Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakup kolejnej aparatury modelarskiej.

14 Lut 2014 19:16 1908 10
  • Poziom 25  
    Witam kolegów modelarzy.
    Dziś chciałem się poradzić odnośnie kupna aparatury.
    Ostatnio zdarzyła mi się nie miła historia... Po pracy wykorzystałem kilka godzin słonecznej bezwietrznej pogody żeby iść polatać foxem 1800,początek był taki jak zawsze,ładnie poleciał wyłączyłem silnik szybowałem ok 10 minut po czym zaczął jakby z opóźnieniem reagować na drążki zaniepokojony tym postanowiłem go sprowadzić na ziemię,skierowałem go w swoją stronę obniżając lot wtedy przestał reagować na jakiekolwiek polecenia niestety nie mogłem go złapać,spadł a raczej roztrzaskał się do rzeczki.Aparatura jaka używałem była turnigy 9x od ok 2 lat działała bez problemu i nagle trahhh,,, nie działa wcale pod symulatorem jest ok wiec zostawię ją żeby czasem się pobawić symulatorem. Ale chciałbym kupić coś pewniejszego niż ta,latam samolotami i szybowcami w planach jest Quadro,Jaką aparaturę koledzy by polecili?Myślę nad budżetem około 600zł.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Polecam osobiście turnigy 9x, nigdy nie miałem z nią problemów.
    Podstawa to zmiana oprogramowania np. na er9x.
    Jak działała przez 2 lata to znaczy ze była ok. Mogło dojść do jakiegoś uszkodzenia i dlatego doszło do katastrofy.

Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    Co daje zmiana oprogramowania?
    Działała dwa lata,ale nie chcę znów tego powtarzać, dlatego szukam czegoś lepszego chociaż fakt to jedyny raz kiedy mnie zawiodła niestety dość kosztownie...
  • Moderator Robotyka
    Pytanie, czy to wina aparatury, czy odbiornika, czy instalacji w modelu.
    Bez diagnozy, to jak wymieniać samochód, bo przestał palić.
    Trzeba wiedzieć, co zawiodło i czemu. Czy padł ci np. akumulator, czy pękł jakiś przewód, czy poleciał moduł W.Cz.

Swoją drogą Turnigy to jednak zwykły chińczyk. Jeżeli zmieniać, to dołożyć jeszcze trochę i kupić coś firmowego. Teraz są ciekawe aparatury z telemetrią w nadajniku, za niezbyt wielkie pieniądze. Nawet na raty kupić.

Jeżeli aparatura reaguje na symulator, to zasilanie i oprogramowanie jest w porządku.
    Pozostaje sprawdzić moduł nadawczy. Do tego potrzeba drugiego, w 100% sprawnego odbiornika do testów.
    Jeżeli zadziała - trzeba sprawdzić odbiornik w modelu i jego zasilanie.
    Jeżeli nie działa... To może wystarczy wymienić sam moduł? To znacznie mniejsze pieniądze niż zakup nowego nadajnika.

Jeżeli nie masz drugiego odbiornika, trzeba go od kogoś pożyczyć lub kupić.
  • Poziom 35  
    A jakie aparatury nie są chińczykami?
    Kolega niech najpierw sprawdzi czy to nie wina odbiornika bo skoro z opóźnieniem reagował na drążki to raczej problem był w modelu niż w nadajniku.
  • Pomocny post
    Moderator Robotyka
    Są "chińczyki" i "chińczyki".
    Różnice w wykonaniu, użytych materiałach, projektach, reżimie produkcyjnym, kontroli jakości są różne i zależą od firmy, nie od kraju pochodzenia.
    Turnigy to marka budżetowa, należąca do sieci tanich sklepów modelarskich, obok innych marek tanich produktów. Charakteryzuje się w miarę uczciwym stosunkiem cen do jakości produktów, ale nadal są to produkty tanie i mało wytrzymałe. Wytrzymują gwarancję i trochę dłużej. Ale daleko im do wieloletnich produktów najlepszych producentów. Aparatury tej firmy są świetne dla początkujących, którzy oszczędzają każdą złotówkę. Ale jeżeli ktoś rozważa poważniej zająć się modelarstwem, szczególnie lotniczym, to są już za mało wiarygodne i pewne. Zwłaszcza do drogich modeli.

W topie wiodących marek są (alfabetycznie):

Futaba
    Graupner
    Hitec
    Multiplex
    Sanwa
    Spectrum

I te marki bym polecał, gdyż są to wiodące marki o wieloletniej tradycji i nie stać ich na wypuszczanie bubli. No, może po za Spectrum, któremu zdarzyło się parę wpadek o światowym zasięgu. ;) Ale można je podciągnąć pod choroby dziecięce nowych produktów.
  • Poziom 25  
    Witam,dziś sprawdziłem co mogło pójść nie tak,pakiet w aparaturze ma prawidłowe napięcie,moduł nadaje,aparatura sprawna,sprawdziłem na 6 innych odbiornikach które posiadam wszystko działało prawidłowo,niestety nie mam możliwości sprawdzenia czy wina była po stronie odbiornika ale jest to prawie pewne,że wina była po jego stronie.
    Pozostaje wybór co dalej czy zostać przy Tg czy inwestować w lepszą.
  • Moderator Robotyka
    Jeżeli latasz amatorsko, zwykłym modelem, to T-X9 jest wystarczająca.
    W przypadku jakbyś chciał latać poważniej - zawodniczo, z wyposażeniem FPV czy telemetrią - Należałoby już szukać aparatury pod kątem niezawodności. Gdyż awarie mogą już być poważnie kosztowne.

Jeżeli odbiornik zawiódł, to z reguły, w modelu latającym, spisuje się go na straty.
    Inaczej jest to jak jazda po autostradzie z uszkodzonymi hamulcami.

Ale są też przyczyny zewnętrzne, na które jakość odbiornika nie ma wpływu.
    2,4GHz nie jest rewelacyjnym systemem. Ten typ transmisji jest podatny na pewne rodzaje zakłóceń i w pewnych okolicznościach ustępuje starym "analogom".

Jedną z wad jest utrata bindowania. W tym wypadku nie da się nic zrobić, bo bez ponownego bindowania odbiornik nie zareaguje już na nadajnik. I następuje kraksa.
    W przypadku "analogów", takie coś się nie zdarzało, bo nawet wielosekundowa utrata sygnału, nie przeszkadzała w ponownym nawiązaniu łączności.
  • Poziom 25  
    Jak na razie latam amatorsko niestety break czasu na coś poważniejszego a po drugie jeszcze bałbym się latać tak drogimi modelami.Pozostanę przy turnigy,ale zmienię moduł na Frsky żeby być trochę pewniejszym.Chce zamówić z HK plus kilka innych rzeczy mieszkam obecnie w Holandii,mógłbym prości o drobną podpowiedź jak wybrać rodzaj przesyłki? Bo wychodzą mi jakieś duże koszty paczka 2 kg a za przesyłkę wychodzi 40$.
  • Moderator Robotyka
    Spróbuj w opcjach wyboru towarów w HK wybrać magazyn w Niemczech.
    Jeżeli tego nie wybierzesz, sieć pokazuje stany z wszystkich magazynów, w tym na innych kontynentach. Licz sie jednak z tym, ze może część produktów zniknąć wówczas, jeżeli nie ma ich w wybranym magazynie.
  • Poziom 25  
    Dziękuję zły magazyn wybierałem już jest w porządku.
    Nie chce już zakładać nowego tematu to zapytam tu zmieniłem system na którym miałem wgrany phoneix rc święcie przekonany że płyta jest w biurku okazało się że nie, został mi kabel i adapter.Można pobrać program ze strony producenta?