Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony silnik 11kW, dziwne drgania.

14 Lut 2014 20:17 1722 8
  • Poziom 8  
    Witam

Posiadam śrutownik bijakowy z silnikiem 11kW.

Silnik na gwieździe nie ma siły ruszyć bijaków. Po zdjęciu pasków na pusto rozkręca się i po przełączeniu na trójkąt wszystko zaczyna się trząść.

Jakieś odpowiedzi co może być powodem zmniejszonej mocy i takich drgań ?

Śrutownik mam od kiedy jest ten problem, wcześniejsza historia maszyny raczej nie do dowiedzenia się.

Pozdrawiam i liczę na pomoc.
  • Poziom 42  
    Rudolf500 napisał:
    co może być powodem zmniejszonej mocy i takich drgań ?
    Uszkodzenie uzwojeń -klatki wirnika?
  • Poziom 8  
    Elektrykiem nie jestem ale po rozebraniu nic takiego nie było widać,
    wszystko wyglądało bardzo dobrze i nie czuć było jakiś zapachów spalenizny
  • Poziom 42  
    Zakładając ,że są wszystkie fazy na zasilaniu, przełącznik gwiazda/ trójkąt łączy prawidłowo,silnik nie"buczy", -a silnik wpada w drgania, pozostaje szukać przyczyny w zasadzie nienaprawialnym uzwojeniu wirnika.No chyba ,że skrzywiona oś, ale to chyba byś zauważył.
  • Moderator Elektrotechnika
    Co przełącza ten silnik styczniki czy przełącznik . Odłącz silnik i na listwie miernikiem (nie neonówką )sprawdź zasilanie silnika. Jak będą trzy fazy to pozostaje sprawdzić silnik czyli sugestie kolegów połączenie uzwojeń i wirnik. Najlepiej jak to zrobi elektryk z sąsiedztwa .
  • Moderator
    Rudolf500 napisał:

Śrutownik mam od kiedy jest ten problem, wcześniejsza historia maszyny raczej nie do dowiedzenia się.

Nie ma szans, żeby zdiagnozować to zaocznie. Niezbędne są oględziny i pomiary. Temat zamykam, bo nie ma sensu.
  • Poziom 42  
    januszx3 napisał:
    Wymień łożyska
    Spotkałem się z tym, że trudno było obrócić wirnik,ale żeby z powodu zużytych łożysk silnik wpadał w drgania ?
    Przychodzi mi na myśl jeszcze jedna dość prozaiczna przyczyna drgań silnika, Przestawione na osi koło pasowe silnika.Zdarza się,że ktoś założył,koło pasowe z luźnym w stosunku do osi silnika otworem, wbijając klin, który ma zapewnić dobre mocowanie.Przy dużej średnicy koła pasowego,a jeszcze gdyby miało ubytki materiału(wyszczerbione), może to powodować duże drgania silnika.
  • Poziom 16  
    Witam. Samemu można więcej zdiagnozować. Po pierwsze uruchom silnik i wyłącz go.
    Jeśli po wyłączeniu prądu obracający się silnik nadal drga to wina łożysk. Jeśli nie to coś z prądem, czyli uzwojeniem. P.