Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zegar NIXIE - Rozjaśnianie i wygaszanie lamp

kuroszczykmichal 15 Feb 2014 14:46 1443 2
Relpol
 • #1
  kuroszczykmichal
  Level 12  
  Witam. Zbudowałem zegar nixie i chciałbym by chodził jak najdłużej.
  Pomyślałem więc, żeby zasilanie lamp podłączyć pod detektor ruchu, tak by zegar pokazywał godzinę tylko gdy ktoś znajduje się w pomieszczeniu.
  Wymyśliłem by na wyjściu detektora wpiąć przekaźnik JZC49F/12 (obwód kolektora T1) a ten podłączyć do zasilania lamp zegara.
  Chciałbym by zapalanie/wygaszanie lamp było powolne i znalazłem projekt rozjaśniacza samochodowego na 12 volt.
  Czy mógłbym go w jakiś sposób wpiąć przed przekaźnik by uzyskać ten efekt?
 • Relpol
 • #2
  olelek
  Level 24  
  Jeżeli Kolega użyje tego rozjaśniacza do wysterowania przekaźnika, to będzie to bez sensu ponieważ przekaźnik ma 2 stany: załączony i wyłączony. Przekaźnik może służyć do zwierania dodatkowego rezystora w szereg z lampami od strony wysokiego napięcia. Wtedy przy wykryciu ruchu należy aktywować przekaźnik, a on spowoduje przywrócenie nominalnego prądu lamp. Można to też rozwiązać bez przekaźnika, ale potrzebny jest schemat całego zegara, bo nie wiem jak wyglądają obwody zasilania i sterowania lamp.
  Może inni koledzy się wypowiedzą, ale myślę że pwm przy lampach nixie to zły pomysł.
  A w roli detektora ruchu użyłbym czujnik pir.
 • #3
  kuroszczykmichal
  Level 12  
  Zegar to AVT5145 z przeróbkami. Zasilanie lamp to wyprostowane przez mostek napięcie z sieci. Dodatkowo za mostkiem dodany jest ściemniacz z fotorezystorem wg. projektu zulugula 123:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1888282.html

  "Całość wpięta jest za prostownikiem w linię 230VDC zasilającą lampy i diody LED.
  Układ wykorzystuje tę właściwość fotorezystora (jakiś polski, symbole nieczytelne), że jego rezystancja zmienia się od kilkuset ohm przy oświetleniu, do ponad 20MΩ w ciemności, przy czym już niewielkie światło (np z monitora komputera) powoduje znaczny spadek rezystancji poniżej 1MΩ i świecenie lamp i diod z pełną mocą. Rezystorem R3 ustala się minimalny prąd lampek a rezystorem R1 w pewnym zakresie da się regulować czułość układu. Ja wstępnie wlutowałem potencjometr 100k/1W zamiast R3 i dobrałem taki minimalny prąd, przy którym cyfry były jeszcze prawidłowo wyswietlane."

  Zasilanie układów scalonych jest doprowadzone z zasilacza stabilizowanego.

  Jeśli chodzi o czujnik, to czy czujnik pir miałby jakieś lepsze właściwości? Czujnik ultradźwiękowy widziałem do tej pory tylko w samochodach ale może zdałby egzamin?
  Będę wdzięczny za rady :)