznie a jego temp. wrzenia to dopiero coś koło 120*C zatem w wielu przypadkach kiedy woda będzie już wymagać dopuszczenia i schłodzenia wkładu na płynie będzie jeszcze stabilnie i spokojnie. Poza tym na płynie nie będziesz miał takich skoków ciśnienia w przyp. skrajnych temperatur.
  • Poziom 18  
    Jeśli tylko na wypadek wojny to odpuść sobie płaszcz wodny zbędny wydatek i za duży ciężar na gotową posadzkę bez fundamentu...
  • Poziom 7  
    witam z tym płynem przemyśle możesz powiedzieć jakie są koszty tego płynu i jakaś jego nazwa by się przydała:), co do ciężaru to nie problem bo piec wazy 170kg

tu jest link

http://www.kaminofen-store.de/wasserfuehrender-kaminofen.html

druga sprawa nie mam miejsca na duży bufor akumulacyjny , mamy zastosować wymiennik płytowy, macie doświadczenia jak się one spisują i jak je dobrać?? domek ok 115m2

pozdrowionka!
  • Poziom 29  
    ojcio napisał:
    Jeśli tylko na wypadek wojny to odpuść sobie płaszcz wodny

dobra rada - przemyśl to.
    marcin240179` napisał:
    jakie są koszty tego płynu i jakaś jego nazwa by się przydała

najtańszy płyn chłodniczy jaki stosuje się do samochodów. W sklepach motoryzacyjnych luzem, z beczek, jakieś Iglole czy inne po 4,50zł/litr sprzedają
    marcin240179` napisał:
    druga sprawa nie mam miejsca na duży bufor akumulacyjny

a to problem i niebezpieczeństwo zwłaszcza jak nie masz żadnego sterownika który by to kontrolował... W zasadzie cały czas palisz na "ucho" czy już się gotuje czy jeszcze nie. A bardzo często jest tak że włożysz jakiś kawałek olchy czy akacji i się fajnie pali... dopóty prawie się nie spali, rozpada się wówczas na małe kawałki i robi się żar generujący taką temperaturę że momentalnie potrafi zagotować wodę...
    marcin240179` napisał:
    mamy zastosować wymiennik płytowy, macie doświadczenia jak się one spisują i jak je dobrać??

i tu dochodzimy do sedna... ogromnych kosztów jakie cię czekają a o których jeszcze nie wiesz. Wymiennik płytowy to dodatkowa pompa, czyli masz już 2. Po prostu zaczynają robić się koszty, ogromne koszty
  • Poziom 7  
    http://allegro.pl/wymiennik-ciepla-30-kw-plytowy-2x-pompa-c-o-zestaw-i3964743729.html

765 zł za 2 pompy i wymiennik płytowy, co jeszcze tyle kosztuje??? bo wszyscy straszą kosztami , oczywiście nie mowie o koszcie zakupu piecu, pytam o ten drogi osprzęt? pomijam koszty robocizny.

Masz rację ze brakuje tu automatyki, ale to bardzo popularny piec w Niemczech , sprzedają na ebay po 100 miesięcznie od kilku lat, i opinie sa w 99% pozytywne, czyli jednak musi działać, macie jakis pomysł na automatykę do tego systemu?? pozdro!
  • Poziom 29  
    No jak sam wykonasz montaż to wiadomo że taniej. Nie uwzględniasz jakichś naczyń wzbiorczych itp...
    Ale i tak wyjdzie sporo jak doliczysz wszelkie zawory, śrubunki, redukcje... I tak tysiąc wyjdzie. A wszystko to po co ? Żeby 2 grzejniki grzały ??
    To co oni proponują na schemacie: wyjście z pieca 3-4 grzejniki powyżej, obieg grawitacyjny i powrót to tylko teoria. W praktyce: bez dobrze rozwiązanego układu grawitacyjnego albo kosztownego wymuszonego, pierwszy grzejnik będzie ciepły, drugi letni, trzeci zimny a w piecu będzie się stale gotować.
    Chwila moment i są gorące na maxa... i co dalej ? A piec generuje ogromne ilości ciepła i coś musi to ciepło odbierać.
    U mnie jest całe rozwiązanie jak w normalnym układzie kotła c.o. Kominek z pełnym sterowaniem, nadmuchem, itp. Rozdzielacz, podłogówki, 2 pompy, grzejniki i 240L bufor na c.w.u a i to potrafi się zagotować jak za duży klocek drewna właduję.
    marcin240179` napisał:
    to bardzo popularny piec w Niemczech

nie przeczę jeżeli stanowi źródło ogrzewania, napędza kilka grzejników + bufor a sam podpięty jest pod automatyczny zawór dopuszczający wodę i odpływ - wówczas faktycznie użytkowanie tego jest bezproblemowe i proste. Ty natomiast nie będziesz miał ani jednego ani drugiego w pobliżu.
    Jak ci się zacznie gotować we wkładzie to z dużej odległości nawet nie dopuścisz wody do układu bo ciśnienie będzie ją wypychać we wszystkich kierunkach od kotła - poza tym planujesz układ zamknięty a tutaj nie tak prosto to wykonać.
  • Poziom 7  
    Ty natomiast nie będziesz miał ani jednego ani drugiego w pobliżu???
    czemu tak sadzisz?? ,

mam dokładnie 6 grzejników na poddaszu i cały doł w podłogowym

czyli jak najlepiej zabezpieczyć układ zamknięty przed przegrzaniem wody w systemie??