Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana instalacji domofonowej

piwo66 15 Lut 2014 14:42 3447 17
  • #1 15 Lut 2014 14:42
    piwo66
    Poziom 9  

Witam

Zamierzam wymienić instalację w domu wielorodzinnym, ale juz się gubię powoli.
    Mógłby mi ktoś napisać, co konkretnie potrzebuję posiadać, żeby cały system spełniał poniższe funkcje?

1. 5 odrębnych mieszkań - 5 sztuk unifonów, to jasne
    2. Wejścia na posesję z dwóch różnych stron (furtka i brama wjazdowa) - 2 kasety z 5 przyciskami (są jakieś specjalne z racji dwóch wejść na posesję, czy montuje się zwykłe przy obu wejściach)
    3. Każdy unifon ma mieć możliwość otwierania rygla przy jednej furtce i otwierania bramy wjazdowej.

Interesuje mnie jak ma wyglądać cały schemat połączenia.

Czy wystarczy mi taki zestaw?
    1. Kaseta - 2 sztuki
    2. Zasilacz 12V - 2 sztuki
    3. Moduł połączenia wszystkich przewodów, czy centralka, która pogrupuje sygnały z 2 kaset - 1 sztuka
    4. Zasilacz 12V - 1 sztuka
    5. Unifon - 5 sztuk

Jakimi przewodami to wszystko połączyć? Ile żył? Grubość przewodu (liczmy, że będzie ponad 50m, więc pewnie 1mm)? Taka sama ilość żył pomiędzy poszczególnymi elementami?

Zastanawiam się nad domofonami Genway, Urmet, Cyfral, Elfon.

Dziękuję za odpowiedź

0 17
  • #2 15 Lut 2014 15:12
    intertime

Poziom 14  

Domofon cyfrowy droższe rozwiązanie, łatwiejsza instalacja:
    - kaseta ACO master
    - kaseta ACO slave
    - zasilacz 12v 2 szt.
    - unifon cyfrowy np. TK7 1 przycisk wystarczy
    - przekaźnik 12V do sterowania bramą

W zależności z której kasety dzwonisz to ona realizuje otwieranie. Minimalna ilość przewodów, magistrala 1 para, pomiędzy kasetami 1 para.

Domofon analogowy tańszy, ale trudniejsza instalacja:

- kaseta ELFON analogowa 2 szt.
    - zasilacz EWD-10 1 szt.
    - przewody 6 parowe od kasety do elektroniki w pionie możesz troszkę mniej (4+N)
    - przekaźnik ep-2 ELFON ( odcięcie drugiej kasety podczas rozmowy)
    - unifon np. TK6 2 przyciskowe ( jeden furtka, drugi brama)

Przewody 1 mm i śpisz spokojnie, jeżeli przewody w ziemi to obowiązkowo żelowane i czarne ziemne. Można się pokusić o 2 przewody UTP i puścić podwójne pary bo w nich tylko 0,5 mm a przy elektrozaczepie to na 50 m za mało. Przy analogu potrzebujesz więcej par wiec zapas wskazany.

Wszystko na tacy, potem tylko instrukcje i do roboty.

0
  • #3 16 Lut 2014 10:37
    piwo66
    Poziom 9  

Dzięki

Postaram się podsumować bardziej łopatologicznie :-)
    Ogólnie radzę sobie z "majsterkowaniem", ale wolę mieć 100% pewność, czy dobrze zrozumiałem, bo nigdy nic nie robiłem prze domofonie.

Ogarniając słownictwo:
    - elektronika, czyli przekaźnik, tak?
    - w pionie, czyli pomiędzy zasilaczem (przekaźnikiem), a unifonami, tak?
    - 4+N, znaczy się przewód 4 żyły + N (ilość żył równa się ilości unifonów, czyli 5) = przewód 5 parowy (10 żył), tak?

Biorąc pod uwagę analogowy, bo wychodzi taniej,to jeden zasilacz obsłuży 2 kasety i przekaźnik?

Tak po kolei to wg instrukcji:
    - przewody od kaset idą do przekaźnika, on je łączy i puszcza dalej (coś z kaset idzie bezpośrednio do unifonów? Masa?)
    - do przekaźnika podpinamy zasilacz. Przekaźnik przesyła zasilanie do kaset.
    - unifony podłączamy do zasilacza, skąd biorą zasilanie i zasilacz też przesyła głos i otwieranie furtek.

Mam pytanie dotyczące łączenia przewodów, bo w instrukcjach niektóre przewody są połączone. Rozumiem, że np jeżeli z zasilacza wychodzi jakaś żyła i w instrukcji jest zaznaczone, że idzie on do kilku unifonów, to w praktyce do gniazda w zasilaczu wpinam 5 żył, które potem niezależnie idą do 5 unifonów w mieszkaniach?
    Co do łączenia przewodów poza urządzaniami, to najlepiej je zlutować, czy są jakieś szybko złączki?

Kolejne pytanie: w instrukcjach są pokazane po 2, 3 unifony podpięte. Ja potrzebuję podpiąć 5. Rozumiem, że kupując zasilacz, tam jest miejsce na podpięcie 5 unifonów, każdy z osobna prawda?

Wiem, dużo pytam, jak to laik ;-)

Dzięki za odpowiedź

0
  • #4 16 Lut 2014 11:13
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

piwo66 napisał:
    jeden zasilacz obsłuży 2 kasety i przekaźnik?

Tak.

piwo66 napisał:

Kolejne pytanie: w instrukcjach są pokazane po 2, 3 unifony podpięte. Ja potrzebuję podpiąć 5. Rozumiem, że kupując zasilacz, tam jest miejsce na podpięcie 5 unifonów, każdy z osobna prawda?

Nie, zasilacz nie ma wyjść na poszczególne unifony. Przykładowo możesz podłączyć tylko 1 unifon jak i 15 unifonów.
    W systemach analogowych wykorzystany jest fakt, że ktoś dzwoni w danym czasie tylko do jednego mieszkania i rozmawia z tym właśnie mieszkaniem. Gdyby w tym czasie inny mieszkaniec z tej samej klatki podniósł słuchawkę, to może się włączyć do rozmowy.
    Zasilacz zatem ma wspólny układ rozmówny dla wszystkich i jeden sygnał wywołania a jedynie kaseta z przyciskami go rozdziela do poszczególnych mieszkań. Innymi słowy każde mieszkanie ma jedną żyłę indywidualną (wywołanie) a pozostałe wspólne.

Nie martw się na zapas. Jak zakupisz zasilacz, to w instrukcji będziesz miał łączenia. Zresztą zanim kupisz możesz poszukać schematów w necie.

0
  • #5 16 Lut 2014 11:59
    intertime

Poziom 14  

Ogólnie zalecane jest lutowanie, lecz stara szkoła domofoniarzy woli skręcanie na "barana" co w przyszłości ułatwia odłączenie pionu lub konkretnej słuchawki w przypadku szukania winowajcy. Jeżeli jest to nowa instalacja to możesz polutować, ewentualnie łączyć to skręcając i dodatkowo nałożyć kostki elektryczne na których mogą być opisy.

Jest mnóstwo schematów w sieci i na stronie producenta, zastosowanie przekaźnika i elektroniki tego samego ułatwi podłączenie gdyż mają takie same oznaczenia na wyjściach co nie oznacza że nie można mieszać np. Elfona i Urmeta.

0
  • #6 16 Lut 2014 12:11
    piwo66
    Poziom 9  

Ok

Czyli patrząc np na tą instrukcję http://elfon.com.pl/pdf/schematy/ep2.pdf to żyła biegnąca od kaset i dochodząca do unifonu, to jest właśnie wywołanie. Taka żyła biegnie od przycisku z danym numerem mieszkania, do unifonu w tymże mieszkaniu.

Można to zrobić tak, że od 2 kaset żyła idzie do budynku, tam te 2 żyły lutuję z żyłą biegnącą do unifonu, czy może do unifonu idą 2 żyły i unifon ma miejsce na wpięcie ich dwóch?

Wywołanie jest tylko po to, żebym w domu słyszał dzwonek, a po podniesieniu słuchawki będę rozmawiał tylko z tą kasetą, z której do mnie zadzwoniono, a w drugiej kasecie nie będzie mnie słychać?

Heh ja się nie martwię, po prostu muszę sobie to przeanalizować, żebym miał zupełną jasność, zanim przystąpię do montażu. Już taki jestem ;-)

Dobrze, że są fora na których można się dopytać fachowców o takie rzeczy :-)

Dodano po 10 [minuty]:

intertime napisał:
    Jest mnóstwo schematów w sieci i na stronie producenta, zastosowanie przekaźnika i elektroniki tego samego ułatwi podłączenie gdyż mają takie same oznaczenia na wyjściach co nie oznacza że nie można mieszać np. Elfona i Urmeta.

Właśnie wiem, tylko zupełnie nie wiedziałem, jak to jest z tymi połączeniami. Myślałem np. że każdy unifon podpina się z osobna do zasilacza i że jest tam na to miejsce, a okazało się, że nie ;-)

Jak już się będę decydował, to kupię komplet z tej samej firmy, zawsze to będzie działać, a u innych producentów różnie bywa z kompatybilnością.

0
  • #7 16 Lut 2014 12:54
    intertime

Poziom 14  

piwo66 napisał:

Czyli patrząc np na tą instrukcję http://elfon.com.pl/pdf/schematy/ep2.pdf to żyła biegnąca od kaset i dochodząca do unifonu, to jest właśnie wywołanie. Taka żyła biegnie od przycisku z danym numerem mieszkania, do unifonu w tymże mieszkaniu.

Można to zrobić tak, że od 2 kaset żyła idzie do budynku, tam te 2 żyły lutuję z żyłą biegnącą do unifonu, czy może do unifonu idą 2 żyły i unifon ma miejsce na wpięcie ich dwóch?

Tym właśnie zajmuje się przekaźnik, odłącza druga kasetę podczas korzystania z pierwszej i odwrotnie. Musisz doprowadzić z obu kaset przewody do elektroniki i przekaźnika, tam zrobisz krosowanie z przewodem z pionu na wywołania. Reszta potem jak w schemacie. Otwieranie bramy możesz zrealizować na dwa sposoby: pierwszy to z użyciem przekaźnika, wtedy na końcu linii elektrozaczepu montujesz w kasecie przekaźnik 12V bistabilny który będzie zwierał przewody dla otwarcia elektroniki bramy. Wtedy sterujesz jednym przyciskiem z domofonu w zależności z której kasety nastąpiło wywołanie. Drugi sposób to wykorzystanie drugiego przycisku w unifonie ale musisz pamiętać o dodatkowej parze przewodów pomijając przekaźnik. Dzięki takiemu rozwiązaniu otwieranie bramy będzie realizowane niezależnie od domofonu, czy ktoś dzwoni czy nie.

0
  • #8 16 Lut 2014 19:44
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Odnośnie łączenia kabelków w instalacji, to wszystkie z którymi miałem do czynienia, były skręcane i owijane taśmą izolacyjną. Sam montowałem mniejsze instalacje i tam używałem małych łączówek i ewentualnie "etonów". Dziś można z powodzeniem używać zacisków w rodzaju "Wago", które można dostać do żył rzędu 0,5mm².

0
  • #9 16 Lut 2014 21:00
    piwo66
    Poziom 9  

intertime napisał:

Tym właśnie zajmuje się przekaźnik, odłącza druga kasetę podczas korzystania z pierwszej i odwrotnie. Musisz doprowadzić z obu kaset przewody do elektroniki i przekaźnika, tam zrobisz krosowanie z przewodem z pionu na wywołania. Reszta potem jak w schemacie. Otwieranie bramy możesz zrealizować na dwa sposoby: pierwszy to z użyciem przekaźnika, wtedy na końcu linii elektrozaczepu montujesz w kasecie przekaźnik 12V bistabilny który będzie zwierał przewody dla otwarcia elektroniki bramy. Wtedy sterujesz jednym przyciskiem z domofonu w zależności z której kasety nastąpiło wywołanie. Drugi sposób to wykorzystanie drugiego przycisku w unifonie ale musisz pamiętać o dodatkowej parze przewodów pomijając przekaźnik. Dzięki takiemu rozwiązaniu otwieranie bramy będzie realizowane niezależnie od domofonu, czy ktoś dzwoni czy nie.

Dla mnie lepszym (i chyba prostszym) rozwiązaniem jest puszczenie dodatkowej pary przewodów do furtki. Czy w takim przypadku muszę pociągnąć też zasilanie do rygla?

Co masz na myśli mówiąc "krosowanie"? Ja to pojęcie odnoszę tylko do kabli ethernetowych, ale tutaj nie widzę związku.

Na szybko skleciłem mały rysunek. Czy tak ma wyglądać instalacja?

0
  • #10 16 Lut 2014 21:43
    intertime

Poziom 14  

Zaczynamy się rozdrabniać Link jest wystarczająco czytelny, Poczytaj instrukcje przekaźnika i zasilacza. Wszystko masz w tych dwóch urządzeniach, nic nie musisz zasilać dodatkowo. Schematy są bardzo jasne a trasa przewodów to już Twoja indywidualna pomysłowość. Z moje strony więcej już chyba nie da się wytłumaczyć.

0
  • #11 17 Lut 2014 08:34
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Ta instalacja według twojego rysunku jest trochę "zagmatwana". Od zasilacza w kierunku unifonów ma iść tylko jeden kabel do wszystkich, a nie tak jak narysowałeś, tzn. do każdego niezależny kabel wielożyłowy. Ten rozdział następuje dopiero na poszczególnych kondygnacjach budynku.
    Tak na prędce zacząłem ci rysować poprawnie schemat łączenia. Do każdego unifonu dodatkowo jeszcze po jednym kabelku z kasety.

0
  • #12 17 Lut 2014 09:11
    piwo66
    Poziom 9  

zybex napisał:
    Ta instalacja według twojego rysunku jest trochę "zagmatwana". Od zasilacza w kierunku unifonów ma iść tylko jeden kabel do wszystkich, a nie tak jak narysowałeś, tzn. do każdego niezależny kabel wielożyłowy. Ten rozdział następuje dopiero na poszczególnych kondygnacjach budynku.
    Tak na prędce zacząłem ci rysować poprawnie schemat łączenia. Do każdego unifonu dodatkowo jeszcze po jednym kabelku z kasety.

To właśnie miałem na myśli. Na moim rysunku nasrysowałem żyły i miały one pokazać, że z jednego wyjścia w zasilaczu podpinam 5 unifonów (i tak dla każdej żyły). Wiem, mało technicznie to narysowałem :-)
    Po jednym kabelku, czyli to wywołanie. Może to być zrobione tak, jak na moim rysunku, czyli łączę (lutuję ze sobą) 2 żyły idące od kaset, z 5 żyłami idącymi od unifonów), a sam przekaźnik będzie już sam generował kto dzwoni z której kasety, do którego mieszkania, tak?

0
  • #13 17 Lut 2014 10:26
    suworow
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne

1 przewody od unifonów sprowadzasz do miejsca montazu centrali. Czy to bedzie 1 przewód 10 zyłowy w pionie i potem odnogi do niego do poszczególnych mieszkań na pietrach czy tez np 6 zyłwe przewody prowadzone bezpośrednio z mieszkań do centrali to nie ma znaczenia. Moze byc też system mieszany ( z parteru bezpośrednio a z pozostałych pieter pion i odnogi.
    2. Zazwyczaj centrale montuje się tam i gdzie przłacznik i proponuje dla uproszczenia sobie tak przyjąć
    3. z centrali prowadzisz oddzielne przewody do poszczególnych wejść. Potrzebujesz tam min po 14 zył. Ja bym do każdego wejścia ułozył po dwa przewody 10 żyłowe i miałbym spokój (zapas na sterowanie bramą podwojenie wybranych sygnałów itp)
    4. Zapasy przewidziałbym tez na przewodach w budynku. Przewody do mieszkań |( czy to prowadzone bezpośrednio czy z pionu) min 8 zył. przewód w pionie min 12 zył. (możesz te dac np dwa przewody 8 zyłowe prowadzone równolegle)
    5. Błagam juz nic nie rysuj.
    6. Pamietaj że w miejscu montazu centrali musisz mieć miejsce na puszke/ rozdzielenke i zasilanie 230V.
    7. Podłączenia na razie zostaw w spokoju. Jak bedziesz miał prawidłowo okablowane i sprzet w ręku to wszystko samo się wyjaśni. ... albo nie : )

Pozdrawiam

0
  • #14 17 Lut 2014 15:51
    piwo66
    Poziom 9  

Ok, rozwiałem większość moich wątpliwości.

Dziękuję wszystkim za pomoc.

Ps. Już nie będę rysował :-)

0
  • #15 18 Lut 2014 02:12
    intertime

Poziom 14  

Napisz o postępach w robotach, w razie czego pomożemy :)

0
  • #16 18 Lut 2014 06:50
    piwo66
    Poziom 9  

Teraz muszę skompletować sprzęt i ogarnąć parę dni wolnego. Na pewno napiszę jak mi poszedł mój dziewiczy montaż :D

0
  • #17 18 Lut 2014 11:54
    reed
    Poziom 17  

piwo66, jak już wszystko wiesz to tylko Ci podpowiem, że w katalogu analogowych systemów domofonowych (http://urmet.com.pl/KATALOGI%20TECHNICZNE/Analogi.pdf) masz na str. 72 schemat blokowy a na str. 73 schemat montażowy ;-). Wszystko już narysowane

0
  • #18 15 Maj 2014 14:42
    piwo66
    Poziom 9  

Domofon zainstalowany, wszystko działa i nawet stare przewody okazały się być ok. Wymieniłem tylko przewód od kasety do elektroniki, żeby mieć pewność w zimie.

0