Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opel Tigra 96r - BRC TECNO 100 kW - błąd ''bogaty wydech''

wjjasiu 15 Feb 2014 00:56 2064 13
    wjjasiu
    Level 11  
    Witajcie.
    Piszę z prośbą o poradę w wyeliminowaniu błędu podczas jazdy ''Bogaty wydech'' na gazie.
    Check zapala się najczęściej w trasie, nawet kilka razy na odcinku 15km. Po podpięciu komputera jest to błąd P0170 ''Bogaty wydech".
    Mam zamontowany parownik BRC TECNO 100 kW. Instalacja na tzw 'śrubę' czyli bodajże I gen.
    Wyczytałem że od regulacji mieszanki odpowiada śruba na imbus w parowniku, wkręciłem ją o 1 obrót ale nic to nie pomogło.
    Chciałbym to sam zrobić, bo gazowników których mam w okolicy są nie powiem jacy i regulują na słuch :| byleby zarobić..
    Na benzynie żadnych błędów.
    Podpowiecie jak to wyregulować, którą śrubą kręcić ?
    sigwa18
    Level 39  
    Wyregulowanie śruby graniczy z cudem. Instalacja dedykowana do aut na gaźniku zamontowana w aucie z wielopunktowym wtryskiem to nie ma prawa działać bez błędów. Przynajmniej II generacja LPG tam jest zamiast śruby silnik krokowy i zmienia jej ustawienie w zależności od warunków.
    wjjasiu
    Level 11  
    Więc nie ma szans tego zrobic na takiej instalacji jaką mam ?
    Dobrą śrubę skręciłem - ta na imbus jest od składu mieszanki ubogiej/bogatej ?
    sigwa18
    Level 39  
    Wklej zdjęcie ale jak tam na wężu samosprawdzającym gaz jest śruba to nie. Bo trzeba by nią kręcić w zależności od obrotów i obciążenia.
    wjjasiu
    Level 11  
    Powiem Ci, że ostatnio tą śrubę na wężu odkręciłem o 2 obroty, czy moze to miec znaczenie na ten bład ?
    ladamaniac
    Level 39  
    Mówisz, że okoliczni mechanicy regulują na słuch, to podłącz pod analizator i przynajmniej spróbuj podregulować. Poza tym lepsza bogata, niż uboga. 2 obroty to o jakieś 1 i ¾ za dużo, jeśli było ustawione, a ty się chciałeś pobawić.
    wjjasiu
    Level 11  
    Heh gdybym miał analizator... :/ ok skręce dziś register może to coś pomoże
    trans-serwis
    Level 39  
    wjjasiu wrote:
    Chciałbym to sam zrobić, bo gazowników których mam w okolicy są nie powiem jacy i regulują na słuch
    A ty na co będziesz regulował skoro
    wjjasiu wrote:
    Heh gdybym miał analizator... :/
    sigwa18
    Level 39  
    Ale ten system podawania gazu i tak prędzej czy później rozwali ten silnik.
    wjjasiu
    Level 11  
    Tym to ja już będę się martwił ;) Jeżdże 4 lata i żadnej awarii :) Chciałem sie dowiedzieć czy moge ustawić to sam ale jeżeli nie to cóż.. Pozostaje mi tylko jakis gazownik.
    sigwa18
    Level 39  
    Skład mieszki pokaże ci sonda Lambda. Jeśli wiesz gdzie jest to podepnij pod ten przewód i masę miernik ustawiony na pozycję V tak do 2V-3V (najlepszy jest wskazówkowy). Rozgrzej silnik i kręć śrubą aż najbardziej jak się da zbliżysz się do wartości 0,45V (lub 450 mV ). Lepsza jest wartość lekko wyższa napięcia co odpowiada bogatszej mieszance (0,45 - 0.6 V ). Najlepiej byłoby potem tą wartość skorygować przy obrotach 2500 RPM. A całkiem cudnie przy jeździe po prostej na 4-5 biegu przy 2500 RPM.

PS Tak przy okazji to instalacje I i II generacji (taka jak w twoim aucie) skutecznie obniżają moc silnika. Za przepustnicą w tych instalacjach jest zwężka podająca gaz i to ona właśnie jest sprawcą spadu mocy.
    wjjasiu
    Level 11  
    sigwa18 wrote:
    Lepsza jest wartość lekko niższa napięcia co odpowiada bogatszej mieszance (0,3-0,45 V).

A nie na odwrót? - im niższe napięcie sondy tym mieszanka uboższa ?
    sigwa18
    Level 39  
    Faktycznie mój błąd. Dzięki za czujność. Napięcie ma być 0.45V - 0.6 V Opel Tigra 96r - BRC TECNO 100 kW - błąd ''bogaty wydech''
    wjjasiu
    Level 11  
    Byłem u gazownika, wyregulował gaz z podpiętym analizatorem spalin. Check zapala sie rzadziej ale zapala sie. Powiedział że w tych instalacjach starego typu to normalne.